Зростає кількість інцидентів: МЗС Молдови застерігає громадян від поїздок до РФ
У Кишиневі заявляють про збільшення кількості випадків затримань, тривалих допитів і перевірок молдовських громадян на російському кордоні, а також попереджають про ризик примусу до підписання контрактів на службу в армії РФ
Про це йдеться в матеріалах видання NewsMaker.
Міністерство закордонних справ Молдови вдруге за липень оновило рекомендації для своїх громадян, закликавши максимально утриматися від необов'язкових поїздок до Росії. У зовнішньополітичному відомстві пояснили це зростанням кількості інцидентів за участю іноземців, зокрема громадян Молдови, та погіршенням безпекової ситуації.
У МЗС попереджають, що під час перетину російського кордону, особливо через Білорусь, мандрівники можуть зіткнутися з тривалими перевірками, допитами, вилученням документів, оглядом мобільних телефонів і комп'ютерної техніки, збором біометричних даних або навіть відмовою у в'їзді без пояснення причин.
Окрему увагу в Кишиневі звернули на ризик затримань та арештів за звинуваченнями, які російська влада може трактувати доволі широко. За таких обставин можливості молдовських дипломатів надати консульську допомогу можуть бути суттєво обмежені.
У відомстві також повідомили про випадки, коли людей, які перебували під адміністративним арештом або в інших уразливих ситуаціях, схиляли до підписання контрактів на проходження служби у збройних силах Росії. Особливо високими такі ризики називають для осіб, які, окрім молдовського, мають і російське громадянство або вважаються громадянами РФ відповідно до російського законодавства.
На цьому тлі громадянам рекомендують уважно оцінювати необхідність будь-яких поїздок через територію Росії та Білорусі, не підписувати документів без повного розуміння їхнього змісту, а в разі затримання чи виникнення загрози безпеці негайно звертатися до дипломатичних представництв Молдови.
При цьому проблеми з перетином російського кордону виникають не лише у пересічних громадян Молдови. За словами міністра закордонних справ країни Міхая Попшоя, із затримками та безпідставними перевірками дедалі частіше стикаються й молдовські дипломати. Він заявив, що співробітників дипломатичних установ нерідко утримують на російському кордоні по кілька годин без чітких пояснень, що, за словами глави МЗС, створює додаткові перешкоди для виконання ними консульських обов'язків.
Попередження пролунало на тлі нового загострення у відносинах між Кишиневом і Москвою. Напередодні російське МЗС викликало посла Молдови через дипломатичні суперечки, пов'язані з діями прикордонних і правоохоронних органів обох країн. Водночас у Кишиневі наголошують, що не прагнуть подальшої ескалації та продовжують діяти відповідно до принципів міжнародного права і взаємності.
- 7 липня молдовське МЗС попереджало громадян Молдови, які хочуть вʼїхати в РФ, можуть допитувати, вилучати документи на час перевірок та змушувати підписати контракт на службу в російській армії.
- Актуальне
- Важливе