OPINION

"Ви вже там, а ми ще тут"

Галина Пагутяк
31 березня, 2024 неділя
20:05

Того вечора я наче зазирнула в безодню

Зміст

І думка про існування Валгалли видалася мені не такою вже й божевільною: якщо ти місяцями  в пеклі війни, якій не видно кінця попри всілякі ворожіння  так званих експертів, то повіриш навіть у це.

Війна не закінчиться відразу для всіх. Вона закінчиться для когось за мить, завтра, через місяць чи через рік. Для цивільних і для військових. Для воїна на фронті — війна закінчиться або коли він загине, або стане калікою. Бо замінити його нема кому.

Читайте також: Мобілізіада

Тому так огидно чути російського письменника Андрія Куркова, що видає себе за українського, наче  він "воює на культурному фронті", порівнюючи це з Авдіївкою. Воював поет  Борис Гуменюк з 2014 року, який пропав безвісти, воював поет Максим Кривцов, якого принаймні поховали по-людськи й рідні можуть прийти на його  могилу.

Під час Першої світової війни загинуло 200 поетів різних національностей. Але у порівнянні з цією московсько-українською війною це ще нічого.

Я читала спогади сільського хлопця зі Стрийщини, який воював у австрійській армії, а потім у січових стрільцях. Кожні три місяці він мав невелику відпустку, добрався через пів Європи додому, щоб допомогти матері зібрати урожай, бо брата теж забрали на війну. Що три місяці.

На цій війні такого нема, тому риторика наших воїнів нагадує риторику гладіаторів, які не можуть покинути арени, доки їх не вб’ють або не скалічать, якщо натовп вирішить зберегти їм життя.

Приблизно нагадує, бо гладіатори були рабами, а в нас воюють вільні люди, які знають, що вони воюють за те, аби війна не прийшла в їхні домівки. І вони вже безмежно втомлені. Аж настільки, що зізнаються: "Добре було б, аби мені відірвало ногу чи руку, щоб я більше туди не вертався". Автор цих розпачливих слів  знає, що є річ страшніша ніж смерть: бачити то все. Тому вони нічого не хочуть розповідати про війну, як не хотіли розповідати ті, хто пройшов Другу світову.

Читайте також: Де Україна?

Я була на концерті "Хореї козацької" у Львові. Перед тим я була на їхніх концертах кілька разів, тому можу порівняти, наскільки зріс рівень напруги гурту, що очолює Тарас Компаніченко, і,  чесно кажучи  в мене було відчуття, що я зазираю в безодню.

10 років "Хорея козацька" дійсно воює і несе на своїх плечах тягар, який навіть важко уявити, і який ніхто не зможе крім них нести. Їм немає заміни у культурі України. Ні в офіційній, ні в альтернативній. 

І вони це розуміють, бо  так само знають, що є речі страшніші, ніж смерть. Бачити то все. Втрачати друзів, які ще вчора казали: "Ви вже там, а ми ще тут. Це несправедливо". А тепер вони вже там – у Валгаллі, разом з побратимами. І для них війна вже закінчилась. А для когось закінчиться через мить, чи через місяць.

І я починаю розуміти, що всі ці донати, якими прикриваються здорові молоді хлопи, це 1 відсоток, а те, що роблять наші воїни на передовій – це сто відсотків. Бо перші навіть не можуть уявити ситуацію, коли живі заздрять мертвим. Не конче на фронті, а й там де жінки, діти не знають, чи вони прокинуться завтра, і чи вистачить їм двох стін, аби цього разу уникнути смерті. І що дехто з них волів би, аби війна закінчилась миттю і вони навіть нічого не відчули. Щоб смерть була безболісною.

Читайте також: Муки пекла

Цю страшну правду  не донесеш світу, який тримає в руках білі прапори.

Нема таких слів, жодне мистецтво не здатне  її нести: вона як вода, що просочується між пальців, поки донесеш, залишиться лише кілька крапель, бо нести її далеко – на інший край світу.

Ні, я не проти донатів, але не кажіть, що то ваш внесок у перемогу, яка ще далі, ніж той інший край світу. Наші офіри та жертви воїнів  навіть і близько  не порівняти. Українським воїнам вже байдуже, які ви, як ви вигризаєте одне одному печінки в соцмережах, і скільки серед вас потенційних колаборантів, ухилянтів, мародерів та іншої нечисті. Їм важливо завершити бій, прогнати ворога з оцього-от клаптика землі.

"Ще пару пісень, — каже Тарас Компаніченко.- І в люлю". І остання його пісня цього вечора не про білий прапор, а про синьо-жовтий.

Спеціально для Еспресо.

Про авторку: Галина Пагутяк, письменниця, лауреатка Національної премії імені Тараса Шевченка.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 46.09
    Продаж 46.9
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
13 травня
03:07
Оновлено
шахед
РФ запустила дрони по Україні: ситуація вночі 13 травня
02:36
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись біля трьох населених пунктів на Донеччині, - DeepState
01:54
Google лого
Google вперше за 10 років оновила логотип
01:14
Ілюстративне фото
У столиці Лівії спалахнули сутички через вбивство керівника служби безпеки при лівійській президентській раді
00:52
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик погодився провести третій бій проти Ф'юрі
00:33
наслідки атаки РФ, Одеса, 01.05.25
Російська атака на Одесу 1 травня: збитки для довкілля сягнули 700 тис. грн
2025, понедiлок
12 травня
23:53
Денис Комарницький
Ексдепутат Київради Комарницький з дружиною, ймовірно, заробили 440 млн грн на продажі елітного житла в столиці, - Слідство.Інфо
23:51
Оновлено
Еліна Світоліна
Світоліна вийшла до чвертьфіналу турніру WTA в Римі, Костюк дала бій першій ракетці світу
23:38
Артем Довбик (праворуч)
"Рома" із Довбиком програла "Аталанті" в битві за ЛЧ у Серії A
23:35
Звільнений ХАМАС заручник Ідан Александер
ХАМАС передав Ізраїлю заручника з американським громадянством
22:59
Іван Гаврилюк
Зеленський вивів зі складу Ставки колишнього першого заступника міністра оборони Гаврилюка
22:44
Оновлено
Міжнародна організація цивільної авіації визнала РФ відповідальною за збиття MH17. В Україні відреагували
22:36
ЄС виділить Україні додаткові 900 млн євро на закупівлю зброї та боєприпасів
22:22
Оновлено
З початку доби на фронті сталося 133 бої: Сили оборони знешкодили 203 окупанти на Покровському напрямку
22:00
Кір Стармер
У будинку Стармера у Лондоні сталася пожежа: правоохоронці розслідують інцидент
21:29
Ексклюзив
Віктор Шлінчак
"Якщо лідери Європи не реалізують посилення санкцій, це означатиме, що Путін правий": політолог Шлінчак про вимогу перемир'я
21:27
Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні
Відповідальність за мир у руках Путіна, - глава МЗС Італії Таяні
21:17
Володимир Зеленський
Зеленський провів Ставку щодо ракетної програми України і дронів
21:06
Петро Порошенко
"Немає "зеленого світла" чи то від уряду, чи то від президента": Порошенко заявив, що лише "слуги народу" не підтримали припинення транспортування російської нафти
21:00
Ексклюзив
Володимир Горбач
Гібридна операція РФ проти країн Балтії можлива за кілька місяців, - політаналітик Горбач
20:54
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ворог намагається прорватися до Дніпровщини й створити загрозу охоплення Покровська. Колонка Сергія Згурця
20:15
Євгена Ієвлєва звільнили з посади речника КМВА після скандалу з погрозами журналісту
20:11
Зеленський та Ердоган
"Готові до прямих перемовин з Путіним": Зеленський поговорив з Ердоганом
20:09
Ексклюзив
Олег Рибачук
Трампу потрібен результат на світовій арені, він навіть перемир'я виставить як перемогу, - політик Рибачук
20:03
OPINION
Європейське мрійництво українців розіб’ється на друзки
19:57
на фото Руслан Стефанчук
Стефанчук на конференції в Будапешті закликав зняти штучні перепони на шляху України до ЄС
19:51
Тайвань
Тайвань приєднається до коаліції з розмінування України і виділить $2 млн
19:44
ППО РФ
В анексованому Криму щільність ППО вища, ніж у багатьох регіонах Росії, - ВМС ЗСУ
19:39
Кількість шахрайських операцій із картками зменшилася, але сума втрат зросла, – НБУ
19:23
евакуація
На Сумщині через обстріли РФ розширять зону примусової евакуації
19:12
Оновлено
"Інгулець" - "Лівий Берег"
УПЛ: "Інгулець" переміг "Лівий Берег", результати усіх матчів 28-го туру
19:05
Новини компаній
Світовий виробник засобів захисту рослин підтримує українських фермерів: як працює програма товарного кредитування
19:02
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про ратифікацію угоди про надра зі США
18:56
тюрма
Координував російські атаки по Одещині: 15 років тюрми отримав колишній фельдшер екстреної меддопомоги
18:54
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп припустив особисту присутність 15 травня у Стамбулі. Зеленський привітав рішення
18:40
Ексклюзив
Андрій Веселовський
"Ні до чого не зобов'язує": дипломат Веселовський про заяву Китаю щодо готовності працювати з міжнародною спільнотою для досягнення миру в Україні
18:26
Карло Анчелотті
Карло Анчелотті стане головним тренером збірної Бразилії
18:05
Ексклюзив
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Путін може здійснити масштабну провокацію: нардеп Мережко про можливі сценарії перемовин у Туреччині
18:04
на фото Верховна Рада України
У Раді зареєстрували законопроєкт про податки з виплат за працю військовополонених
18:02
OPINION
МЗС Китаю підтримало ідею 30-денного перемирʼя. Що це означає?
Більше новин