Віталій Портников: Чужий флот поза законом


фото: voenpro
Про те, чого ніколи не повинно бути в Конституції України

Президент України <a href="https://espreso.tv/article/2019/01/28/20_faktiv_iz_zhyttya_petra_poroshenka" target="_blank" rel="nofollow">Петро Порошенко</a> сьогодні підписав закон про конституційні зміни, яким закріплюється курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію нашої країни. 

Але є в цьому законі і ще одна важлива складова, не настільки помітна. Він усуває конституційне протиріччя, згідно з яким у перехідних положеннях до Основного закону дозволялося базування російського Чорноморського флоту на нашій землі - в той час як сама Конституція України забороняла створення іноземних військових баз.

Сам факт цього конституційного парадоксу краще, ніж тисячі слів, демонстрував політичну залежність України від Росії. І одночасно спростовував вічні міркування російських пропагандистів, що розповідали своєї аудиторії - і  нам також - що якби не ми, то американці. Ніякі американці не могли б створити ніяку військову базу на території України без зміни відповідних статей Конституції країни. Не випадково саме тому український парламент змушений був регулярно давати згоду навіть на проведення банальних військових навчань за участю чужих військ.

Тому наша Конституція гарантувала існування тільки однієї військової бази на території України - російської. І ця гарантія була результатом не стільки нашої доброї волі, скільки російського тиску. Варто чергового разу нагадати, що навіть державний візит російського президента Бориса Єльцина до Києва, запланований відразу ж після перемоги проросійського кандидата Леоніда Кучми на виборах голови держави, відкладався рівно до того моменту, поки Україна не погодилася на довгострокове базування Чорноморського флоту Росії в Севастополі. А коли навіть термін цього довготривалого базування почав спливати, іншому проросійському ставленику - Віктору Януковичу - нав'язали Харківські угоди.

А для чого? Для того, щоб весь цей склад дешевого металобрухту нагадував росіянам про "місто російської слави", що воно незмінно здавалося будь-якому ворогові? Так ні ж! Щоб дочекатися моменту, коли "обмежений контингент" російських моряків можна буде використовувати в якості окупаційного корпусу. Тільки для цього - і ні для чого іншого - потрібен був Кремлю Чорноморський флот в Севастополі. Для агресії проти Грузії. Для окупації України. Це - ніякий не флот, це піратська банда.

І ми в нашій Конституції записали: банда має право. Ось що означали ці перехідні положення, записані в епоху Кучми під тиском Єльцина і використані Путіним для здійснення російських загарбницьких планів. І ось чого в нашій Конституції більше ніколи не повинно бути.

новини партнерів

4 березня, 2021 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати