
Трамп вважає, що США могли б керувати українськими електростанціями, а українська ракета "Нептун" стає потенційним козирем. Акценти світових ЗМІ 20 березня
У фокусі міжнародних видань – припущення Трампа щодо того, що США могли б керувати українськими електростанціями, тим часом українська крилата ракета великої давності "Нептун" стає потенційним козирем. Акценти світових ЗМІ 20 березня
Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 20 березня.
Трамп вважає, що США могли б керувати українськими електростанціями
Білий дім заявив, що право власності США на українські атомні електростанції обговорювалося під час вчорашньої телефонної розмови між Трампом і Зеленським, повідомляє BBC.
Проте український президент пізніше зауважив, що пропозиція стосувалася лише захопленої Росією Запорізької АЕС.
"Американська власність на ці станції була б найкращим захистом для цієї інфраструктури і підтримкою української енергетичної інфраструктури", – сказав провідний дипломат Вашингтона Марко Рубіо після телефонної розмови між двома президентами.
BBC нагадує, що Запорізька атомна електростанція на півдні України є найбільшою в Європі. Російські війська захопили її невдовзі після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року і відтоді окупували її разом зі значною частиною Запорізької області.
Об'єкт припинив виробляти електроенергію у 2022 році, але потребує постійного постачання електроенергії для охолодження одного з реакторів, який перебуває у стані "гарячої консервації", тобто не є повністю вимкненим.
Українська ракета "Нептун" стає потенційним козирем
Українська крилата ракета великої дальності "Нептун" – це потенційний козир, вважають у Politico.
Спроба Дональда Трампа умовити Володимира Путіна погодитися на 30-денне припинення вогню провалилася, але Кремль, схоже, зацікавлений у тому, щоб призупинити атаки на енергетичну інфраструктуру – в той самий час, коли Україна запустила свою нову руйнівну крилату ракету "Нептун".
Україна успішно випробувала свою першу крилату ракету дальнього радіусу дії, влучивши в нафтопереробний завод у Туапсе, приблизно за 1000 кілометрів від підконтрольної Україні території. Це спричинило пожежу, на гасіння якої пішло три дні.
"Після атаки київського режиму, в ніч на 14 березня, на нафтобазі загорівся резервуар, що містив близько 20 тисяч тонн бензину. На поверхні вогонь охопив понад тисячу квадратів, пожежі присвоєно четвертий ступінь небезпеки", – йдеться в заяві губернатора Краснодарського краю Веніаміна Кондратьєва.
Президент України Володимир Зеленський виступив із заявою, в якій сказав, що Україна задоволена результатами "Нептуна".
Атака на нафтопереробний завод збільшує небезпеку для російської нафтової промисловості – ключової експортної галузі, яка підтримує економіку на плаву. Україна вже кілька місяців атакує російські нафтопереробні заводи, трубопроводи і насосні станції за допомогою безпілотників, за повідомленнями, вона вивела з ладу близько 10% російських нафтопереробних потужностей.
"По суті, Путін тихо підтвердив Трампу, наскільки сильно наші глибокі удари шкодять російському енергетичному сектору. Це наш козир", – заявив у вівторок народний депутат України Роман Лозинський у Facebook.
Крилаті ракети більш ефективні, ніж безпілотники, які були основною зброєю України для дальніх атак на Росію. Безпілотники літають повільно, і їх легше перехопити, в той час, як крилаті ракети летять зі швидкістю, близькою до швидкості звуку, і їх набагато важче збити. Але вони не є диво-зброєю.
"Самі лише ці крилаті ракети не можуть змінити хід війни, навіть якщо їх буде в рази більше, ніж зараз. У нас є досвід Росії, яка запустила на нас набагато більше різних ракет, і ми функціонуємо, – зазначає науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень та старший аналітик київської ГО "Центр ініціатив "Повернись живим"" Микола Бєлєсков. – Але це не означає, що нам не потрібно розвивати ударний потенціал – як у контексті стратегічної оборони зараз, так і з точки зору стримування у майбутньому. Ракети плюс безпілотники будуть завдавати комбінованих ударів".
"Довгий Нептун" відносить Київ до дуже обраного клубу виробників крилатих ракет. Це зброя з дальністю польоту понад 500 кілометрів, яка несе потужні боєголовки, здатні завдати значної шкоди цілі.
"Нептун" – не єдина така зброя. Минулого місяця Зеленський продемонстрував український турбореактивний безпілотник "Пекло" з радіусом дії 700 кілометрів.
Тим часом Україна роками працювала над перетворенням "Нептуна" на ракету дальнього радіусу дії. Р-360 "Нептун" спочатку була розроблена як крилата ракета класу "берег-корабель" зі 150-кілограмовою боєголовкою і дальністю польоту до 300 кілометрів.
Одразу після повномасштабного вторгнення Росії понад три роки тому Україна застосувала проти Чорноморського флоту РФ ракети "Нептун", які мали руйнівний ефект. Київ стверджує, що флагманський корабель Росії, крейсер "Москва", був потоплений у 2022 році після влучання двох ракет "Нептун". Ракети були використані проти інших морських цілей, а також проти російських засобів ППО вздовж Чорного моря. Минулотижнева атака є найдальшим ударом "Нептуна".
"Нова українська ракета, точний удар. Дальність – тисяча кілометрів. Дякую нашим українським розробникам, виробникам та військовим. Продовжуємо працювати, щоб гарантувати безпеку українців", – йдеться у заяві Зеленського.
Зараз Україна працює над нарощуванням виробництва. У листопаді Зеленський заявив, що було вироблено близько 100 ракет різних типів.
- Актуальне
- Важливе









