Фобос виявився гігантським уламком Марса. Але це не точно, - вчені

Фобос - один з найбільших супутників Марса, швидше за все є уламком планети, а не звичайним астероїдом, як раніше вважали вчені

Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в Journal of Geophysical Research Planets.

Існує теорія, що супутники Марса - звичайні астероїди, захоплені "в полон" гравітацією планети. У порівнянні з самою планетою супутники  Марса здаються темними в видимому світлі.

Саме ця невідповідність спочатку спонукала вчених вважати, що вони були захоплені гравітацією планети колись в минулому. (На відміну від Місяця Землі, який є досить великим в порівнянні з планетою, щоб вона могла його "захопити", супутники Марса крихітні в порівнянні з ним). Однак цій теорії не відповідають орбіти супутників і їх обриси.

Автори дослідження заново обробили дані міжпланетної станції Mars Global Surveyor (1997-2006) - зокрема дані зі спектрометра. Їх досі не аналізували вчені, оскільки Фобос практично не досліджувався в ближній інфрачервоній області спектра.

Після аналізу спектр Фобоса порівняли зі спектром метеорита Тагіш, який впав на Землю. Для цього метеорит помістили в вакуумну камеру з умовами, що імітують різкий перехід від дня до ночі на Фобосі.

Виявилося, що в такому спектрі Фобос не схожий на вуглецеві метеорити, зате повністю збігся зі спектром базальту - з цієї вулканічної породи складається кора Марса.

Марк Фріс, планетарний вчений з Космічного центру Джонсона в Г'юстоні, який не брав участі в новому дослідженні, сказав, що нові результати, хоча і не є остаточними, інтригують.

"Питання про походження Фобоса і Деймоса - кумедна таємниця, тому що у нас є дві конкуруючі гіпотези, і обидві не можуть бути істинними", - сказав він. "Я б не вважав це остаточним рішенням таємниці походження супутників, але це допоможе продовжити обговорення".

Читайте також: Перший турист до Місяця: кого Ілон Маск запустить у космос на найпотужнішій ракеті SpaceX