Швеція попередила про ризик провокацій РФ на островах у Балтійському морі для перевірки НАТО
Швеція готується до того, що Росія може будь-якої миті окупувати острів у Балтійському морі для перевірки реакції НАТО
Про це пише The Times.
Головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Клаессон зазначив, що Кремль за бажання може хоч завтра здійснити обмежену морську атаку, щоб спробувати виявити розбіжності всередині Альянсу на тлі погроз президента Дональда Трампа відмовитися від підтримки європейських партнерів.
До цього часу більшість публічно обговорюваних сценаріїв російського нападу на територію НАТО зосереджувалися на сухопутному вторгненні поблизу східного флангу. Однак європейські стратеги дедалі більше занепокоєні можливістю ескалації на морі, зокрема в Балтійському регіоні.
Військові навчання часто моделюють російські висадки на більших і стратегічно важливих островах, таких як шведський Готланд, данський Борнгольм або естонські Хіюмаа та Сааремаа.
У вересні Збройні сили Швеції разом із Агентством цивільного захисту та стійкості опублікували звіт, який передбачає сценарій, за якого Росія може спробувати блискавично окупувати Готланд шляхом десантної або повітряної операції через ефект раптовості чи обман.
Втім, Клаессон наголосив, що в Балтійському морі є десятки тисяч менш відомих островів, які також можуть стати привабливою ціллю.
"У Балтійському морі близько 400 тис. островів, тож питання лише у виборі Росії. Я вважаю, що для того, щоб кинути виклик Альянсу, достатньо зайняти практично будь-який із них. Це не обов’язково має бути масштабна операція — радше символічний крок, щоб подивитися, якою буде політична реакція", — сказав він.
Нещодавній звіт Шведської військової розвідки та служби безпеки попереджає, що загроза з боку Росії зростатиме в найближчі роки, а Кремль, імовірно, продовжить нарощувати військовий потенціал поблизу Швеції.
У документі зазначається, що Росія вже зараз здатна здійснити обмежену атаку в безпосередній близькості до Швеції. А протягом п’яти років Москва зможе провести збройний напад із метою захоплення значних територій і встановлення морського та повітряного домінування.
Клаессон також зауважив, що завершення війни в Україні дасть Росії можливість перегрупуватися та перекинути ресурси на східний фланг НАТО для потенційної військової операції.
"Я не виключаю, що вони готуватимуться до певного виду військового протистояння з метою відновлення геополітичного впливу, подібного до колишньої Російської імперії або навіть Радянського Союзу", — сказав він.
РФ вже почала періодично супроводжувати танкери "тіньового флоту" військовою авіацією і фрегатами, а російські військові кораблі наводили озброєння на судна принаймні однієї з країн НАТО.
"Важливо розуміти, що ми маємо бути напоготові та стримувати Росію від подібних дій своєю присутністю в стратегічно важливих районах Півночі й, звісно, у Балтійському морі", — заявив Клаессон заявив в інтерв’ю The Times.
- Швеція затримала російський балкер. Його підозрюють у забрудненні довкілля.
- Актуальне
- Важливе