Ціни зростають через підвищення мінімальної зарплати, — фінансист Тарас Козак

Андрій Яніцький
15 квітня, 2021 четвер
07:00

Тарас Козак — засновник та президент інвестиційної групи “Універ”. Співавтор законів України інвестиційної та фінансової тематики. Учасник Революції гідності, депутат Київської міської ради від фракції “Голос”

Має чотири вищі освіти. Зокрема, закінчив Московський державний університет ім. Ломоносова за спеціальністю “Прикладна математика” та Національну академію державного управління при президентові України за спеціальністю “Державне управління”.

В ефірі програми “Еспресо: капітал” він розповів, що прискорило зростання цін, як антиковідні обмеження впливають на малий бізнес та що потрібно для створення інвестиційного клімату в Україні. Ведучий програми — економічний оглядач Андрій Яніцький.

Вийшла свіжа статистика по зростанню цін. Здається, там в річному вимірі понад 8%. Це вже якась загрозлива цифра чи, в принципі, можна не зважати?

Так, 8,5% — це практично вперше за 2 роки. Українці при нижчій інфляції, яка була минулого року, всього 5% і місцями навіть нижче, скаржилися, що ціни зростають досить швидко. А зараз, коли 8,5, майже вдвічі вище, ніж минулого року — це вже відчутно. І деякі товари зросли в цінні суттєво, вдвічі — наприклад, удвічі за рік зросла ціна на яйця.

Соняшникова олія, я знаю.

Ціна на соняшникову олію теж дуже суттєво зросла.

Плюс почали зростати ціни на одяг, на взуття, на техніку, — ціни на те, на що раніше  взагалі падали у зв’язку зі стагнацією, — цього разу це все зростає. І навіть ціна на газ, коли вже зменшилася, вже в березні вона була нижчою, все одно інфляція продовжує розганятися.

І трохи лякає, що це тенденція. Не так, що це перший місяць, коли ціни зростають. А в минулому і позаминулому місяцях теж було зростання.

Темпи зростання набирають обертів.

Так, зростають темпи. Це важливо. За березень інфляція зросла на 1,7%. Це реально багато.

Це якщо в місячному вимірі.

В місячному вимірі — це багато. Тому що ми звикли, що в нас зростає піввідсотка, інколи максимум 1%.

А чому так відбувається, що ціни зростають? Наче ж немає якогось економічного буму. Ми всі трохи знаходимося у такій економічній депресії внаслідок ковіду і всіх обмежень. Чому ціни продовжують зростати?

Моя відповідь на це питання — тому що уряд і Верховна Рада суттєво збільшили мінімальну зарплатню. З 1 січня зарплатня стала 6 тис. грн. Тобто велика кількість людей, які фактично витрачали практично всі кошти на комуналку і їжу, у них з’явилося більше коштів на 1 тис. грн. Ця 1 тис. грн потрапила на ринки споживчих товарів. Ціна зростає тоді, коли попит на неї зростає. Не тоді, коли виробник підіймає ціну. Тому що виробник не може підняти ціну, якщо немає попиту — ніхто купляти не буде. Але коли у людей, особливо із низьким достатком, стало більше коштів — як мінімальна зарплатня і прив’язана до неї зарплатня багатьох бюджетників. Це викинуло на ринок більше коштів. Люди, скажімо, стали більше купувати яйця, хліб, одяг — і це зросло…

Економічні правила нам кажуть, що є попит і пропозиція. Може і з одного боку бути тиск, і з іншого.

Саме інфляція практично завжди у ринкові економіці зростає, коли суттєво зростає попит. Не пропозиція. Тому зростання попиту зі зрозумілих причин є. І це піднімає ціни незважаючи на те, що нібито економіка в кризі, незважаючи на ці локдауни і так далі. Все одно ми інфляцію розганяємо і боюсь, що вона і далі зростатиме.

Зараз приблизно на половині території нашої країни діють жорсткі карантинні обмеження, так званий локдаун. Принаймні у Києві діє. Як ці обмеження впливають на економічний розвиток, на доходи громадян?

Звісно, впливають. Тому що в першу чергу закриваються маленькі ФОПи, мікропідприємства.  Ми ж бачимо, зростає кількість написів “Оренда” чи “Здається приміщення”...

“Продається”.

“Продається” — де ще недавно працювали якісь маленькі бізнеси, якась кав’ярня чи хімчистка. Зараз закрито, ніхто там не працює. Не тільки тому що локдаун. А тому, що цей бізнес вже закрився і не відновиться у цьому місці. Можливо, коли буде наступний цикл економічного зростання, хтось сюди зайде і буде вести свій вже інший бізнес. Але цей бізнес вже закрився. Значить, люди втратили роботу, доходи, зарплатню. А, на жаль, ми маленька економіка, і бідна країна, і не можемо допомагати цим людям, як це роблять американці.

Я знаю, що американцям вже два рази по $1200 розіслали чеками.

Щомісячно.

А, щомісячно?

Так, $1400 зараз. Це люди, які втратили роботу і ті люди, які… Коли уряд в цивілізованій країні забороняє працювати, він розуміє, що люди повинні щось їсти. І уряд компенсує втрати через субсидії чи пряму підтримку цих громадян.

В нас теж є компенсація. Не можна казати, що уряд прямо нічого не робить. Компенсація вибіркова по деяким видам діяльності для підприємців і найманих працівників по 8 тис. грн.

8 тис. грн — це закон був нещодавно підписаний. Більше того, він дає можливість тим регіонам, які в червоній зоні теж зі своїх бюджетів, бюджетів міст чи сіл додавати певні компенсації місцевим підприємцям чи працівникам, які втратили роботу. Але цей закон тільки-тільки набрав чинності, тому жоден із місцевих органів влади, у тому числі Київська міська рада поки що не ухвалили жодних рішень, які б допомагали місцевим підприємцям.

Ви якраз є депутатом Київської міської ради. І цього тижня було перше в країні, здається, онлайн-засідання Київської міської ради, де приймалися рішення якраз пов’язані із ковідом і допомогою бізнесу. Що було прийнято, наскільки ефективними були ці рішення?

Було ухвалено 6 рішень. З них чотири фактично стосувалися дій Київської міської ради і Київської міської державної адміністрації по лікуванню чи по збільшенню кількості ліжкомісць чи по допомозі медикам, чи по допомозі бізнесменам і підприємцям, які втрачають в цей момент можливість працювати. На жаль, це невеличка допомога, тому що бюджет Києва не є таким великим в порівнянні з бюджетами якогось Нью-Йорка чи Парижа ми не можемо дозволити собі — немає цих грошей.

Не було можливості додати ще по 8 тис., наприклад, кожному, хто втратив роботу?

Це поставив це питання. У нас було засідання бюджетної комісії, і саме я підняв питання про те, що треба допомагати навіть при тих умовах, які є. Якщо ми хочемо, щоб не скоротилися робочі місця, а потім, коли почнеться економічний розвиток, не буде де працювати. Тому що створити кожне місце — це вимагає інвестицій. І краще зараз трішки допомогти підприємцю, щоб він не скоротив — і потім він буде працювати нормально, по-білому, і буде сплачувати податки.

А якщо ні — то втрата робочого місця потребуватиме великих інвестицій для створення нового.

Ви поставили питання — що вам відповіли?

Поставили питання — дали завдання, протокольне доручення департаменту фінансів, департаменту економіки, щоб вони підготували цю програму. Оскільки закон тільки ухвалений Верховною Радою, нещодавно підписаний президентом — тому в них ще не було такого завдання. Ну от, ми поставили від партії “Голос” завдання перед Київською державною адміністрацією, щоб вони підготували відповідний проєкт рішення.

Сподіваюся, що столичні підприємці все ж отримають якусь додаткову допомогу з міського бюджету, не тільки з центрального. Перейдедмо до обговорення макро-подій.

Ми запитали киян на вулицях, що треба зробити для того, щоб економіка зростала. Відповіді були різні. Пане Тарасе, з чим згодні, з чим — не згодні?

Деякі з відповідей були такі, здаєте — десь щось прочитав, чув — тому і повторю про інвестиційний клімат, який треба створювати. Хоча по суті це правда. Але видно, що всі люди володіють тими термінами, які вони вживають.

Щодо корупції, безумовно, корупція, — це такий великий біч, який не дає можливості зростання, не дає можливості залучення інвестицій, не дає можливості того темпу розвитку, яким Україна і, зокрема, Київ, можуть набути.

Там відповідь була — депутатів поміняти, бо вони все крадуть.

Я не знаю, чи знається людина, що депутати тільки з 1 грудня нові прийшли. В Києві, між іншим, дві третини — це абсолютно нові депутати, які жодного разу не були депутатами в Київській міській раді. Тому зміна не значить, що…

Вже виконано це доручення.

Це доручення виконано, а людина просить ще змінити. Можливо. Знаєте, самі люди міняються, але часто в деяких фракціях не міняються їхні господарі. Оці господарі фракцій просто поміняють — ці вже “зашкварені”...

Сірі кардинали.

Так. Ці вже “зашкварені”, давайте візьмемо ніби нових, чистих. Але ці нові, чисті, працюють ніби на того ж самого господаря, якогось київського олігарха.

Ще про інвестиції. Мені все ж сподобалося, там чоловік такий, в окулярах, сказав, що інвестиції треба. Справді, я багато читав в літературі, що інвестиції та зростання економіки пов’язані. Без вливання грошей неможливе зростання. Де ці інвестиції взяти, чому їх немає?

Давайте поясню, як це працює. Для того, щоб зростала економіка, треба, щоб працівник виробляв більше товарів чи послуг, тобто створював більше доданої вартості. Щоб на цьому робочому місці створювати більше доданої вартості, йому треба підвищувати ефективність, продуктивність його праці. Це або кращий станок, або сучасніший комп’ютер, або автоматизувати робоче місце. Ми знаємо, що п’ять людей може керувати цим заводом. А для того, щоб поставити цей станок, потрібні гроші.

І інвестиції — це є оці кошти. Це матеріальні інвестиції, це можуть бути технологічні інвестиції, інновації і так далі. І це все потребує коштів. Але чи Україна і Київ зараз може залучати такі кошти? На жаль, не може. Тому що, по-перше, у нас іде війна. І для якогось голландця чи німця війна на сході — він не розуміє, що Донбас далеко від Києва, це майже 1 тис км. Він знає, що в Україні є війна, конфронтація з Росією, тут стоять російські війська. Тому для чого йти до України, якщо можна спокійно піти до якоїсь Польщі чи Угорщини.

Друге — всі знають, що у нас величезна корупція. Цей індекс толерантності до корупції. Ми чули, наші українці, громадяни, це знають, а бізнесмени це дуже…

Більшість відповідей про корупцію.

Так, саме так. А також, на жаль, ось цей останній рік, коли економічна криза, викликана коронавірусом, взагалі, міжнародні потоки і інвестиції суттєво зменшуються. Тому так, над цим треба працювати.

Ну, це про іноземні інвестиції. Але ж у нас є внутрішні інвестори. Я багато чув про те, що українці ховають під подушками якісь мільярди доларів. У мене немає, на жаль. Але я вірю, що в когось є. Як мотивувати їх вкладати ці гроші в переобладнання тих самих підприємств.

В переобладнання, звісно, людина, яка працює в школі вчителем чи, не знаю, десь в державній службі — вона не може вкладати безпосередньо у переобладнання. Треба створити фінансовий ринок.

Фінансовий ринок  — це такий механізм, який перетворює ці заощадження, які, за оцінками того ж Нацбанку, становлять десятки й десятки мільярдів доларів, за різними оцінками, від 30 до 90, це дуже великі кошти. Фінансовий ринок через різні механізми перетворює ці маленькі заощадження на фінансовий ресурс для економіки. Тобто ці кошти інвестуються в акції, в облігації…

Ви про біржу цінних паперів кажете.

Зокрема, цінні папери на біржі. Але не тільки. Є ще інші механізми. На жаль, всі ці механізми у нас не працюють. Чому? Тому що для цього потрібні два чи навіть три, але можна обійтися двома, — дуже важливими елементами, яких в Україні немає.

Перше — це повага до права на власність. У нас її немає. У нас для якоїсь правоохоронця, судді право на власність — це ніщо.

Більше того, громадяни не ставляться до права на власність як до чогось, що треба захищати. “Та він багатий — можна в нього забрати”, — це про те, що право на власність не працює.

І друге — верховенство права. Це коли можна піти в суд і добитися правди. В Україні, на жаль, цього не можна добитися.

І останній приклад  — рішенням РНБО і СБУ у всіх акціонерів просто конфіскували акції “Мотор Січі”. Винен-не винен — не важливо. Забрали їх, нічого не компенсували.

Компенсації не буде?

Буде чи не буде — невідомо. Але забрали, по факту, вже. А можливо, колись компенсація буде. А можливо й не буде. А яйщо й буде — у якому розмірі? Сенс було купляти, людям вкладати в “Мотор Січ”, нібито хороше технологічне українське підприємство, виробляє двигуни, які користуються популярністю в усьому світі. Ось, вони купили — а сьогодні якимось рішенням, навіть не суду, це все забрали у них.

І ми хочемо інвестиційний клімат.

Читайте також:
долар
6 травня, 2021 четвер
Курс валют: долар припинив дешевшати
Володимир Зеленський та Ентоні Блінкен
Автор Віталій Портников
6 травня, 2021 четвер
Віталій Портников: Це був не протокольний візит
заморозки
7 травня, 2021 п'ятниця
Синоптики попередили про поривчастий вітер і заморозки в Україні
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.62
  Купівля 27.62
  Продаж 27.87
 • EUR
  Купівля 33.23
  Продаж 33.7
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
8 травня
10:06
Коронавірус в Україні: близько 9 тис. заражень та 370 смертей за добу. Найгірше у Києві, Харкові, Дніпрі й на Донеччині
09:28
В Одесі від COVID-19 помер головлікар поліклініки, - ЗМІ
09:00
Сьогодні в Україні - День пам'яті та примирення. 76 років тому завершилася Друга світова війна
08:32
7 травня на фронті: росіяни 11 раз обстріляли українців поблизу 9 міст, селищ та сіл
08:10
Нічні заворушення на Храмовій горі в Єрусалимі: поранено 17 поліцейських, постраждали 250 палестинців
07:50
З апарату Лукашенка звільняють "неблагонадійних"
07:21
На 101-му році життя помер один з ідеологів Перебудови
07:00
Анонс
ЮКІ
Телепрем'єра - у "Вечорі з Миколою Княжицьким" - фільм "ЮКІ - історія перемог вільних українців"
2021, п'ятниця
7 травня
22:52
Австралія відкриється для туристів не раніше 2022 року
22:32
Володимир Зеленський
Зеленський підписав указ про Центр протидії дезінформації
22:30
Новий вид COVID-19 вражає молоде населення, - Степанов
22:10
Володимир Зеленський
Коронавірус: Зеленський підписав указ про гуманітарну допомогу Індії
21:52
НАТО
Білий дім відредагував заяву своєї представниці про вступ України до НАТО
21:35
Марсохід
Марсохід Perseverance вперше записав звук робота-вертольота Ingenuity
21:20
Російський літак вдруге за три дні порушив естонський кордон
21:03
Україні необхідно придбати ще 5 млн доз вакцин від коронавірусу, - Степанов
20:57
Ексклюзив
"Дуже жорстко вплине на імідж України": Чалий про візит Блінкена в Україну
20:53
COVID-сертифікат видаватиметься тим, хто отримав щеплення препаратом схваленим ВООЗ, - Ляшко
20:46
На трасі Одеса – Рені Lexus врізався у відбійник, постраждала жінка
20:22
Джо Байден
Впевнений, що ми зможемо зустрітися з Путіним, - Байден
20:13
Юрій Опришко
У львівському госпіталі помер військовий Юрій Опришко, якого поранили на початку квітня
20:00
У Києві розробили електронну мапу пунктів вакцинації від коронавірусу
19:49
У Києві не заплановано масштабних акцій на 9 травня, - Крищенко
19:43
Микита Потураєв
Потураєв: В українців не можна забрати День перемоги над нацизмом
19:39
Ольга Стефанішина
Порядок денний саміту НАТО ще не затверджений, - Стефанішина
19:18
гроза
ДСНС попередила про грозу на Київщині у найближчі години
19:08
Дитячий садок, - тренер про скандальний матч "Минай" - "Шахтар"
18:59
ВООЗ
ВООЗ внесла до списку рекомендованих китайську COVID-вакцину Sinopharm
18:53
Уряд розглядає можливість надати гуманітарну допомогу Індії, - Зеленський
18:38
Георгіївська стрічка
Заборону георгіївської стрічки підтримують 43% українців, - опитування
18:28
вакцинація
Розраховуємо закінчити розробку COVID-вакцини до кінця цього року, - Національна академія наук
18:12
На Київщині за підозрою в шахрайстві затримали голову ОТГ
17:51
COVID-19
Регулятор ЄС почав вивчати препарат Sotrovimab для лікування COVID-19
17:47
сепар
Дистанційне мінування та заборонена зброя: окупанти 7 разів порушили тишу на Донбасі
17:36
Святослав Літинський
Завдяки львівському активісту у двох райцентрах Закарпаття скасували статус регіональної для угорської мови
17:25
Ексклюзив
Андрій Антоненко
Аваков зробив все, щоб заполітизувати справу Шеремета, - Антоненко
17:13
Андрій П'ятов
Голкіпер П'ятов оголосив про завершення кар'єри в збірній України
17:11
вакцина
Виключно для цільових груп: у Києві посилили контроль за використанням COVID-вакцини
17:11
СБУ
Безугла оприлюднила графік роботи над законопроектом про реформу СБУ
16:56
Еден Азар
У "Реалі" визначились зі сумою, яку хочуть отримати за свого найдорожчого футболіста
Більше новин