live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: Трамп ставить "дитячі питання"

В політиці цивілізованого світу працює бюрократія, а не пустопорожня балаканина, навіть якщо вона генерується на найвищому рівні

Під час саміту НАТО в Брюсселі американський президент ставив його учасникам "дитячі питання". Дивувався, чому Сполучені Штати повинні брати участь в захисті європейських країн, а ці країни - перш за все Німеччина - платять мільйони доларів Росії за газ. Обурювався, чому учасники НАТО не підвищують свої внески в бюджет організації.

Отже, поводився, як зазвичай. І спостерігачам залишається тільки гадати, чому Трамп обрав для спілкування з союзниками саме таку тактику? Намагається він таким чином лобіювати інтереси американських енергетиків і "видавити" "Газпром" з європейського ринку? Чи готується до зустрічі з російським президентом? Чи намагається поставити під сумнів ефективність НАТО - союзу, учасники якого "наживаються" на США? Чого він, врешті-решт, домагається?

Уже сам подібний аналіз помилковий. Трамп не ставить "дитячі питання". Він - сам по собі дитя в політиці. Дуже далекий від політичних реалій чоловік, який з великими зусиллями запам'ятовує дві-три теми, які йому можуть бути цікаві. Державний діяч нового типу, який просто не вміє працювати з документами і тому змушений імпровізувати на кожній зустрічі. І до того ж - людина з вкрай обмеженим кругозором.

Спілкування Трампа в Брюсселі ще раз продемонструвало, що з кола питань, які пов'язані з євроатлантичною співпрацею, Трамп запам'ятав тільки тему російського газу в Європі і недостатніх виплат до бюджету НАТО. На ці теми він говорить весь час - нічого нового в його підходах не проявляється.

При цьому абсолютно не важливо, правий Трамп в своїх підходах чи ні - бо союзники реагують на його слова, але насправді не звертають на них ніякої уваги. Ніяких реальних важелів впливу на них у Трампа - ну якщо не брати до уваги його пости в твіттері - немає.

Тому важливо не те, що говорить Трамп, а то, що відбувається на рівні документів і домовленостей. Документи готує оточення президента, він навряд чи їх читає. Але саме в цих документах йдеться про прихильність принципу спільної оборони, розширенні інфраструктури НАТО, підвищенні боєздатності військ альянсу, засудженні Росії тощо.

Важливо, що учасники зустрічі в Брюсселі підтвердили євроатлантичні перспективи Грузії і України - хоча час, коли вони зможуть приєднатися до альянсу, поки що важко собі уявити. І все ж таки в політиці цивілізованого світу працює саме бюрократія, а не пустопорожня балаканина, навіть якщо вона генерується на найвищому рівні.

Саме тому не варто очікувати якихось особливих результатів від зустрічі Трампа і Путіна - хоча світові ЗМІ переповнені різноманітними прогнозами. Адже важливо не те, про що будуть розмовляти президенти. І навіть не те, про що вони можуть домовитися. І вже точно не те, про що скажуть на прес-конференції.

Значення має лише те, що вони можуть здійснити.

новини партнерів

17 листопада, 2018 субота

16 листопада, 2018 п'ятниця

17 листопада, 2018 субота

16 листопада, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати