Ексклюзив

Чорна п’ятниця-2021: Чого очікують споживачі та продавці

Ольга Чайка
25 листопада, 2021 четвер
10:56

Чорна п’ятниця цьогоріч фактично триває близько тижня, з 22 до 29 листопада. А магазини почали анонсувати знижки ще раніше

Журналістка "Еспресо" Ольга Чайка зібрала коментарі дослідників та представників сфери продажів щодо цієї чорної п’ятниці.

Ірина Максимюк, керівниця відділу кількісних досліджень компанії 4Service:

Ми проводимо це дослідження щодо очікувань від знижок напередодні чорної п’ятниці, починаючи з 2018 року. Це онлайн-опитування. Результати репрезентативні за статтю та віком. Здебільшого у вибірку потрапили міста та обласні центри, 70%, та дрібні міста, 30%. За соціально-демографічними показниками все відповідає розподілу Держстату: до 70% людей, які живуть у парі, 30% — без пари. В основному на питання відповідали люди із середнім доходом.

Цьогоріч 30% опитаних сказали, що вони планують брати участь у чорній п’ятниці. Ще близько 25% респондентів не знають, чи купуватимуть щось. Серед тих, хто готовий брати участь у чорній п'ятниці, виріс інтерес до офлайн-магазинів. Хоча ще минулого року була високою зацікавленість покупками в інтернет-магазинах.ТОП-3 категорій товарів, які мають найбільший попит — це техніка, одяг та взуття, товари для дому. Також жінки досить активно цікавляться косметикою та парфумерією. Аксесуари особливо популярні серед респондентів віком 18-25 років.

Більшість із тих, хто збирається робити покупки, планує придбати щось для себе та для членів своєї родини. Люди віком 25-34 роки також купують щось для дітей. А подарунки для друзів та знайомих частіше обирає молодь, але їхня частка досить маленька.

Близько 40% респондентів планують витратити від 4 до 10 тис. грн. 18% опитаних сказали, що готові витратити понад 10 тис. грн, серед них більше чоловіків.

Ми ставили кілька запитань згідно з методикою, щоб з’ясувати бажану знижку — бо якщо запитати прямо, людина не завжди відповість. Цьогоріч діапазон бажаних знижок становив від 37 до 47%. Якщо порівнювати з минулим роком, діапазон розширився приблизно на 10% у бік нижчої знижки. Зокрема, чоловіки переважно готові купувати товари за нижчою знижкою.

Загалом ставлення людей до чорної п’ятниці останніми роками мало змінилося. Майже 50% казали, що це обман. Багато хто говорить, що напередодні чорної п'ятниці ціни завищуються, тобто знижки не чесні. Трішки зросла частка людей, які вважають, що це звичайний день, який не відрізняється від інших. Серед тих, у кого погіршилося ставлення до чорної п'ятниці, зросла частка жінок. А от серед людей віком 18-24 роки ситуація зворотна: багато хто позитивно ставиться до чорної п’ятниці.

З кожним роком інтерес до чорної п'ятниці знижується. Це особливо помітно цьогоріч. Якщо минулого року близько 70% опитаних говорили, що вони планують брати участь у чорній п'ятниці, то цього року таких людей лише 30%.

Олександр Пащенко, виконавчий директор омніканальної мережі АЛЛО:

Період найбільшого розпродажу року триватиме в АЛЛО не один день, а понад тиждень, з 17 до 29 листопада. Це тренд в ритейлі та e-commerce в усьому світі, адже так і клієнтам зручніше, і компанії можуть якісно обробити трафік.

Ми пропонуємо клієнтам знижки до 75% на абсолютно різні категорії товарів: від техніки для дому, смартфонів, телевізорів до спортивних товарів та побутової хімії, одягу, дитячих товарів та іграшок. Найбільші знижки пропонуються в категорії  товарів повсякденного використання як-то косметика, парфумерія, одяг, побутова хімія.

Цьогорічна чорна п’ятниця незвична, адже до карантинних обмежень додається ще й дефіцит постачання товарів електроніки, пов’язаний зі світовою кризою мікрочіпів. Це впливає на ціну товарів певних категорій, як-от ноутбуки, ігрові приставки, телевізори, смартфони. Наразі попит на електроніку та побутову техніку перевищує пропозицію. Тож, деякі товари стануть доступні лише під час акції, а акційні пропозиції будуть справді обмеженими.

За нашою статистикою, онлайн-трафік щороку продовжує зростати, як його частка в бізнесі АЛЛО за підсумками року. Наразі через карантинні обмеження покупців в офлайн-магазинах поменшало, але не настільки, як минулоріч, коли діяв карантин вихідного дня. У 2020 році частка продажів в офлайні на чорну п’ятницю складала 61,5%, цьогоріч ми очікуємо близько 65%.

Під час чорної п’ятниці в рази збільшується відвідування маркетплейсу allo.ua та обсяги продажів. Цього тижня вже бачимо, що кількість активних користувачів мобільного застосунку зросла вдвічі. Статистика продажів чорної п’ятниці вже кілька років поспіль перевищує продажі у новорічний період. Очікуємо, що так буде й цьогоріч.

Володимир Вахітов, доцент Київської школи економіки, керівник Центру поведінкових досліджень та комунікацій BeSmart KSE:

Я б не сказав, що в ході чорної п’ятниці є сторона, яка однозначно виграє. Є покупці, які можуть знайти привабливі для них знижки — і тоді вони виграють. Є продавці, яким вдається продати запаси товарів та оновити асортимент, плюс заробити трішечки більше на тому, що є такий загальнонаціональний хайп навколо чорної п'ятниці. Але немає однозначної відповіді, хто точно виграє, а хто — програє. В принципі, від торгівлі виграють всі.

В Америці чорна п'ятниця прив'язана до Дня подяки, вона знаменує собою початок різдвяних розпродажів, і там це поєднано в єдину систему. У нас чорна п'ятниця прив'язана до американського Дня подяки — і незрозуміло, чому вона відбувається.

У нас це просто черговий маркетинговий хід, а не період ультра- мега- суперзнижок. Наприклад, в Україні я ніколи не бачив знижок більше 50%. Водночас у нас деякі продавці починають знижки з понеділка, розпродажі тривають цілий тиждень.

Щодо чесності знижок — мені здається, що тут основне — це репутація. Тобто якщо магазини постійно будуть вдаватися до хитрощів — до них просто перестануть звертатися, і вони врешті-решт втратять більше, ніж магазини, які роблять меншу, але чесну знижку.

У нас цього і попереднього року чорна п’ятниця припадає на період карантину. Тому люди трохи менше ходять в торгівельні центри. Тож, повертаючись до питання, хто цьогоріч більше виграє — це онлайн-платформи, які нададуть найкращий сервіс для покупців.

Наскільки я зрозумів, за підрахунками у 2020-му році у період з чорної п’ятниці по понеділок денний виторг продавців збільшився у 4-5 разів.

Я б сказав, що споживачів у цей період найбільше характеризує так звана "стадна поведінка": всі побігли — і я побіг. І коли всі навколо щось купують, з'являється така інстинктивна реакція: раз всі беруть, то я теж хочу. На цьому і працює феномен чорної п'ятниці.

Тому перша порада, яку дають поведінкові економісти покупцям напередодні чорної п’ятниці — складіть список. Обмежте себе або кількістю товарів, які вам потрібні, або бюджетом, який ви хочете витратити, або кількістю місць, які ви хочете відвідати. Потрібно зрозуміти, що вам потрібно, до того, як ви починаєте купувати. Бо інакше з'являється небезпека витратити більше грошей на те, що вам, в принципі, не потрібно.

Ігор Яровий, директор департаменту роздрібного партнерського продажу ПУМБ, в ході круглого столу Black Friday в Україні:

Я думаю, що цьогоріч період чорної п’ятниці вже вдруге триватиме тиждень. Я думаю, що він поб'є всі рекорди, які були до цього.

Чому? Якщо зазирнути в минуле, то ритейлери почали отримувати нормальні обороти на чорну п’ятницю з 2018-го року. Це були, дійсно, чотири дні: четвер, п'ятниця, субота, неділя. Так було у 2018-2019-му році. У 2020-му, якщо ви пам’ятаєте, у нас був карантин вихідного дня, і чорна п'ятниця була з понеділка по п'ятницю. І тоді були трішки гірші продажі, ніж у 2019-ому році.

І цьогоріч буде перший раз, коли чорна п'ятниця буде тривати повноцінно цілий тиждень, сім днів. Тому і продажі будуть, звісно, більші.

І, якщо подивитися по вчорашньому дню (22 листопада, — ред.), коли основні рітейлери уже почали продажі — ми можемо констатувати, те що чорна п'ятниця почалась, сезон почався. Наприклад, у нашому банку, якщо порівняти цей понеділок із попереднім, то продажі зросли у чотири рази. Це тільки понеділок. Хоча, звісно, основні продажі будуть у четвер, п'ятницю, суботу і неділю.

Якщо брати, що ще змінюється, то за нашою практикою, протягом останніх трьох років обсяги росли не тільки в кількості, а й в розмірі. Середній чек зростав від 20 до 30% у різні роки. До речі, у 2020-ому році було найбільше зростання, 27% (принаймні у нашому банку).

Читайте також:
28 листопада, 2021 неділя
Загроза від "Омікрону": Ізраїль закрив кордон для іноземців, спецслужба ШАБАК відстежує кожне підозріле зараження
27 листопада, 2021 субота
Генерал Бурба виїхав з України, - Ігор Мосійчук
27 листопада, 2021 субота
Чим Білорусь озброює нелегалів для прориву кордону Польщі. Показали фото
Київ
+8
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.04
  Купівля 27.04
  Продаж 27.32
 • EUR
  Купівля 30.38
  Продаж 30.85
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
29 листопада
12:57
Олексій Резніков
Очільник Міноборони Резніков 3 грудня відзвітує в Раді щодо обороноздатності України
12:53
Поліція Нідерландів затримала подружжя, яке намагалося втекти з карантину після прибуття з ПАР
12:47
витік аміаку
На Вінниччині стався витік аміаку із залізничної цистерни
12:44
В окупованому Севастополі невідомі розмалювали меморіал загиблим у Кримській війні, окупанти перевіряють написи на екстремізм
12:26
літак covid
Українцям рекомендують не відвідувати 7 країн Африки через штам Омікрон
12:13
На кордоні Білорусі та Литви знайшли тіло мертвого мігранта
11:54
Будинок вчених
У львівському Будинку вчених пояснили, чому не завадили "голодній тусі"
11:50
Саакашвілі суд
Біля будівлі, де відбувається суд над Саакашвілі, сталися сутички між поліцейськими та активістами
11:39
Коронавірус діти
У Києві від коронавірусу померло чотиримісячне немовля
11:32
Японія закриває кордон
Штам Омікрон: Японія закриває кордони для іноземців, Франція виявила вісім можливих заражень
11:32
Розізли коміка. Як Зеленський оголосив полювання на Бутусова за незручні питання
11:07
доллар, валюта
Долар подорожчав за курсом НБУ
11:01
Інтерв’ю
Дмитро Орєшкін
Це стратегія Кім Чен Ина – для того, щоб з ним розмовляли, запускає в білий світ ракети, – Дмитро Орєшкін про Путіна
10:54
вітер
"Жовтий" рівень небезпеки: на Київщині оголосили штормове попередження
10:30
Денис Шмигаль
Постійні рейди військових кораблів НАТО в Чорному морі були б сильним знаком підтримки України, - Шмигаль про загрозу від РФ
10:21
Міхеїл Саакашвілі
Саакашвілі доставили до суду в Тбілісі
09:46
Через COVID-штам Омікрон Британія скликає міністрів охорони здоров'я країн G7
09:42
святкування блогерів
"Голодна туса" в день скорботи у Львові. У соцмережах оголошують бойкот блогерам-організаторам
09:32
Бурштинська ТЕС
На Бурштинській ТЕС прогримів вибух, госпіталізовано п'ятьох людей
09:11
Прем'єр Латвії: НАТО і ЄС мають дати РФ чіткий сигнал про наслідки в разі ескалації агресії проти України
09:02
У Києві сталася ДТП із п'ятьма автомобілями, рух транспорту ускладнено
08:39
коронавірус
В Україні упродовж доби виявили 5804 нових заражень коронавірусом, 297 пацієнтів померли
08:33
осінній дощ
В Україні очікуються зливи та сніг, - прогноз на 29 листопада
08:01
коронавірус
Коронавірус: штам Омікрон виявили у Канаді
07:22
Доба в зоні ООС: росіяни обстріляли українські позиції із заборонених мінометів і протитанкових гранатометів
2021, неділя
28 листопада
22:56
Українці заробляють у Польщі в середньому 20-23 тис. грн, - ЗМІ
22:40
Олександр Лукашенко
Чекати доки Лукашенко сам піде не варто. Треба знову виходити на вулиці й захоплювати адмінбудівлі, - білоруський політолог
22:30
Польща виплачує сотні злотих на українських дітей. Як їх отримати заробітчанам
22:14
Юрій Шевцов (Білорусь)
Пропагандист Лукашенка переклав провину за міграційну кризу на українців
22:00
Початок Хануки одесити відзначили концертом та гучним феєрверком
21:46
КПВВ "Каланчак" на адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом
Кабмін, РНБО та СБУ вивчать доцільність візового режиму для росіян
21:21
В степах Причорномор'я українські морпіхи тренуються вибивати ворога із населених пунктів
21:00
Швейцарці підтримали на референдумі COVID-сертифікати
20:37
Павлограду припиняють подачу води. Не працюватимуть дитячі садочки
20:16
"Це - ідіотизм". Як соцмережі реагують на дії ДБР щодо Юрія Бутусова і його відео
19:55
Нардеп Новинський, патріарх РПЦ Кирило (Гундяєв), предстоятель УПЦ МП Онуфрій (Березовський)
Духовенство церкви Московського патріархату з нетерпінням чекає російських танків, - генерал Скіпальський
19:42
Катерина Бабкіна
"Як не зведешся, то глянь довкола хоча б, я угорі над тобою, до тебе зву", − Катерина Бабкіна читає поезію у небі
19:33
Юрій Бутусов на пресконференції Зеленського
Міноборони "категорично засуджує" публікацію Бутусовим відео з гаубицею, а ГУР закликає "виважено ставитися до оприлюднення інформації"
18:50
Третина українців помирає до 65 років. Половині цих смертей можна запобігти, - ООН
18:48
Аґнєшка Голланд
"Росія не може проковтнути правду про Голодомор", − режисерка фільму "Ціна правди"
Більше новин