Шахтарям варто пікетувати маєтки Ахметова, а не урядовий квартал

21 травня, 2020 четвер
09:57

За період дії "Роттердам+" бізнес-імперія олігарха Ріната Ахметова вивела з України близько мільярда доларів

Зміст

Ще 6 років тому олігарх Рінат Ахметов закликав вивести українських військових із "мирних міст Донбасу" та не вести там бойових дій, а вже за декілька років отримав "Роттердам+". 

Тепер Ахметов погрожує шахтарськими страйками, і уряд зупиняє атомні блоки заради збереження енергетичної монополії олігарха. Але чи дійсно це все заради збереження робочих місць шахтарів? 

Аналіз фінансової звітності компанії "ДТЕК Енерго" показує, що за 2016-2019 роки з компанії прихованими дивідендами було виведено близько 1 млрд дол.

Загалом за період 2016-2019 років (період дії формули "Роттердам+") група ДТЕК заробила близько 4,7 млрд дол., а сегмент теплової генерації та видобування вугілля – близько 3,15 млрд дол. (показник EBITDA). 

Але значна частина цих коштів не була інвестована в ефективність вугільних електростанцій чи в електрофільтри, підвищення зарплат шахтарів, а була виведена з України на потреби акціонера. 

Схеми виведення коштів із українських компаній групи ДТЕК, зазвичай, маскувалися або під торгові операції, або під інвестиції. 

Адже компанія перебувала у процесі реструктуризації боргів і це накладало обмеження на класичні виплати дивідендів акціонеру. Отже, схеми, які використовувалися, можна умовно розділити на дві групи: 

1) вивід грошей через покупку акцій;

2) через торгові операції.

Вивід коштів через покупку активів

У 2017 році компанія ДТЕК оголошує про покупку акцій машинобудівних заводів "Корум Групп", які належать СКМ, що є материнською компанією всіх бізнесів олігарха. 

Очевидно, компанія ДТЕК не є машинобудівною компанією, а те обладнання, яке потрібне компанії, можна купувати через відкриті тендери. 

Але через таку покупку заводів "Корум" на СКМ було виведено 100 млн дол., які були зароблені через схему "Роттердам+" у 2016-2017 роках.

Ще одна схема виведення грошей описана інвестиційною компанією Dragon Capital у звіті від 5 березня 2019 року. 

У серпні 2017 року офшорні компанії, афілійовані із СКМ, купили на приватизації по 25% акцій компаній "Дніпроенерго" та "Західенерго" за 1,1 млрд грн. У другому кварталі 2018 року ДТЕК викуповує у структур СКМ ці ж пакети акцій, але вже за 2,6 млрд грн. 

Очевидно, що різниця – 1,7 млрд грн – це виведені з компанії ДТЕК гроші в інтересах акціонера-олігарха.  

Загалом у 2018 році група ДТЕК купила корпоративні долі у кіпрських GPL Power Limited і GPL Ingen Power Limited на суму 253 млн дол. (6,8 млрд грн), що, можливо, були використані для виплат акціонеру, оскільки це ніяк не пов’язано з інвестиціями у покращення ефективності бізнесу.

Покупка нових обленерго

На початку 2019 року ДТЕК придбала ще два обленерго: "Київобленерго" та "Одесаобленерго". За інформацією ЗМІ, вартість покупки склала 250 млн дол. 

Формально ці обленерго купував газовидобувний дивізіон групи ДТЕК – "Нафтогазвидобування" (DTEK Oil&Gas). Але аналіз фінансової звітності показує, що "ДТЕК Енерго" видав позику компанії DTEK Oil&Gas у розмірі 450 млн дол. 

Тому твердження, що Ахметов купив нові обленерго за рахунок тарифів, зібраних із українців, має право на існування. 

Але що цікаво, виведення цих 450 млн дол. із бізнесу вугільних шахт та вугільних електростанцій відбувся у 2014 році, коли була активна фаза війни на Сході та коли на ТЕС був дефіцит вугілля, що і закінчилося віяловими відключеннями електроенергії у грудні 2014 року.

Виведення грошей через торгові операції

Два роки тому у ЗМІ з’явилася дивна новина, що найбільшим продавцем вугілля в Україну є Швейцарія. 

Насправді новина легко пояснюється – компанія ДТЕК була найбільшим імпортером російського вугілля в Україну (при формулі "Роттердам+"), але в документах таке вугілля продавалося спочатку на швейцарську "прокладку" DTEK Trading S.A., там робилася націнка, і тоді вже по завищеній ціні вугілля продавалося в Україну. 

Тобто схема така: "ДТЕК РФ" - "ДТЕК Швейцарія" - "ДТЕК Україна". За такою ж схемою поставлялося вугілля і з США та ПАР.

По експорту електроенергії застосовувалися схеми із заниженням ціни – це дозволяло занижувати прибуток до оподаткування в Україні, та акумулювати прибуток у низькоподаткових юрисдикціях. За допомогою таких схем із України на швейцарську "прокладку" було виведено більше 100 млн дол.

Також, згідно з фінансовою звітністю компанії ДТЕК, за останні 4 роки близько 600 млн дол. компанія ДТЕК сплатила за послуги компаніям афілійованим з групою СКМ.

Ці платежі виглядають непрозоро і також, схоже, значна частина таких платежів "пов’язаним" компаніям, є прихованою виплатою акціонеру.

Шахтарям потрібно пікетувати вілли Ахметова

За минулі 4 роки ДТЕК Ахметова приватизував по 25% акцій ще п’яти енергетичних компаній. Також у російської групи VS Energy було куплено два обленерго, за які тодішнім російським акціонерам щедро заплатили 250 млн дол. 

Ще за 200 млн євро була куплена вілла на південному березі Франції, а восени ще 700 млн дол було заплачено Фірташу за "Укртелеком". Але на модернізацію вугільних електростанцій та встановлення фільтрів – грошей не було. Тому наступного разу шахтарям треба пікетувати маєтки Ахметова. 

А зупиняти дешеві атомні блоки заради нових надприбутків Ахметова - це відверто корупційна схема, яку хочуть впровадити на заміну "Роттердам+".

"Економічна правда"

Теги:
Читайте також:
Київ
+23.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, субота
6 червня
19:36
Петер Мадяр
Уряд Мадяра призупиняє видачу робочих віз для громадян низки країн, а також обіцяє "перезавантаження" державних ЗМІ Угорщини
19:33
Ексклюзив
ЗРК SAMP/T NG
Європейська ППО SAMP/T має низку переваг над Patriot, - авіаексперт Романенко
19:19
fpv-дрон, фпв, ЗСУ, Сили оборони, фронт, Генштаб
Від початку доби росіяни штурмували позиції Сил оборони 64 рази, найгарячіше — на Покровському напрямку, — Генштаб
18:45
Григорій Глушич
У резонансній ДТП в Києві загинув 12-річний Григорій Глушич
18:34
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Повний провал: Коваленко про весняно-літній наступ армії РФ
18:16
дорога з антидроновим захистом
У травні в Україні облаштували понад 211 км антидронового захисту прифронтової логістики, – Федоров
17:48
Будівля Центральної виборчої комісії Вірменії в Єревані
ЦВК Вірменії відмовилася знімати з виборів блок "Сильна Вірменія" - опонентів Пашиняна
17:40
Зеленський Трамп
Лист Зеленського до Путіна насправді адресувався Трампу, - дипломат Мільман
17:08
Ормузька протока
ЄС збільшив імпорт російського газу на 25% на тлі війни з Іраном, — американські аналітики
17:02
OPINION
Простий і жорстокий парадокс цієї війни. Колонка Віталія Портникова
16:42
удар по Запоріжжю 6 червня 2026 року
Росія атакувала Запоріжжя: серед поранених – 10-річний хлопчик, пошкоджені будинки
16:25
Сі Цзіньпін літак
Сі Цзіньпін уперше за сім років відвідає КНДР
16:24
Папа Лев XIV прибув з візитом до Іспанії
15:46
Олександр Лукашенко
Лукашенко запевнив, що Білорусь не є співагресором і закликав Захід до "цивілізованого діалогу"
15:25
Через війну РФ Чорне море втрачає дельфінів: 22 тіла за один день викинуло на узбережжя нацпарку "Тузлівські лимани"
15:24
Водію, який вчинив ДТП з чотирма загиблими в Києві, повідомили про підозру, він перебуває під охороною в лікарні
14:59
Український Крим під російською окупацією
ССО взяли під повітряний контроль сухопутний шлях до Криму — постачання пального та техніки РФ ускладнено
14:44
Окупанти
Окупанти заборонили пасажирські перевезення на ключових трасах ТОТ
14:23
Спалах Еболи в Центральній Африці може зрівнятися з рекордними масштабами 2014 року
14:01
OPINION
Кримський тупик: Як вогневий контроль України ламає плани окупантів на півдні
13:47
ДТП у Києві
Водій Mercedes, який скоїв смертельну ДТП в Києві, мав 39 порушень ПДР, більшість — за перевищення швидкості
13:30
Оновлено
Сили оборони вдарили по нафтобазі Кубані, Кронштадту та Маріуполю
Дрони подолали 1000 км: Сили оборони вдарили по нафтобазах РФ, Кронштадту та складу ВМФ під Петербургом
13:22
Шахтар, УПЛ
"Шахтарю" заборонили проводити домашні матчі єврокубків у Кракові
12:34
Сергій Лавров
Лавров заявив, що захист "прав російськомовних" в Україні є необхідною умовою "врегулювання конфлікту"
12:32
Огляд
Україна створила найзахищеніший бронеавтомобіль нового покоління: чим унікальна MAC OWL "Сова"
12:12
На фото: британський актор Ентоні Хед
На 72-му році життя помер британський актор Ентоні Хед — зірка "Баффі" та "Тед Лассо"
12:10
Ексклюзив
дрони ЗСУ
Україні вдається зберігати першість в інноваціях, водночас Росія має іншу перевагу, - експрацівник ЦРУ Гофф
11:47
курс валют
Курс валют на 6 червня: скільки коштують євро та долар
11:28
Володимир Путін в етері "Росія 1"
Оточення Путіна літає на західних приватних джетах попри санкції, — розслідування WSJ
11:01
OPINION
Стратегія цивілізаційного реваншу. Про що сказали Дугін і Малофєєв у Петербурзі
11:00
Оновлено
У румунському порту Констанца вибухнули чотири морські дрони: президент Дан скликав екстрену нараду
10:43
Віктор Єленський
В Україні можуть запровадити альтернативну військову службу, — голова ДЕСС Єленський
10:38
Оновлено
ДТП у Києві
У Києві авто на великій швидкості влетіло в підземний перехід. Серед жертв 12-річний хлопець та двоє поліцейських. Водія затримали
10:26
Україна НАТО
На саміті НАТО в Анкарі члени Альянсу планують надати Україні 70 мільярдів євро, — ЗМІ
10:15
Словаччина Україна
Прем'єр Словаччини закликає говорити з Путіним, МЗС підтримує суверенітет України
09:28
радбез ООН
Радбез ООН збереться на екстрене засідання через недавню масовану атаку РФ в Україні
09:12
Ексклюзив
Карта бойових дій за березень-травень
Карта бойових дій: епічний провал весняного наступу із апогеєм у травні, які перспективи літньої кампанії
09:06
Олег Тягнибок
Командир батальйону 128-ї бригади Олег Тягнибок отримав контузію внаслідок атаки ворожого дрона
09:02
Ексклюзив
Ральф Гофф
Експрацівник ЦРУ Гофф дав прогноз щодо можливого російського літнього наступу
08:57
Кожен п'ятий із затриманих в Україні за співпрацю з Росією у 2025 році є неповнолітнім, — ЗМІ
Більше новин