live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

23 лютого - день влаштованої Сталіним депортації чеченців та інгушів


фото: nana-95.livejournal.com
23 лютого 1944 року чеченці та інгуші були поголовно вивезені радянськими карателями з Північного Кавказу до Казахстану

НКВС назвало цю акцію "Операція "Сочевиця", нагадує Еспресо.TV.

Виселення вайнахів є одним з актів геноциду, влаштованих вищим керівництвом СРСР у період до, під час та після Другої світової війни. До Середньої Азії та Сибіру також примусово виселялися усі без виключення кримські татари, німці Поволжя, а також "антирадянські елементи" з окупованих країн Балтії, Західної Білорусії, Західної України та Молдови.

Читайте також: Генадь Побережний: з Конвенції ООН було викреслено питання про геноцид як колоніальний злочин

Депортація чеченців та інгушів була пояснена Сталіним тим, що чеченці "приєдналися добровільно до організованих німцями формувань і виступили зі зброєю в руках проти Червоної Армії", нагадує заборонений у Російській Федерації інформаційний портал КавказЦентр.

Тим часом, як написав в зв'язку з цим відомий чеченський політолог Абдурахман Авторханов:

"Перш ніж підводити заднім числом обгрунтування під сталінські рішення, через які загинули сотні тисяч безвинних людей, добре було б зазирнути в карти військових дій на Кавказі в 1942-1944 роках і побачити, що територія Чечено-Інгушетії взагалі не була окупована - вже тільки через це не могло бути масової співпраці з німцями" (А. Авторханов. Вбивство чечено-інгушського народу. Москва, 1991, - стр.3 - 5).

Причини виселення, на його думку, були зовсім інші:

"1. Постійна, безперервна боротьба за національну незалежність чеченців і горців Кавказу. Фактичне невизнання ними деспотичної системи радянського колоніального режиму;

2. Бажання Москви забезпечити Кавказ як тил в майбутніх зіткненнях із Заходом від неминучого внутрішнього загальнокавказького національного фронту проти радянської метрополії;

(...) 4. Не тільки тримати Кавказ як стратегічну базу поза внутрішньою небезпекою і вразливістю, але перетворити його на надійний плацдарм для майбутньої експансії проти Туреччини, Ірану, Пакистану та Індії.

Такими є не декларовані, але безперечні мотиви, якими керуються кремлівські владики в своїй політиці винищування кавказьких народів. Першою жертвою цієї вовчої політики і став один мільйон горців - чеченці, інгуші, карачаївців і балкарців" (там же стор. 66).

Слід зазначити, що карачаївців виселяли 8, 9 березня того ж 44-го року, відразу після вайнахів, а за балкарців взялися у травні.

Хід подій

31 січня 1944 року було прийнято постанова Державного комітету оборони (ДКО) СРСР № 5073 про скасування Чечено-Інгушської АРСР і депортації її населення "за посібництво фашистським загарбникам".

29 січня 1944 року нарком внутрішніх справ СРСР Лаврентій Берія затвердив "Інструкцію про порядок проведення виселення чеченців та інгушів".

Він прибув до Грозного й особисто керував операцією, куди під виглядом "навчань в гірській місцевості" була перекинута армія в складі 100 тис. вояків, включно з 18 тис. офіцерів і до 19 тис. оперативних працівників НКВС, НКДБ та "Смершу".

Депортація і відправка ешелонів до пунктів призначення почалася 23 лютого 1944 року в 02:00 за місцевим часом і завершився 9 березня того ж року. Операція почалася з кодовим словом "Пантера", яке було передано по радіо.

"Mорозним ранком усіх дорослих було викликано до місць колективних зборів: клуби, школи, на міські і сільські площі. Був день Червоної Армії і люди нічого не підозрюючи, перебували у святковому настрої. Державне свято використали як привід для зборів. По всій території Чечено-Інгушетії, на тлі націлених автоматів і кулеметів, оголошувався указ-вирок про депортацію чеченців і інгушів. На збори давалося лише 10-15 хвилин. За прояв невдоволення і за спробу втечі передбачався розстріл на місці", - пише Антирадянський блог.

Кілька тисяч загинуло під час "зачистки".

В аулі Хайбах у Галанчозькому районі НКВСівці спалили живцем 700 осіб. 

Загалом було відправлено 180 ешелонів із загальною кількістю переселенців 493 269 осіб.

 

Спогади Ханіпа Мусаєва (YouTube)

новини партнерів

19 січня, 2020 неділя

18 січня, 2020 субота

19 січня, 2020 неділя

18 січня, 2020 субота

17 січня, 2020 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати