
У Парижі відбувся саміт Коаліції охочих
У четвер, 27 березня, у Парижі відбувся саміт Коаліції охочих, організований президентом Франції Емманюелем Макроном
Про це повідомляють кореспонденти Еспресо.
За інформацією Sky News, перед самітом відбулася коротка зустріч президента України Володимира Зеленського із французьким лідером Емманюелем Макроном та прем'єром Великої Британії Кіром Стармером.
Хто бере участь у заході?
У заході беруть участь президенти України, Франції, Литви, Фінляндії, Кіпру, в.о. президента Румунії, канцлер Німеччини, премʼєр-міністри Великої Британії, Бельгії, Болгарії, Данії, Іспанії, Хорватії, Естонії, Греції, Ірландії, Ісландії, Італії, Латвії, Люксембургу, Норвегії, Нідерландів, Польщі, Португалії, Чехії, Словенії, Швеції, віцепрезидент Туреччини, президенти Європейської ради та Європейської комісії, генеральний секретар НАТО. На рівні послів представлені Австрія, Австралія та Канада.
Зеленський: нам потрібен один чіткий план
"Наша Коаліція охочих і спроможних партнерів уже працює – як у політичному, так і у військовому плані. Я вдячний Франції, Великій Британії та всім причетним за щире прагнення допомогти нам у розбудові довготривалої безпеки. І зараз, під час цієї зустрічі, у процесі майбутніх військових переговорів і в усіх наших обговореннях тут, у Європі, і з іншими партнерами, зокрема зі США, ми маємо відповісти на деякі дуже конкретні запитання", - сказав Зеленський.
Він перелічив ці питання:
- Які країни будуть залучені на землі, у небі та на морі в Україні?
- Де саме ці сили будуть розміщені?
- Якою буде чисельність і структура цих сил?
- Якими будуть їхні процедури реагування у разі виникнення загрози?
- І коли наша коаліція фактично розгорне сили в Україні – коли почнеться перемир’я чи коли війна повністю закінчиться й буде досягнуто врегулювання?
"Нам потрібен один чіткий план – план, на який ми всі погодимось і який почнемо втілювати в життя, на основі тих варіантів і напрацювань, які вже були обговорені з вами й доступні вам. Ми хочемо запросити в Україну невелику групу ваших представників, щоб разом розробити цей план", - підсумував президент.
Про що говоритимуть?
Як повідомляють на сайті Офісу президента, учасники обговорять продовження стійкої підтримки України, а також посилення української армії та оборонно-промислового комплексу, що є одними з головних гарантій безпеки нашої країни.
Окремо зупиняться на всіх питаннях, пов’язаних з переговорним процесом щодо встановлення миру, та механізмах реалізації перших кроків щодо припинення вогню.
Також лідери обговорять перспективу розгортання в Україні гарантійних сил, як частину майбутнього мирного врегулювання за підтримки США.
Стармер поспілкувався із Рютте перед початком саміту
Перед початку саміту Коаліції охочих прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер провів зустріч із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, пише Sky News із посиланням на речника уряду Великої Британії.
"Вони обговорили свою постійну підтримку України, погодившись, що Європа має зробити все можливе, щоб допомогти Україні продовжувати боротьбу та зберігати тиск на Путіна. Обидва відзначили важливу роль Сполучених Штатів у прокладанні шляху до угоди про припинення вогню та підтвердили, що Європа готова підтримати міцний і тривалий мир, коли він настане. Прем’єр-міністр підтвердив свою непохитну відданість НАТО як наріжному каменю нашої безпеки", - зазначив речник.
Макрон розмовляв із Трампом напередодні саміту
За інформацією Le Monde і France24, французький лідер Емманюель Макрон поспілкувався із президентом США Дональдом Трампом напередодні саміту Коаліції охочих, в якому Сполучені Штати не беруть участі.
Повідомляється, що розмова відбулася після зустрічі Макрона з президентом України Володимиром Зеленським напередодні, 26 березня.
Як зазначають у Sky News, президент Франції говорив із американським колегою про необхідність посилення підтримки України.
Що таке Коаліція охочих і хто в неї входить
Коаліція охочих – це країни, які обіцяють Україні підтримку у війні з Росією та сприяння встановленню миру в Україні. Здебільшого вони заявляли про можливості надати Україні миротворчі війська, або принаймні допускали це. Про створення такої коаліції оголосив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер за підсумками саміту 18 світових лідерів у Лондоні, що відбувся 2 березня 2025 року.
Ініціатива має на меті зміцнити європейську підтримку України в умовах нестабільної політики США та створити основи для міцного мирного врегулювання, щоб покласти край російсько-українській війні.
Назву коаліції "придумав" президент Чехії Петр Павел. Перед самітом у Лондоні він закликав до створення "широкої коаліції охочих" покласти край російському вторгненню в Україну.
11 березня 2025 року в Парижі на перемовинах щодо створення міжнародних сил безпеки для України, які підтримуватимуть мир у разі набуття чинності угоди про припинення вогню, зустрілися представники служб безпеки 30 країн.
15 березня Стармер провів віртуальну зустріч із лідерами країн Європи та країн Співдружності, щоб зібрати "коаліцію охочих" розглянути варіанти створення "сил безпеки", які можуть розгорнути на території України, щоб стримати відновлення російських атак у разі укладення угоди про припинення вогню. Кір Стармер за підсумками зустрічі зазначив, що коаліція охочих відкинула підхід Путіна "так, але" до припинення вогню в Україні.
Ініціативу очолюють Велика Британія і Франція, до коаліції охочих також входять інші країни ЄС, сам Євросоюз, держави, що є не членами ні НАТО, ні Євросоюзу. Чіткого переліку учасників коаліції немає, проте попередньо до неї можна зарахувати такі країни: Франція, Велика Британія, Німеччина, країни Балтії (Латвія, Литва й Естонія), Нідерланди, Швеція, Чехія, Іспанія, Данія, Румунія, Норвегія, Фінляндія, Туреччина, Канада, Австралія, Нова Зеландія та інші.
- 26 березня, президент України Володимир Зеленський прибув із візитом до Франції. У Єлисейському палаці він провів зустріч із французьким лідером Емманюелем Макроном.
- Актуальне
- Важливе









