Відео страти українського військового: СБУ відкрила справу, а в Міноборони просять утриматись від припущень щодо його особи

Увечері 11 квітня у мережі поширили відео, на якому російські окупанти страчують чоловіка, називаючи його українським військовим. СБУ розпочала розслідування

Відео поширили зокрема у twitter і telegram.

На відео загарбники вбивають чоловіка, відрізаючи йому голову. При цьому один із окупантів дає поради іншому, як саме діяти. Крім того, загарбники висловлюють захоплення українським спорядженням і зброєю.

Перед стратою чоловік перебував у свідомості.

Відео вже прокоментував голова Служби безпеки України Василь Малюк, зазначивши, що розпочато досудове розслідування цього воєнного злочину за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України. 

"Ми знайдемо цих нелюдів. Якщо треба буде – дістанемо всюди, де б вони не були: з-під землі чи з того світу. Але за скоєне вони точно понесуть покарання", – підкреслив Малюк.

Також на відео відреагував президент України Володимир Зеленський.

"Є те, що нікому у світі неможливо ігнорувати: як легко ці звірі вбивають. Це відео, страти українського полоненого, світ повинен бачити. Це відео Росії, якою вона є. Що це за істоти? Для них немає людей. Син, брат, чоловік, чиясь дитина... Це відео Росії, яка намагається зробити саме це новою нормою. Таку звичку – знищувати життя", - сказав голова держави.

"Ми нічого не збираємся забувати і прощати вбивцям. Законна відповідальність буде за все. Потрібен програш терору", - додав він.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр попросила українців утриматись від припущень щодо особи загиблого. Відео вивчають усі компетентні українські служби, наголосила вона.
 
"Ми робимо все, щоб упізнати загиблого. Всім нам важливо розуміти — ідентифікація людини по відео, а тим пачелюдини в таких обставинах, є надзвичайно складним завданням. Тому просимо утриматися від публічного озвучування будь-яких версій до офіційних висновків. Будь ласка, майте повагу до близьких загиблого, не робіть жодних публічних припущень щодо особи загиблого, навіть якщо ви абсолютно впевнені, що впізнали його", - написала Маляр.

"Ми закликаємо зупинити поширення цього відео, а також будь-яких подібних відеокадрів. Тепер, коли вже всі побачили - це повинні дивитись прокурори і Міжнародний суд", - додала вона.

Увечері 11 квітня, після того, як відео почало ширитися соцмережами, голова Офісу президента Андрій Єрмак зробив короткий допис у telegram.

"За все буде відповідь і відповідальність", - написав Єрмак.

Згодом радниця з питань комунікацій керівника Офісу президента України Дарія Зарівна зазначила, що відео оприлюднили з метою залякування.

"Про відео. Воно остаточно дегуманізує і демонструє всю сутність країни-терориста. Але важливо розуміти мету. Це ІПСО, мета якого - залякування. Цільова аудиторія - не тільки Україна, але і західне суспільство. Тільки на нас це не діє. Такого бояться росіяни, але не ми", - написала вона в telegram.

Через кілька годин після появи ролика, українська OSINT-спільнота DeepState заявила, що почала шукати товаришів по службі страченого бійця. За їхніми словами, він міг зникнути у період із травня по серпень 2022 року.

За даними CNN, минулого тижня в мережі з’явилося два подібних відео. "На відео, вірогідно, зображені окремі події. Одне з них могло бути записане нещодавно, а інше - судячи з кількості зелені - певно, було зняте влітку", - йдеться у матеріалі.

Зазначається, що перше відео було опубліковане на проросійському каналі у соціальних мережах 8 квітня. Воно було навмисно зняте найманцями Вагнера та показує два обезголовлені тіла українських військових, які лежать на землі поруч зі зруйнованим військовим автомобілем. Видання також припускає, що в обох військових також відтяті руки.

"Російські акаунти у соціальних мережах стверджують, що відео було зняте поблизу Бахмута на сході України, де упродовж останніх місяців тривають найзапекліші бої, у яких активну роль беруть бойовики Вагнера", - йдеться у повідомленні

Друге відео, яке з’явилося у twitter та було розмите, вірогідно, було записане влітку, з огляду на кількість рослин у кадрі.

"На ньому намагаються показати російського бійця, який використовує ніж, аби відтяти голову українського військового. Голос на початку відео наводить на думку, що жертва могла бути досі живою, коли розпочалося насильство", - наголошує CNN.

Еспресо не публікує відео і не радить його дивитися, особливо людям із вразливою психікою.