
Путін грає у свою гру з Трампом, а впливовий британець виявився архітектором ідеї про 30-денне перемир’я. Акценти світових ЗМІ 14 березня
У фокусі міжнародних видань – як відреагував диктатор Кремля на американську ідею про мирне вирішення війни, а також, хто був за лаштунками 30-денного перемир’я
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 14 березня.
Перемир’я під питанням: Путін висуває низку своїх умов
Путін та Трамп на російських сувенірах, Фото: відкриті джерела
Західні медіа обговорювали реакцію Путіна на пропозицію США про 30-денне перемир’я російсько-української війни. У New York Post прямо написали, що Путін відкидає запропоноване Трампом припинення вогню і вимагає від США припинити озброювати Україну. Натомість у The Washington Post кажуть, що Путін "поставив під сумнів пропозицію США про припинення вогню". У Reuters написали, що Путін "вважає, що ідея США про припинення вогню потребує серйозного перероблення". У Der Spiegel іронічно назвали статтю: "Рішуче "так, але" з Москви".
Як відзначає BBC, Путін висуває свої умови припинення вогню в Україні.
На пресконференції в Москві 13 березня диктатор Кремля підтримав ідею припинення вогню, заявивши, що вона по своїй суті правильна, але потребує обговорення деталей. За його словами, це має привести до тривалого миру та усунути "першочергові причини кризи". Він висловив готовність вести переговори з США, зокрема з Трампом, щодо запровадження перемир’я, хоча зазначив, що має "нюанси".
Зокрема, Путін поставив питання про механізм припинення вогню: як контролювати 30 днів, хто віддаватиме накази, як визначити порушення на 2000 км фронту і хто це контролюватиме. "Це потребує ретельної роботи з обох сторін", – підсумував він.
Також Путін сказав, що російські умови включатимуть обмеження здатності України мобілізувати більше військ та імпортувати зброю під час припинення вогню. Загалом Путін натякнув, що швидке перемир'я було б краще для України, ніж для Росії, кажучи просування російської армії в Курщині.
У The New York Times кажуть, що висловлювання російського лідера свідчать про те, що він хоче затягнути переговори або зробити перемир'я неможливим.
Президент Зеленський назвав відповідь Путіна на пропозицію про припинення вогню "дуже передбачуваною, дуже маніпулятивною".
"Путін, звичайно, боїться прямо сказати президенту Трампу, що він хоче продовжувати цю війну, хоче вбивати українців", – сказав Зеленський.
Натомість президент Трампа заявив, що "Путін зробив багатообіцяючу заяву". Також цікаво, що Трамп коментуючи угоду в Саудівській Аравії, відзначив, що Сполучені Штати обговорили з Україною можливі поступки в рамках мирної угоди. "Ми обговорювали з Україною ділянки землі, які будуть збережені та втрачені, а також усі інші елементи остаточної угоди", — сказав Трамп, додавши: "Багато деталей остаточної угоди фактично обговорено".
"Події четверга показали, наскільки важко буде адміністрації Трампа відвести Росію від її позиції та розпочати серйозні переговори про припинення вогню", - відзначають у CNN.
Адмірал у відставці Джеймс Ставрідіс сказав виданню, що російський лідер обережно проводив свою лінію: "Якщо ви поставите це на шкалу між "ні", "ні" і "так", "так", він якраз посередині". Він додав, що російський президент "витримає пару ударів від Трампа", але не припинить наполягати на досягненні власних цілей.
Цього тижня Трамп пригрозив митами на російський імпорт і банківськими санкціями, які, за його словами, спустошать фінанси Москви, але після трьох років зусиль Заходу виключити Росії з глобальної економіки, ділові взаємодії між нею та Сполученими Штатами є мінімальними. До того ж Москва встановила канали, в тому числі через Китай, для підтримки своєї економіки військового часу.
"Трамп відмовився сказати, які важелі впливу на Путіна можуть спрацювати. Але з тих пір, як президент повернув собі Білий дім, стало зрозуміло, що він бачить Україну як сходинку на шляху до відновлення відносин наддержави з Росією", - додають у CNN.
Натомість у Bloomberg кажуть, що США тихо посилюють санкції проти Росії, домагаючись угоди про припинення вогню, зокрема, обмежуючи платежі за енергоносії.
Адміністрація Трампа "тихо дозволила" закінчити термін дії ліцензії, що покриває платежі за енергоносії для кількох російських банків, які все ще мали право отримувати платежі в доларах США. А закінчення терміну дії цієї ліцензії "суттєво зруйнує доходи Росії від нафти і газу", — сказав Едвард Фішман, колишній чиновник Держдепартаменту, який працював над санкціями проти Росії в 2014 році. "Якщо ви є іноземним нафтопереробним заводом, нафтотрейдером або кимось, хто купує російський газ, і ваш банк хоче платити Росії за нафту і газ у доларах або в будь-якій іншій західній валюті, вам буде дуже важко це зробити".
Колишня права рука Тоні Блера за лаштунками ідеї про перемир’я
Британські медіа з’ясували, хто був архітектором ідеї про 30-денне перемир’я між Росією та Україною. Як відзначає The Guardian, запропоноване 30-денне припинення вогню між Росією та Україною є "кульмінацією двотижневих активних переговорів за участю України, США, Великобританії, Франції та Німеччини".
За кілька годин після оприлюднення плану у вівторок британські джерела повідомили, що серед його архітекторів був Джонатан Пауелл, колишня права рука прем’єра Тоні Блера, який став однією з найважливіших фігур у формуванні британської зовнішньої політики під керівництвом нового прем’єра Стармера.
Пауелл був в Україні на вихідних, обговорюючи умови пропозиції про перемир’я з Володимиром Зеленським і Андрієм Єрмаком, перш ніж Україна та США розпочали переговори в Саудівській Аравії.
У The Guardian також кажуть, що Пауелл відіграв ключову роль у відповіді Великої Британії на конфлікт між Трампом і Зеленським в Овальному кабінеті 28 лютого. Він запропонував Стармеру негайно не реагувати в соціальних мережах, як це зробили багато політиків, а натомість зателефонувати обом лідерам.
"Джонатан Пауелл заробив свої гроші", — сказала член парламенту, лейбористка Емілі Торнберрі. "Ідея про те, що він побував у США і спілкувався з американцями, німцями та французами, створив пропозицію, а потім поїхав в Україну та виробив відповідь: це досягнення".
У Politico нагадали, що будучи керівником апарату Тоні Блера з 1997 по 2007 рік, Пауелл відіграв ключову роль для тодішнього прем’єр-міністра в укладенні Белфастської угоди (Страсноп'ятнична угода), яка допомогла встановити мир після десятиліть насильства в Північній Ірландії.
"Джонатан Пауелл відіграв вирішальну роль у забезпеченні миру в Північній Ірландії — і його розрекламовані навички переговорника знову піддаються випробуванню. Він йде у бій за Україну ", - пишуть у Politico.
Читайте також: Переговори в Саудівській Аравії: про що домовилися і чому це важливо. Пояснюємо
- Актуальне
- Важливе








