Ексклюзив

Герої України. Олександр Айдар – світовий рекордсмен по знищенню броньованої техніки за день, якого цитував Байден

Тетяна Яворська
24 вересня, 2022 субота
07:45

Воїн 128-ї окремої механізованої гірсько-штурмової бригади Олександр із позивним Айдар, родом із Вінниччини – світовий рекордсмен за кількістю влучних попадань з "джавеліна" за один день

Він поцілив шість разів, нищачи техніку рашистів. Українського військового цитував сам президент США Джо Байден, про нього писав The Wall Street Journal, а сам про себе він сором'язливо каже, що не має жодних державних нагород

Як він розповів "Еспресо", до військової служби був учасником Революції гідності, а йти воювати штовхнуло саме цинічне вторгнення чужинців в Україну.

"Як тільки війна розпочалась, я був розвідником. Попри те, що росіяни дуже голосно говорили, що їх там немає, я бачив саме російських солдатів, а не найманців. Те, що на мою землю вдерлися чужинці, не залишало вибору – мусів піти воювати", – починає свою розповідь Олександр.

Кар'єру розвідника перекреслило поранення

У 2014 році Олександр був без військового досвіду, бо не встиг пройти військову строкову службу. Мав власну станцію технічного обслуговування і каже, що міг спокійно жити у безпеці. Та коли в країну прийшла війна, пішов у добровольчий батальйон "Айдар". Перший час був розвідником, але отримав важке поранення, після якого одужував понад чотири місяці. Коли поправився, пішов у протитанковий взвод. Ще через якийсь час перевівся в штурмовики. 

"У "Айдарі" мені подобалось – дружний колектив, який ніколи не підводив. Дуже добре навчали, й більшість того, що я вмію, є саме знаннями, отриманими в "Айдарі". Опанував численну військову техніку, навчився користуватись усім озброєнням, яке було на той час – каже Олександр. - Але в якийсь момент захотів стабільності, тому перевівся з добробату у 128-му бригаду".

Пригадує, що попри те, що не мав досвіду розвідника, робота йому подобалась. Каже – хороший розвідник має бути дуже уважним, а також вміти орієнтуватись на місцевості.  

"Коли зазнав першого поранення у розвідці, то роботу продовжувати не міг, бо треба було багато ходити й бігати. Я вже не міг якісно виконувати ті задачі, які там переді мною ставили".

Поранення Олександр зазнав восени 2014 року. В його тілі тоді застрягло 17 осколків, а залишився живим лише завдяки захисній амуніції. 

"В той день отримали інформацію, що на нас висунулась ворожа група. Ми пішли, аби її ліквідувати. Але диверсанти поставили кілька пасток, які наш снайпер не побачив. Його відкинуло ударною хвилею, я удар взяв на себе. Після цього ще зміг добратись до машини й довезти нас на безпечну позицію, бо лише я з хлопців вмів їздити на авто", – ділиться спогадами Айдар. В стрій після цього повернувся через кілька місяців.

Близьке знайомство з "джавеліном"

Олександр і "джавелін", як вірні друзі, ніколи не підводили один одного у найскладніші моменти. А спільну мову знайшли відразу, з першого контакту. Воїн наголошує, що "джавелін" – дуже ефективна зброя і якби її на початку повномасштабного вторгнення було дуже багато, то противника не пустили б за межі кордону. Натомість на початку війни їх було вкрай мало. А ще менше навчених людей, які вміли працювати з американськими ПТРК.

"У березні цього року я мав звільнятись. Але був набір навчатись на "джавеліні", NLAW та М141 і я поїхав на навчання. Поки вчився, ситуація на Сході загострювалися, але за той час навчився працювати з цією технікою. У другий день повномасштабного вторгнення зібрав всіх хлопців зі своєї групи, сіли на власний транспорт і вирушили на Схід за наказом командира" – говорить він.

День, коли Олександр з "джавеліна" збив 6 цілей окупантів, для нього самого став несподіванкою. Солдат знає, що ніколи його не забуде. Каже, що було складно як морально, так і фізично, але кінцевий результат був вартий усіх зусиль.

"День тоді починався як завжди. Поїхав на позиції, подивився звідки буде напад, вибрав собі вогневі точки. Вже за мить почув вибухи за два кілометри від мене. По рації почув команду, що є контакт з противником, потрібна підмога. Сіли з побратимом в машину і поїхали на допомогу. Противник приїхав з іншої сторони, не там, де ми очікували. Так вийшло, наче з тилу. Росіяни засікли, що ми заїхали, відкрили по нас дуже масивний вогонь з танків, БТР і всього решта, що мали. Дуже важко було вести вогонь і навіть важко просто спостерігати" – пояснює Айдар.

День бою у деталях

Він розповідає, що противник на танку може знищити тебе ще до того, як почнеш прицілюватись.

Я спостерігав за ракетою впродовж усього польоту, мені були цікаві всі деталі – не міг відірвати погляду. Сталось кілька вибухів, танк згорів.

"Ми переїхали в інше місце, та одразу ж зайняв там вогневу позицію. Помітив два ворожі танки, які працювали по наших побратимах – доповів командирові й попросив дозволу на відпрацювання. Мені дали дозвіл і я зробив бойовий пуск. Це був перший бойовий досвід в реалі, до того – лише тренажери. Я побачив, як полетіла ракета і поцілила просто в танк. Я спостерігав за ракетою впродовж усього польоту, мені були цікаві всі деталі – не міг відірвати погляду. Сталось кілька вибухів, танк згорів. Крикнув своєму помічникові, аби подав наступну ракету, хоч командир давав наказ відходити. Помічник приніс іншу ракету, якою я збив БМП-3", – з захватом розповідає Олександр.

Він додав, що така техніка – це пріоритетні для ЗСУ цілі, оскільки вони несуть велику загрозу. Під час другого пострілу рашисти вже визначили їхнє місцеперебування.

"Якби не адреналін в крові після першого пострілу, то я, ймовірно, позицію залишив би. Але в мене були такі емоції та бажання допомогти своїм побратимам, що другий постріл також був успішним. Потім поїхали міняти позиції. Я лише заскочив у машину, яка вже була заведена, побачив що їде "мотолыга" із зенітною установкою, яка може знищувати та повітряні, і наземні цілі. Побачив, прицілився, захопив ракету і зробив пуск. Це все відбулося дуже швидко. Виходить десь за хвилин 12 зробив три влучні постріли. Але час у бою – він інший. Інколи 30 секунд йдуть, як вічність, а дві години можуть здатись кількома секундами" – каже воїн.

Ви не уявляєте, як це, перед дулом танка чекати сигналу – "ракета готова до пуску".

На цьому бойовий день не закінчився, за кілька хвилин поїхали за новими ракетами до побратимів, які знову зустрічали ворога. 

"Побачив БМП-3 – знищив. Далі ще один танк – прицілився, вистрілив... Пішов до машини по третю ракету. В той час напарник мені крикнув, що в посадці БТР. Я подумав, що в сусідній посадці, за кілометр від мене. Та за мить виявилось, що це було буквально за 200 метрів".

Саме цей дуже близький бій з противником був найнебезпечнішим. Додаткових незручностей додавала і погода. На початку березня були постійні опади, а під ногами – глевка глина.

"Я зрозумів, що БТР був у тій посадці, де й ми. Підіймаю голову і бачу, як він на великій швидкості летить на авто, звідки я брав ракету. Розумію, що він побачив у мене протитанкову зброю та хоче мене просто розчавити. Це була доля секунди. Я відкинув саму установку від себе, обняв ракету руками та ногами та відкотився  вбік. І тут просто чую, як з усієї сили цей БТР врізався в машину. Від коліс до моєї спини було 3-4 сантиметри. Навіть чув як болото летить мені на спину, ноги. Коли це пригадую, то досі мурахи по тілі" – пригадує Олександр.

Ви не уявляєте, як це перед дулом танка чекати сигналу "Ракета готова до пуску". Морально і психологічно це зрозуміти і витримати було важко.

Ворожий БТР на очах Олександра переїхав його товариша. Але завдяки м'якому болоту, той залишився живий, лише з поламаними ногами. Тоді воїн самостійно прийняв рішення знищити цю техніку, чого б це не коштувало. 

"Біжу за установкою, а БТР набирає радіус розвороту. Встиг все облаштувати, сиджу й чекаю, розуміючи, що мене просто можуть зараз розстріляти (і не лише мене, а й всіх моїх побратимів). Хоч увімкнув установку, але охолодження ракети займає до 30 секунд. Ці 30 секунд були вічністю. Ви не уявляєте, як це перед дулом танка чекати сигналу "Ракета готова до пуску". Морально і психологічно це зрозуміти та витримати було важко. Я просто сів на землю, спер установку, аби не хитатись, бо руки трусяться – від переляку, адреналіну, холоду. Дочекався і таки роблю пуск. В той день було п'ять підтверджених знищених цілей, а шостий – оцей БТР. Він, хоч і зміг поїхати з поля, та хлопці казали, що він згорів далі", – розповідає військовий.

Загалом Олександр зробив 9 пострілів і 9 влучань. Каже, що на власні очі не бачив лише, як горів один із них. 

Світовий рекордсмен, якого цитував Байден

Наступного місяця, у квітні, позиції 128-ої бригади відвідали журналісти американського The Wall Street Journal. Олександр поспілкувався з журналістами, які чимало попрацювали у гарячих точках. Американські репортери переконують, що раніше ніхто й ніколи не знищував із "джавеліна" шести броньованих цілей упродовж одного дня. Олександр – перший в історії, кому це вдалося.

Читайте також: Герої України: "Він буде моїми крилами, а я буду його очима" – вдова найкращого льотчика ударної авіації Олександра Корпана

"Приїжджали, взяли інтерв'ю. Але я не мав часу багато говорити, бо мав багато завдань на той день. Поговорили кілька хвилин, я й забув. А за якийсь час хлопці кажуть, що я – зірка. Спершу подумав - жартують, бо в армії без жартів не можна. А потім і про Байдена сказали. Довго не вірив", – каже військовий.

А невдовзі після виходу матеріалу, статтю, перебуваючи на заводі, що виготовляє "джавеліни", процитував президент США Джо Байден.

"Кілька днів тому "The Wall Street Journal" процитував молодого українського бійця, котрий сказав: "Без Javelin дуже важко було б зупинити ворога, що наступає". Цієї зброї торкалися ваші руки й руки українських героїв. І це дало чудовий результат!" – зазначив Байден. Воїном, якого цитував президент США був боєць із позивним Айдар.

Попри рекорди та славу, здобуту за океаном, легендарний воїн зізнається, за всю військову службу має лише грамоти, а державних нагород ще не отримував ніколи. Та відразу додає, що воює не за нагороди чи, тим більше, гроші, а за вільну Україну. А в перемозі України джавелінний віртуоз переконаний і вірить у неї понад усе. 

"Україна переможе, бо ми воюємо за правду, ми на своїй землі, та весь український народ за нас. Не за нас лише ті, хто погано вчився і не читав історії", – підсумував Олександр.

Стежте за подіями в Україні та світу разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
Читайте також:
Київ
0°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.41
  Купівля 39.41
  Продаж 40.12
 • EUR
  Купівля 40.74
  Продаж 41.8
 • Актуальне
 • Важливе
2022, п'ятниця
9 грудня
20:47
Володимир Путін
Путін заявив, що почав повномасштабне вторгнення "запізно", бо "розраховував домовитися в межах Мінських угод"
20:33
Ощадбанк
Ощадбанк подав скаргу проти РФ до Європейського суду з прав людини
20:27
Російський олігарх Олександр Євтушенков отримав вирок від ВАКС
Конфісковані в Україні активи російського олігарха вперше передали в управління Фонду держмайна
20:22
Ріші Сунак та Володимир Зеленський
Найближчими тижнями Україна отримає зенітну зброю та ракети для ППО від Великої Британії 
20:07
Упродовж доби росіяни завдали 4 ракетні та 9 авіаційних ударів і 25 разів били з РСЗВ
20:03
нафта
Вартість основного сорту нафти РФ Urals обвалилась до $43,7 за барель
20:00
OPINION
Ігор Гулик
"Володар хаосу". Путін і російські націоналісти
19:38
Німеччина уряд
Німецька компанія отримала замовлення на два ЗРК Skynex для України, - ЗМІ
19:18
ракетні системи США
Білий дім підтвердив виділення нового пакету військової допомоги Україні на $275 млн
19:06
Ексклюзив
карта Херсон Мелітополь Миколаїв
Дельта р. Дніпро з островами на Херсонщині - це буде сірою зоною та місцем зустрічі ДРГ, - військовий експерт Катков
19:02
Олімпіада-2022, збірна Росії
МОК продовжив санкції проти спортсменів з Росії та Білорусі
18:47
санкції проти Росії
Члени ЦВК РФ і співробітники Кремля: на кого США наклали санкції за порушення прав людини в Україні
18:45
Денис Шмигаль
Черговість надання електрики: Шмигаль назвав чотири пріоритети розподілу послуги
18:40
МОЗ
Діти зможуть отримувати ліки безоплатно: Україна закупить препарат проти спінальної мʼязової атрофії
18:35
Наживо
Як радянські спецслужби знищували українську інтелігенцію. Програма "НеІстфак" о 18:30
18:32
Литва прапор
Литва надасть Україні експрес-тести на коронавірус на суму близько €730 тис.
18:24
Ексклюзив
Москва_Кремль
РФ прагне вдавати готовність до перемовин і вплинути на істеблішмент США щодо згоди з окупацією України, - аналітик Бурковський
18:03
OPINION
Володимир Горбач
Росіяни просять для себе примусове психіатричне лікування
17:51
Ексклюзив
Реджеп Таїп Ердоган
Ердоган фактично стане контролером акційного пакету російської енергетики для Європи після нових перемовин з Путіним, - експерт-міжнародник Краєв
17:50
дрова
"Ворог атакує об'єкти генерації": жителям Харківщини для опалення нададуть дрова, мешканцям Донеччини - буржуйки
17:43
Оновлено
У торговому центрі Москви спалахнула масштабна пожежа: загинула людина, збитки сягають 30 млрд рублів
17:16
Ріші Сунак та Володимир Зеленський
Зеленський обговорив із прем'єром Британії співпрацю в обороні та енергетичну ситуацію в Україні
17:09
Катували ветеранів АТО на Харківщині: чотирьох російських військових судитимуть за воєнні злочини
Катували ветеранів АТО на Харківщині: чотирьох російських військових судитимуть за воєнні злочини
17:03
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді
Прем’єр-міністр Індії скасував зустріч із Путіним через ядерний шантаж України, - Bloomberg
17:00
Микола Княжицький
Комітет Ради підтримав законопроєкти про заборону структур РПЦ і передачу двох лавр до ПЦУ, - Княжицький
16:58
Слово року у Німеччині
У Німеччині вислів Шольца про війну в Україні обрали "словом року"
16:53
Анонс
війна та волонтери
У засіках, на складах, але не на фронті: чому волонтери не можуть передати допомогу
16:48
путін путлер
Путін припустив скорочення видобутку нафти через цінову стелю
16:44
Донорство крові
Донорство безпечне на 100%: МОЗ спростувало міфи та закликало здавати кров
16:36
енергосистема
Впродовж зими в енергосистемі існуватиме дефіцит, - Укренерго
16:35
"Не підлягає відновленню": Кім заявив, що пошкоджену росіянами будівлю Миколаївської ОДА знесуть
16:22
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштує бензин, газ і дизель
16:21
Дмитро Лубінець
Російські загарбники мобілізують жінок на тимчасово окупованих територіях, — омбудсмен
16:18
Ексклюзив
Путін
Є наказ Путіна - берегти техніку і не берегти людей, - військовий оглядач Попович
16:11
Ексклюзив
Обстріл Херсон
Херсон по факту є лінією фронту, обстріли й зараз не вщухають, - пресофіцер комендатури оборони Плетенчук
16:08
опалення
У Краматорську через відключення електроенергії призупинили теплопостачання
16:07
OPINION
Агія Загребельська
Пекін хотів налякати макаку, вбивши курку
16:00
енергетичні системи
Близько 50% енергетичної інфраструктури України було пошкоджено, частину - знищено повністю, - Кубраков
15:50
електромережі ЛЕП світло
Росія випустила понад 1000 ракет і дронів по енергетичній інфраструктурі України з 10 жовтня, - Укренерго
15:43
українська церква
Україна полює на колабораціоністів у своїй розділеній церкві, - Politico
Більше новин