
На четвертому році війни варто скасовувати ці обмеження: правозахисниця Печончик про свободу слова в Україні
Голова правління Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик в інтерв'ю ведучому програми "Європейський простір" Юрію Фізеру зазначила, що існує низка проблемних питань у сфері свободи слова
Про це вона сказала в етері телеканалу "Еспресо".
"Попри те, що Україна перебуває в умовах воєнного стану, коли низку прав і свобод можна цілком легітимно обмежувати в інтересах національної безпеки, рівень свободи слова в країні залишається доволі високим як для держави, що воює. Водночас існує низка проблемних питань у цій сфері.
Серед таких проблем є фінансування "Суспільного" мовника. Завдяки реформам, проведеним у попередні роки, він є незалежним від влади та має гарантоване державне фінансування. Проте цього фінансування недостатньо для повноцінного розвитку мовника. Натомість частина коштів спрямовується на "Марафон", який останнім часом зазнає все більшої критики з боку медіаспільноти, яка вже давно закликає його закрити", - зауважила Печончик.
За словами голови правління Центру прав людини Zmina, на початку повномасштабного вторгнення був сенс у тому, щоб усі канали об'єдналися й говорили одним голосом. Тоді відбулася велика мобілізація країни - треба було вистояти, вижити, зберегтися. Але зараз, через те, що в телемарафоні переважає паркетна інформація, немає альтернативних і критичних думок, люди його не дивляться. Вся свобода слова перемістилася в інтернет, на YouTube та інші майданчики, де можна говорити про все.
"Ще одна серйозна проблема - це напади на журналістів, які не припиняються. Звичайно, найбільшу загрозу становить РФ: багато медійників загинули, інші зазнали переслідувань різного характеру. Українська держава має розслідувати ці випадки. Але є також напади на журналістів-розслідувачів і на підконтрольних уряду територіях. Ми пам'ятаємо випадки незаконного стеження за журналістами, у яких фігурували СБУ та інші державні органи. Це серйозні сигнали, які свідчать про наявні проблеми у сфері свободи слова, і з ними потрібно працювати", - наголосила Печончик.
Правозахисниця також додала, що є спроби з боку парламенту ухвалити закони, що обмежують доступ журналістів до інформації.
"Ми уважно стежимо за цими ініціативами й працюємо над тим, щоб подібні закони не були ухвалені. Важливо добиватися розширення можливостей для роботи журналістів, зокрема, їхнього доступу до парламенту", - підкреслила Печончик.
Голова правління Центру прав людини Zmina резюмувала, що на четвертому році повномасштабної війни з Росією варто поступово скасовувати обмеження, які були виправданими на початку, але вже втратили актуальність, і уважно стежити за тим, щоб влада не впроваджувала нових, необґрунтованих обмежень.
Читайте також: Якщо Україна і далі обмежуватиме свободу слова — країни ЄС не підтримають наш вступ
- Актуальне
- Важливе















