live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Астрономи вперше зробили фото "народження" планети

Європейські астрономи вперше в історії сфотографували планету на етапі формування в протопланетному диску, що оточує молоду зірку

Про це йдеться на сайті ESО. Результати спостережень опубліковані в журналі Astronomy & Astrophysics.

На знімку планета PDS 70b прокладає собі шлях через диск матерії, що оточує молоду зірку PDS 70 в сузір'ї Кентавра в 370 світлових роках від Землі.

Довідка:

Протопланетний диск або проплід (англ. proplyd, protoplanetary disk) — диск щільного газу, що обертається навколо молодої, нещодавно сформованої протозірки, з якого згодом утворюються планети.

Темна пляма в центрі цього знімка - це "штучний Місяць", маска, якою астрономи користуються, щоб блокувати випромінювання зірки і побачити об'єкти в її околицях.

Навколо темної плями, за якою ховається зірка PDS 70 , знаходиться  протопланетний диск - розпечена матерія, з якої формується планета PDS 70b, яку на знімку видно як яскраву пляма справа.

Відстань від зірки до планети вчені оцінили в три мільярди кілометрів - приблизно як від Сонця до Урана. Незважаючи на велику відстань до зірки, температура на поверхні планети дуже висока - близько 1000 ° C; це більше, ніж на будь-який з планет Сонячної системи.

PDS 70b - газовий гігант з масою в кілька мас Юпітера. Аналіз випромінювання "новонародженої"  планети дозволив зробити висновки про її атмосферу: мабуть, вона досить щільна і заповнена краплями рідини або пилом.

Досі не вдавалося спостерігати формування планети; названий ряд зірок-кандидатів, в дисках навколо яких знаходили щільні скупчення речовини, але тільки про PDS 70b астрономи впевнено говорять як про планету на ранніх етапах формування; інші кандидати вимагають подальшого вивчення і можуть виявитися невеликими аномаліями розподілу речовини диска.

Підтвердити існування "новонародженої" планети і сфотографувати її вченим вдалося завдяки інструменту SPHERE -  великого телескопа Європейської Південної обсерваторії в Чилі, спеціально призначеного для спостережень за екзопланетами.

null

Інструмент SPHERE блокує яскраве світло зірок, його алгоритми і оптика оптимізовані таким чином, щоб вловлювати слабке світло, фільтрувати шуми і давати максимально контрастне зображення того, що відбувається в безпосередній близькості від зірок.

Коли SPHERE знаходиться в режимі спостереження, він фотографує зірку протягом декількох годин, а потім його алгоритми відбраковують сигнал, що має нерухоме джерело (випромінювання зірки), і зберігають сигнал, джерело якого переміщається - випромінювання об'єктів на орбіті, в тому числі екзопланет.

Читайте також: Знайти 20 тисяч екзопланет за 2 роки. Все, що варто знати про новий телескоп від NASA

 

 

новини партнерів

23 вересня, 2018 неділя

22 вересня, 2018 субота

23 вересня, 2018 неділя

22 вересня, 2018 субота

21 вересня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати