Оновлено

У Німеччині після розпаду коаліції визначилися з новим міністром фінансів, а Штайнмаєр заявив про готовність розпустити Бундестаг

7 листопада, 2024 четвер
18:58

"Світлофорна" коаліція в Німеччині розвалилася. Канцлер Олаф Шольц звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера – лідера Вільної демократичної партії, що входить до коаліції. Натомість очільником мінфіну ФРН стане його заступник Йорг Кукіс, член Соціал-демократичної партії

Зміст

Про це повідомляє Tagesschau.

У матеріалі йдеться, що посадовець німецької канцелярії Йорг Кукіс вважається ключовим радником Шольца з економічних питань та веде перемовини про підсумкові документи документів самітів G7 і G20.

Прессектретар уряду ФРН підтвердив, що Кукіс стане наступником звільненого Лінднера.

Водночас президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив, що буде готовий розпустити Бундестаг у разі висловлення недовіри канцлеру та його уряду, передає Укрінформ.

"Питання про довіру уряду буде поставлено на розгляд Бундестагу, це може відкрити шлях до проведення позачергових виборів. Про розпуск парламенту вирішує федеральний президент. Якщо Бундестаг відповідно до статті 68 конституції висловить канцлеру недовіру, я готовий до цього рішення", - повідомив Штайнмаєр.

За словами президента ФРН, Шольц звернувся до нього з проханням підписати указ про звільнення міністра фінансів. Також уряд держави покинуть міністри юстиції та освіти й науки з квоти ВДП.

"Завершення коаліції – не кінець світу, це політична криза, яку ми маємо залишити за собою і залишимо", - додав Штайнмаєр.

Звільнення глави мінфіну Лінднера

Раніше Tagesschau і Spiegel повідомили, що Шольц звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера – лідера Вільної демократичної партії, що входить до коаліції. Без ВДП коаліція не матиме більшості в Бундестазі.

Перед цим очільники трьох партій коаліції – вільних демократів, Соціал-демократичної партії Шольца та Партії зелених віцеканцлера Роберта Габека – провели кризову зустріч, де понад дві з половиною години обговорювали шляхи виходу з кризи. Зокрема, йшлося про те, як закрити мільярдну дірку в бюджеті на 2025 рік і повернути до норми німецьку економіку.

Як повідомляють ЗМІ, Лінднер на засіданні коаліційного комітету, до якого входять голови коаліційних партій і відповідних парламентських фракцій, запропонував провести дострокові вибори на початку 2025 року. За такої умови він погоджувався на ухвалення додаткового бюджету Німеччини на 2024 рік і обіцяв залишитися в складі перехідного уряду до проведення  виборів і формування нового уряду.  Але Шольц відкинув цю  пропозицію. А після цього стало відомо про відставку лідера вільних демократів. 

Під час пресконференції канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що ініціює голосування за вотум довіри до його уряду в середині січня. Цей крок може призвести до дострокових парламентських виборів у Німеччині вже в березні 2025 року.

Пояснюючи своє рішення звільнити міністра фінансів, яке поставило  коаліцію під загрозу розпаду, Шольц зазначив, що Лінднер "не виявив бажання реалізувати жодну з наших пропозицій". Він додав, що німецькі компанії потребують негайної підтримки і "кожен, хто відмовляє їм у цьому, діє безвідповідально". Також канцлер наголосив, що після виборів у США, де президентом обрали Дональда Трампа, Німеччина зараз "повинна показати, що на нас можна покластися".

Віцеканцлер - міністр економіки Роберт Габек на тлі повідомлення про звільнення Лінднера заявив, що представники партії "Союз-90/Зелені" продовжують працювати в чинному уряді Німеччини до нових парламентських виборів, повідомила "Німецька хвиля". Під час виступу перед відомством федерального канцлера в Берліні Габек наголосив, що ситуація з розпадом коаліції відчувається "як щось помилкове". Рішення канцлера Шольца звільнити Крістіана Лінднера з посади міністра фінансів ФРН він назвав "логічним", але разом із тим "зайвим".

Сам Крістіан Лінднер, коментуючи свою відставку, заявив, що канцлер Шольц "відмовився від співпраці" з ним і з ВДП. Також Лінднер дорікнув партнерам по партії зі "світлофорної" коаліції, що вони "навіть не прийняли пропозицій" лібералів щодо реорганізації економіки як основу для дискусій.

Члени ВДП, які очолюють федеральні міністерства в коаліції, найближчим часом подадуть прохання про відставку. Про це повідомив журналістам у ніч на 7 листопада голова фракції ВДП у Бундестазі Крістіан Дюрр.

"Інші міністри з ВДП у будь-якому разі надішлють федеральному президенту Німеччини прохання про відставку… Це те, що вже було оголошено на засіданні коаліційного комітету", - наголосив Дюрр.

ВДП, окрім голови мінфіну Крістіана Лінднера, в нинішньому уряді ФРН представляють міністр транспорту Фолькер Віссінґ, міністр юстиції Марко Бушман і міністерка освіти Беттіна Штарк-Ватцінґер. Вихід вільних демократів зі складу владної коаліції де-факто позначив її розвал.

  • Німеччина офіційно сформувала нову урядову коаліцію  на чолі з Олафом Шольцом 24 листопада 2021 року. До неї увійшли Соціал-демократична партія, "Зелені" та Партія вільних демократів.
Теги:
Читайте також:
Київ
+17.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
22 липня
09:44
"Мені вдалося спростувати вже стільки брехні": американська блогерка Лумер анонсувала нові відео про візит до України
09:27
Ексклюзив
Михайло Федоров
Наразі Федоров займає вигідну позицію для майбутніх виборів, - політичний оглядач Дубов
09:22
Створення умов "для органічного виходу паразитів": Бровді пояснив, чому Україна не знищує Кримський міст
08:59
Ден Кейн
"Україна посилила ешелоновану систему оборони": у США розповіли, як український F-16 збив винищувач РФ
08:37
Ексклюзив
Карта бойових дій за 23-30 травня
ЗСУ проводять контрнаступальні дії на Новопавлівському напрямку, - 42-га ОМБр
08:20
Оновлено
дрон-перехоплювач P1-Sun
SkyFall представила новий дрон-перехоплювач, ССО проводять операцію "Кондуктор", а на фронті 219 боїв. Підсумки роботи Сил оборони за добу 21 липня
08:20
Олександр Сирський
"Передаю наступнику армію, яка не лише тримає оборону, а й наступає": Сирський підбив підсумки на посаді головкома ЗСУ
08:11
Україна тестує нові варіанти протидії реактивним "шахедам" з онлайн-керуванням, – Флеш
08:00
Піт Геґсет
Геґсет озвучив суму, яку США витратили на війну з Іраном
07:46
OPINION
Звільнення Федорова і Сирського. Суспільство не може бути інструментом у чужій політичній грі
07:31
вибух, ракетна атака
Дрони атакували РФ: загорілися логістичні центри Wildberries у Краснодарі та Невинномиську й нафтобаза в Армавірі
06:50
Ексклюзив
Олександр Сирський
Генерал війни на виснаження: чим увійде в історію командування Олександра Сирського
2026, вiвторок
21 липня
23:39
Огляд
Михайло Драпатий буде головнокомандувачем ЗСУ: чи стане 43-річний головком новим Залужним для українців
23:31
Михайло Федоров
Зеленський запропонував Федорову "достойну позицію у владі". Федоров привітав Драпатого й подякував Сирському
23:03
Роберт "Мадяр" Бровді
Мадяр розповів, як дрони можуть змінити підхід до деокупації Криму: ключові елементи стратегії
22:48
Цифровий нашийник: мігрантів у Росії зобов’яжуть купувати мобільні телефони з електронним профілем
22:40
Карта бойових дій за 4-11 липня
У Криму назріває щось "недобре": російські z-блогери панікують
22:07
росгвардія омон
У Росії почали готувати Росгвардію до мобілізації та воєнного стану
22:05
Василе Тофан
У Молдові новий уряд. Парламент схвалив кандидатуру Василе Тофана і висловив довіру його команді
21:53
рубль вогонь
Збитки від пожежі на складах Wildberries перевищили річні бюджети 53 регіонів Росії
21:45
В Україні шостий день тривають протести проти відставки Михайла Федорова
21:45
Гвідо Крозетто
"Україна вже виграла війну", - міністр оборони Італії
21:38
Олександр Лукашенко
"Всі, хто не вміє працювати, - в армію, на південний кордон": Лукашенко заявив про розгортання білоруських ССО на кордоні з Україною
21:14
Ексклюзив
Енді Бернем
Україна, Європа і Трамп: журналіст Хотин про те, як новий прем'єр Великої Британії розставить пріоритети
21:14
зерно
Через блокаду Азовського моря російський експорт пшениці впаде на третину, — ЗМІ
20:54
удар РФ по складах ЮНІСЕФ
РФ знищила гуманітарний склад ЮНІСЕФ: втрачено допомогу для дітей на $3,9 млн
20:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников: Відставка Федорова, з точки зору політтехнологій, - це помилка
20:34
Ексклюзив
Мій командир отримав догану від Сирського: колишній бойовий медик Козятинський, який бере участь у протестах на підтримку Федорова
20:27
у Києві відзначили 120 років від дня народження Олени Теліги
"Теліга стала символом": у Києві вшанували 120-річчя поетеси та діячки ОУН
20:16
Ексклюзив
Олександр Сирський у командному пункті поблизу Покровська (2 серпня 2025 року)
Пехньо: Уникнути змін у керівництві ЗСУ не вдасться, питання - коли
20:09
Казахстан не транспортуватиме нафту Чорним морем через загрозу атак, — ЗМІ
20:02
OPINION
Питання не зводиться до Федорова чи Сирського
19:12
Оновлено
Росіяни атакували Запоріжжя КАБами 21 липня 2026
Росія обстріляла Харків, Чернігів, Херсон, Запоріжжя, Донеччину та Дніпровщину: є загиблі та руйнування. На Сумщині атаковано рятувальників
19:02
Рух "Кримська солідарність" оголосив про припинення роботи через тиск окупантів
18:56
Ексклюзив
У чому криється непорозуміння між Федоровим та Сирським: прокоментував нардеп Веніславський
18:50
пальне росія
Росія забирає пальне зі Сибіру, аби врятувати Москву від дефіциту, - Reuters
18:30
Затримання одного з підозрюваних у побитті поляка, який захищав українця у Познані
Затримали двох підозрюваних у побитті поляка, який заступився за українця у Познані
18:23
На фото: Павільйон Росії на Венеційській бієнале в 2022 році
ЄС позбавив гранту Венеційську бієнале через відновлення роботи російського павільйону
18:12
тюрма
Агент, який "зливав" ворогу військові локації та дані про ДніпроГЕС, сидітиме 15 років, — рішення Верховного Суду
18:06
ЛЕП на окупованих територіях
РФ будує лінію електропередачі вздовж "Дороги смерті", аби з’єднати ЗАЕС з окупованими територіями, – Greenpeacе
Більше новин