У підриві залізниці в Польщі підозрюють двох українців, які співпрацювали з спецслужбами РФ, - Туск
У Польщі ідентифікували двох підозрюваних у диверсії на залізниці - це громадяни України, які перетнули кордон з Білорусі, і, ймовірно, співпрацювали з російськими розвідувальними службами
Про це повідомляє The Guardian.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив, що слідчі ідентифікували двох головних підозрюваних у саботажі на залізниці.
За його словами, підозрюваними є два українці, які цієї осені перетнули кордон Польщі з Білорусі та, ймовірно, співпрацювали з російськими розвідслужбами.
Зазначається, що один із фігурантів раніше був засуджений у Львові за диверсію. Після інциденту обидва підозрюваних втекли назад до Білорусі.
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш у коментарі Радіо ZET підкреслив, що всі сліди диверсійних актів у Польщі, Європі та інших державах ведуть до Росії.
"Коли будуть спіймані виконавці, які це підготували, встановили, здійснили, тоді ми матимемо абсолютну впевненість, але, аналізуючи події в Польщі, Європі, інциденти в аеропортах, диверсійні акти в інших державах, підпали в торгівельних центрах – всі сліди ведуть на схід, до Росії", - сказав він.
Міністр також повідомив, що поблизу пошкоджених колій було знайдено камеру, аби, ймовірно, записати момент вибуху, або ж вести спостереження за місцем.
"Такі гіпотези будуть досліджуватися Агентством внутрішньої безпеки (ABW) чи Службою військової контррозвідки (SKW)", - додав він.
Реакція РФ
У вівторок, 18 листопада, речник Кремля Дмитро Пєсков звинуватив Польщу у "русофобії", заявивши, "Росію звинувачують у всіх проявах гібридної та прямої війни, яка відбувається".
"У Польщі, скажімо, всі намагаються випередити європейський локомотив у цьому плані. І русофобія там, звичайно, процвітає", - зазначив Пєсков.
Реакція України
МЗС України різко відреагувало на повідомлення про диверсійні дії у Польщі, до яких, за даними Варшави, причетні громадяни України, завербовані російськими спецслужбами. У відомстві наголосили на цинічності підходу РФ, яка "умисно вербує та використовує осіб з паспортом громадянина України для гібридних атак, диверсій і злочинів, спрямованих на дестабілізацію".
У міністерстві підкреслили, що події у Польщі демонструють: поряд з війною проти України Москва веде повномасштабну гібридну кампанію проти всієї Європи, прагнучи послабити єдність партнерів та створити додаткову напругу в регіоні.
Україна запевнила у готовності співпрацювати з польськими правоохоронцями та спецслужбами союзників для встановлення всіх обставин інциденту, притягнення винних до відповідальності та формування спільних механізмів протидії подібним злочинам.
Що відомо про диверсію на залізниці
У неділю, 16 листопада 2025 року, в районі села Жичин гміни Троянув Гарволінського повіту Мазовецького воєводства Польщі через пошкодження колії зупинено залізничний рух. Наступного дня стало відомо, що тероборона почне патрулювати залізничну інфраструктуру.
Напередодні пізно ввечері жителі Жичина чули гучний звук, а спільнота залізничників показала у мережі Х рейку з вирваним метровим шматком рейки та дротом, який прокладено до того місця. Офіційну інформацію повідомила поліція Мазовше.
"Сьогодні вранці, о 7:39 ранку, машиніст поїзда повідомив телефоном про порушення в роботі залізничної інфраструктури поблизу станції Міка, що неподалік від села Жичин Гарволінського повіту. На момент інциденту в поїзді перебували двоє пасажирів та кілька членів екіпажу. Ніхто не постраждав", - зазначили у поліції.
Як стверджують польські правоохоронці, попередній огляд виявив "пошкодження ділянки колії, що призвело до зупинки поїзда".
У ніч на 18 листопада в Польщі відновили рух поїздів на двох ділянках залізниці, що постраждали внаслідок диверсії.
- Актуальне
- Важливе