
Скромна краса електоральної демократії
У чому вона полягає? Початково демократія це влада локальних спільнот, грецькою — дем. До деми входили всі вільні жителі міста. Раби та інші залежні особи права голосу не мали
Далі, якщо йдеться про демократію в межах держави, це насамперед про вільні вибори, які (теоретично) представляють ті самі спільноти. Практично, може виникнути ситуація, коли одні спільноти представлені краще від інших, і деякі соціальні групи політичного представництва взагалі не мають. Цим електоральна демократія (є вільні вибори) відрізняється від представницької (є відносно рівне представництво спільнот).
Як людина, причетна до кількох проєктів моніторингу виборів, можу сказати, що в Україні існує електоральна демократія. Але вона також є вразливою з погляду можливої узурпації влади. Якби у 2014 році українці не знесли Януковича, у 2015 у нас би не було вільних виборів на конкурентній основі.
Читайте також: Келлог хоче виборів
Отже, питання не в тому, чи нам потрібні вибори взагалі. А в тому, що процедура виборів має бути гарантовано демократичною і змагальною. Це забезпечується через рівність активного і пасивного виборчого права, тобто права обирати та бути обраним. Чи можемо ми це гарантувати під час війни? Ні, не можемо. Саме тому проведення виборів під час війни заборонене законом.
Якщо хтось із віртуально присутніх підкаже, як забезпечити:
- виборчі права військових, ВПО і біженців, що знаходяться за кордоном;
- незалежне висвітлення перегонів в медіях, поза Єдиним Марафоном і ТікТок;
- моніторинг дотримання процедури, в тому числі коректність підрахунку голосів,
то вибори вийдуть відносно красивими. Але це складні питання, які не вирішуються одним указом або двома.
Читайте також: Келлог і вимога виборів
Це навіть не кажучи про технології виносу мозку виборців через наведений психоз. В нас люди в більшості й так достатньо поплавлені. Тому — спочатку кінець гарячої фази конфлікту, тобто повне припинення бойових дій. Потім мінімум три місяці на виборчу кампанію. З урахуванням наслідків війни, може знадобитись і трохи більше...
Про автора. Віктор Пушкар, соціальний психолог
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.



- Актуальне
- Важливе









