Чому в країні існують одразу два курси долара
Після останніх змін на українському валютному ринку курс долара у обмінниках спочатку підстрибнув з 33 ледь не до 40 гривень за одиницю, але доволі швидко відкотився до позначки 36-37 гривень, при цьому офіційний курс залишився на рівні до 30 гривень
У ефірі програми "Новини економіки під час війни" на телеканалі "Еспресо" про це говорили асоційований експерт аналітичного центру "CASE Україна" Євген Дубогриз та фінансовий аналітик інвестиційної групи ICU Михайло Демків.
Офіційний курс долара тримається на рівні близько 30 гривень за даними НБУ. Водночас у обмінниках курс долара залишається доволі високим та коливається між 36 та 37 одиниць за долар. Тобто у країні на сьогодні існує два курси: офіційний для продажу валюти експортерами та ринковий для всіх інших гравців ринку.
Два легальних курси гривні до долара з’явилися після 20 травня, коли центробанк дозволив комерціним банкам виставляти ринковий курс своїм клієнтам без прив’язки до офіційного курсу. Спочатку це спровокувало сплеск вартості долара з 32-33 до 39-40 гивень за одиницю американської валюти, надалі долар трохи послабшав до показника 36-37 гривень.
На фото: Михайло Демків
"Для України була не зовсім сприятлива ситуація [на міжнародних ринках]. Від початку [російського] вторгнення ми прив’язали курс [гривні] до долара. В той же час через монетарну політику США курс долара став міцнішим по відношенню до більшості світових валют, зокрема, євро: з 1,13-1,14 дійшли до 1,04-1,05. В такий ситуації очікувати, що українська валюта буде залишатися міцною, було важко", - пояснює Михайло Демків з ICU. Він також розкритикував рішення НБУ дозволити комерційним банкам виставляти курс по карткових рахунках без прив’язки до офіційного курсу.
Постраждали від двох легальних курсів насамперед експортери, які змушені продавати валюту по офіційному курсу, який помітно відрізняється від курсів у комерційних банків.
"У бізнесу виникають питання, чому так відбувається", - зауважує Демків.
Однією з причин такого рішення НБУ був так званий картковий туризм, коли люди виїжджали за кордон та знімали зі своїх гривневих рахунків іноземну валюту за офіційним курсом. Усередини України зняти з рахунку або купити валюту за офіційним курсом було неможливо. Але можна було зробити це закордоном, а потім продати по вищому курсу всередині країни. Директор департаменту відкритих ринків НБУ Олексій Лупін казав, що щодня таким шляхом з країни виводилося по 100 млн доларів. Михайло Демків вважає, що завадити картковому туризму могли б обмеження на зняття готівки, а не скасування регулювання щодо курсу по карткових рахунках. Але НБУ запровадив і те, і інше.
Ілюстративне фото з відкритих джерел
Водночас не всі банки одразу змінили курс по карткових операціях у ринковий бік, навіть попри дозвіл Нацбанку. Наприклад, ще 27 травня більшість великих банків зберігали курси, наближені до офіційного.
"У банків зараз дилема. Або поставити завищений курс (я не назвав би його ринковим) 37 і втратити клієнтів, або, може, не так багато заробити на моменті, але виграти в плані клієнтської бази", - пояснює Євген Дубогриз з CASE Україна.
Він також додав, що говорити про ринковий курс сьогодні зарано: "Одна з цілей регуляції НБУ, на мій погляд, це прощупати ринок та якраз з’ясувати, яким може бути нова рівновага". За словами Дубогриза, НБУ ще кілька днів може спостерігати за ринком, після чого запровадити нові регуляції.
- Актуальне
- Важливе