live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: Росія створює сербський прецедент

Прем'єр-міністр Росії Медведєв та президент Сербії Вучич
фото: reuters
Підписання Сербією і Євразійським економічним союзом угоди про зону вільної торгівлі - серйозний пропагандистський крок Москви, який матиме важливе значення не тільки і не стільки для Балкан, скільки для пострадянського простору

Сербія - країна-кандидат в члени Європейського Союзу. Причому з цією країною ЄС вже п'ятий рік веде офіційні переговори про приєднання. Цим Сербія відрізняється про сусідніх Північної Македонії та Албанії, початок переговорів про приєднання з якими заблокувала нещодавно Франція.

При цьому рівень економічного співробітництва Сербії і Росії вкрай незначний. Якщо частка ЄС в торгівлі з цією країною досягає 67 відсотків експорту та 60 відсотків імпорту, то на Росію припадає 5,3 і 7,9 відсотків. Співпрацю з Білоруссю і Казахстаном можна не додавати.

Навіщо ж тоді Белграду і Москві підписувати нову угоду - при тому, що двостороння угода про вільну торгівлю діє вже кілька десятиліть і, як бачимо, нічого не змінила?

Для керівництва Сербії це - демонстрація зближення з Росією і одночасно шантаж Євросоюзу.  Якщо і далі будете вимагати домовитися з Косово і продовжити реформи - у нас є запасний варіант.  Росії, як відомо, ані мир, ані реформи на Балканах не потрібні. Кремлю потрібно воювати і красти, тільки це там і вміють.

А Росія теж бажає продемонструвати, що створений нею Євразійський економічний союз - це альтернатива ЄС.  І якщо навіть країни - кандидати в члени ЄС підписують з цим союзом угоди, так сусіднім державам, які пов'язані з ЄС виключно угодою про асоціацію, сам Путін велів.  Хіба ж українці - не такі ж "брати" росіян, як серби?

Не сумніваюся, що прийде день, коли в обмін на встановлення миру, відновлення територіальної цілісності на Донбасі або продовження транзиту російського газу нашому президенту запропонують підписати саме таку угоду. Не з однією Росією - а з усіма "братами" відразу. Так би мовити, щоб вуха Кремля менше стирчали.

Для сербів, які знаходяться досить далеко від Росії, угоди з країнами, з якими ця балканська держава просто не торгує, усього лише цинічна гра і обман виборців і Заходу. А от для нас такі домовленості можуть обернутися політичною і енергетичною кабалою, першим кроком на шляху до вступу в "союз диктаторів".

Дуже не хотілося б, щоб після двох Майданів і війни з Росією ми замість Європейського Союзу виявилися б у Євразійському.

новини партнерів

5 серпня, 2020 середа

5 серпня, 2020 середа

4 серпня, 2020 вівторок

Відео

Введіть слово, щоб почати