Список спонсорів війни. Як він формується та чому звідти зник угорський OTP Bank

Угорський OTP Bank зник зі списку міжнародних спонсорів війни. Таке рішення прийняло Нацагентство з запобігання корупції (НАЗК) на початку жовтня. Агентство включило банк до "чорного списку" навесні 2023 року, оскільки угорська фінустанова не вийшла з російського ринку. Банк досі працює у Росії, що ж змінилося?

Пояснюючи своє рішення виключити фінустанову з цього переліку, НАЗК відзначило, що OTP Bank бере на себе зобов’язання "відносно подальших  планів на російському ринку".

Раніше НАЗК призупиняло статус OTP Bank як міжнародного спонсора війни, а не повністю вилучало його зі списків. Україна сподівалася, що цього буде достатньо для того, аби Угорщина розблокувала виділення ЄС 500 млн євро військової допомоги для українського народу. Одначе у Будапешті заявили, що без повного виключення банку з цього списку допомогу не розблокують. І, здається, угорський шантаж спрацював.

Пояснити ситуацію "Еспресо" попросило очільницю напрямку мінімізації корупційних ризиків НАЗК Агію Загребельську. Ось що вона розказала.

Про що в тексті:

Агія Загребельська. Фото: facebook пані Агії

Як НАЗК формує список спонсорів війни?

"Компанії для внесення агентству пропонують люди з різних куточків планети: журналісти, громадськість, розслідувачі. Насправді це і є найпряміша демократія. Ми лише верифікуємо інформацію, перевіряємо відповідність критеріям, готуємо комунікацію та вносимо", – розповідає Агія Загребельська.

Це міжнародні компанії, що роблять значний внесок у військову агресію Кремля: податками, технологіями, пропагандою, участю в мобілізації. 

На початку жовтня цей список поповнився трьома нафтогазовими китайськими компаніями, які продовжують працювати з Росією в рамках спільних проєктів, фінансують її нафтогазову галузь та сплачують податки до бюджету країни-агресора. Це China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) і China National Petroleum Corporation (CNPC).

"Жодних юридичних обмежень цей інструмент, тобто внесення компанії до списку міжнародних спонсорів війни, не накладає. Але про його дієвість та ефективність якнайкраще свідчить шантаж, до якого вдаються уряди окремих країн, щоб виключити з переліку ту чи іншу приватну компанію", – наголошує вона.

НАЗК виключило OTP Bank зі списку спонсорів війни через шантаж Угорщини?

"Вилучаються компанії, що вийшли з російського ринку або взяли на себе чіткі зобовʼязання щодо виходу у вимірювальній перспективі. При цьому, якщо плани компанії змінилися або ми побачили протилежну тенденцію, компанія може бути знов внесена до переліку", – пояснила Загребельська.

Однак від коментарів кейсу OTP Bank відмовилася. Мовляв, тривають складні перемовини, а публічні коментарі можуть нашкодити інтересам України.

І хоча у заяві НАЗК стосовно виключення банку зі списку було вказано, що агентство очікує від банку негайного виконання "досягнутого розуміння", жодних заяв про завершення бізнесу в Росії від банку не надходило.

Чи виконав свою частину угоди OTP Bank, у НАЗК також відмовилися коментувати. Однак можна допустити, що негайно свою частину угоди банк не поспішив виконувати. За даними агентства, в Росії банк обслуговує понад 2,2 млн клієнтів.

Окрім угорського OTP Bank, в списку міжнародних спонсорів війни є ще одна міжнародна фінансова установа, дочка якої також працює в Україні  – Raiffeisen Bank International. Австрійська банківська група не тільки продовжила працювати у РФ після повномасштабної війни Росії проти України, але й визнала так звані ЛНР та ДНР.

Австрійський Raiffeisen Bank залишається у списках спонсорів війни НАЗК, а угорський OTP Bank вже ні. Хоча обидва продовжують працювати в Росії. 
Фото: gettyimages

Чи ведуться переговори з іншими компаніями щодо виключення або призупинення їх статусу у списку?

Наразі агентство проводить переговори з іншими включеними до списку компаніями.

"Поки не буду розкривати з ким, приватний бізнес більш охоче іде на дискусію, коли впевнений, що його комерційні таємниці ми зможемо зберегти. Впевнена, що результати ви точно незабаром побачите", – запевняє Агія Загребельська.

Як компанії вийти зі списку міжнародних спонсорів війни?

"Звернутися до нас. Ми з великим задоволенням виключаємо компанії. І з не меншим задоволенням пояснимо, що для цього потрібно зробити в конкретному випадку. Як кажуть наші ІТ-фахівці, найприємніше – це натискати "зелену кнопку" виключення з переліку. В цей момент ти розумієш, що Росія продовжує втрачати свою економічно спроможність вести цю війну та стає ще більш ізольованою", – каже пані Агія.

Проте зелену кнопку фахівцям НАЗК доводиться натискати нечасто. Вперше від початку існування цього переліку агентство виключило компанію в червні цього року. Це провідна світова компанія з постачання суднового палива, ірландська Peninsula Petroleum Limited, яка довела, що виконала всі умови для цього.

Другим виключили зі списку OTP Bank, а втретє це сталося днями: перелік спонсорів війни Росії проти України покинула компанія Shree Ramkrishna Exports (SRK). Цього індійського виробника та експортера діамантів, який цього року втричі збільшив закупку російських алмазів порівняно з 2021-м, агентство внесло до переліку у вересні, а вже в жовтні – натисло для неї "зелену кнопку".

"Компанія вийшла з офіційною заявою, де зазначила, що буде дотримуватись міжнародних зобов’язань та не співпрацюватиме з російськими підсанкційними суб’єктами", – пояснило НАЗК, підкресливши при цьому, що санкційні механізми стосовно обмеження закупок російських алмазів все ще мають прогалини. Наприклад, необроблені російські алмази змішують з іншими алмазами, а далі продають як "змішані".

В агентстві також зазначають, що на завершальній стадії перебувають переговори з декількома іншими компаніями, а це означає, що список може “схуднути” ще.