live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Мумія, якій 5300 років, розповіла вченим, чим харчувалися стародавні люди

У 1991 році туристи в Східно-Італійських Альпах натрапили на людське тіло в снігу, і спочатку вважали, що воно належить недавно померлій людині

Як пише Newsweek, пізніше аналіз показав, що труп, який отримав назву "Ötzi the Iceman", був насправді найстарішою добре збереженою мумією у Європі.

Відкриття Ötzi, який помер близько 5300 років тому, пролило нове світло на життя європейців мідної доби. Наразі вчені провели перший поглиблений аналіз шлунка Айсмена, який був заповнений під час смерті, і розкрили інтригуючі подробиці про дієту і харчові звички стародавніх людей.

Результати показали, що вміст шлунка Ötzi містив сире м'ясо з козла і червоних оленів, злаки, сліди токсинів, і був дуже масним, що здивувало вчених: близько половини вмісту шлунка були жировою тканиною.

За словами дослідників, ця висока частка .жиру була несподіваною, хоча така дієта була б корисною з огляду на суворий альпійський клімат.

"Високе і холодне середовище особливо складне для фізіології людини і вимагає оптимального харчування, щоб уникнути швидкої втрати енергії", - йдеться в заяві Альберта Зінька з EURAC. "Здається, Айсмен прекрасно розумів, що жир є відмінним джерелом енергії".

М'ясо, ймовірно, було з'їдено свіжим або, можливо, навіть було висушене перед вживанням, згідно з аналізом.
Наявність у шлунку листя папороті було важче пояснити, але дослідники вважають, що Ötzi, можливо, страждав на кишкові проблеми і вживав листя як ліки. Існує також ймовірність того, що він використовував листя папороті для обгортання їжі і ненавмисно вживав отруту.

Дослідники довгий час не знали, де знаходиться шлунок Ötzi. Це пов'язано з тим, що орган під час процесу муміфікації рухався вгору, опустившись під ребрами, де зазвичай знаходяться легені.

Нещодавно вчені знайшли сліди, залишені білатеральними (двобічно-симетричними) тваринами близько 550 мільйонів років тому - і це найдавніші сліди перших тварин на Землі.

новини партнерів

18 листопада, 2018 неділя

17 листопада, 2018 субота

18 листопада, 2018 неділя

17 листопада, 2018 субота

16 листопада, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати