OPINION

Ukraine Facility: Україна та ЄС узгодили макроекономічні сценарії

Богдан Данилишин
3 листопада, 2023 п'ятниця
14:05

Тижневий огляд ситуації в економіці та на фінансових ринках України

Економічна ситуація

У рамках реформи корпоративного управління в Україні Кабінет Міністрів України спростив Порядок передачі повноважень з управління корпоративними правами держави уповноваженим органам управління. Зокрема, зменшено перелік документів, що надаються збитковими суб’єктами господарювання, які передаються до сфери управління Фонду державного майна та підлягають ліквідації). Також виділили в окремий перелік юридичні особи, реєстрація випуску акцій яких не оформлена, згідно з законодавством, або акції яких не були зараховані на рахунки депозитарних установ і відповідно на рахунки власника. Прийнята постанова має забезпечити уніфікацію механізму реалізації проблеми щодо передачі Фонду державного майна суб'єктів господарювання, реєстрація випуску акцій яких не оформлена, згідно із законодавством, та дозволить Фонду державного майна здійснити належне оформлення корпоративних прав держави в таких суб’єктах господарювання.

Також Уряд підвищив оплату праці за виконання суспільно корисних робіт в рамках проєкту “Армія відновлення” з 6700 грн до 10 050 грн. З 1 січня 2024 року вона зросте до 10 650 грн, з 1 квітня 2024 року — до 12 000 грн. Відповідне рішення ухвалили на засіданні Кабінету Міністрів 27 жовтня. Сьогодні види суспільно корисних робіт залежать від потреб конкретного регіону. Керівництво областей визначає, які роботи потрібні в регіоні, повідомляє про це Центр зайнятості, а він пропонує безробітним, що стоять на обліку в центрі, долучитись до виконання таких робіт. З цими людьми укладається строковий трудовий договір на період виконання робіт. Найчастіше безробітних залучають до робіт із забезпечення життєдіяльності громадян, що постраждали внаслідок бойових дій; розвантаження, фасування та доставлення гуманітарної допомоги; надання громадянам соціальних послуг в місцях зосередження внутрішньо переміщених осіб.

За повідомленням мінагрополітики станом на кінець жовтня в Україні намолотили 63,2 млн тонн нового врожаю, з них зернових культур — 43,4 млн тонн, олійних — 19,6 млн тонн. Збір зернових та зернобобових культур провели на площі 8 849,8 тис. га при врожайності 49,0 ц/га. Збір олійних культур проведено на площі 7 813,7 тис. га, зокрема соняшника обмолочено на площі 4 687,9 тис. га, (врожайність — 23,6 ц/га), намолочено 11,1 млн тонн насіння. Продовжується збір цукрових буряків, їх викопано на площі 155,4 тис. га, накопано 7,3 млн тонн при врожайності 472,1 ц/га.

За повідомленням мінекономіки у четвер, 26 жовтня, завершився четвертий раунд консультацій з делегацією Європейського Союзу щодо підготовки плану, передбаченого програмою Ukraine Facility на 2024-2027 роки. До триденних консультацій у міністерстві економіки України долучились представники профільних міністерств та інших державних органів, залучених до підготовки.

Передбачається, що план складатиметься з 4 основних блоків — макроекономічних сценаріїв, базових реформ, економічних реформ, а також опису пріоритетних секторів економіки, які зможуть забезпечити найбільше зростання в наступні роки. Завершити роботу над проєктом плану планується до кінця листопада. Доти триватимуть консультації з усіма залученими сторонами, а також обробка та врахування пропозицій до передбачених заходів.

Читайте також: МВФ суттєво поліпшив прогноз економічного зростання України

Бюджетна сфера

За повідомленням міністерства фінансів, у жовтні 2023 року до державного бюджету України надійшло близько 2,8 млрд доларів США зовнішнього фінансування. Грантові кошти, які надаються на безповоротних умовах, склали понад 40% із загального обсягу фінансової допомоги. Серед донорів у жовтні 2023 року:

 • Європейський Союз – 1,6 млрд доларів США (пільгове фінансування);
 • Сполучені Штати Америки – 1,15 млрд доларів США (грант).

Кошти від ЄС – дев’ятий транш у рамках масштабної макрофінансової допомоги (МФД) на 2023 рік. Загальний обсяг фінансування за програмою МФД сягає 18 млрд євро, із яких Україна отримала вже 15 млрд євро.

Грант від США – частини п’ятого додаткового фінансування в рамках проєкту Світового банку "Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні" (PEACE in Ukraine). У 2023 році Україна отримала вже 10,9 млрд доларів США грантового фінансування від Сполучених Штатів.

Міжнародне фінансування спрямовується на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, зокрема, на забезпечення соціального захисту населення, гуманітарні потреби, оплату праці працівників секторів освіти та охорони здоров’я.

Загалом за 10 місяців 2023 року міністерство фінансів України залучило близько 35,4 млрд доларів США зовнішнього фінансування на нагальні потреби держбюджету.

Читайте також: Фактичні показники інфляції є значно нижчими торішніх прогнозів

На внутрішньому ринку державних запозичень міністерство фінансів у вівторок, 31 жовтня, залучило 12 млрд гривень та 95,6 млн доларів США. Гривневі розміщення здійснювалися на строк від 6 місяців до 3 років та із дохідністю до погашення від 17,0% до 18,9%. Вартість річних запозичень у валюті для міністерства фінансів становила 4,71%.

Валютний та фінансовий ринок

Правління Національного банку України ухвалило рішення з 27 жовтня 2023 року встановити облікову ставку на рівні 16%, зрівнявши її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт. У такий спосіб Національний банк модернізував свій операційний дизайн монетарної політики за системою "нижньої межі".  Ставки за іншими операціями НБУ з банками встановлені таким чином: ставка за тримісячними ДС дорівнюватиме "обліковій ставці + 4 в. п." (20%), а за кредитами рефінансування – "обліковій ставці + 6 в. п." (22%).

Модернізація операційного дизайну монетарної політики має посилити сигнальну роль облікової ставки в умовах структурного профіциту ліквідності. Такі зміни, зокрема, дадуть змогу НБУ утримувати короткострокові гривневі міжбанківські ставки близькими до облікової ставки. Своєю чергою, утримання незмінними ставок за операціями НБУ з банками наразі узгоджується з необхідністю збереження привабливості гривневих інструментів, що важливо для забезпечення помірної інфляції та курсової стійкості на прогнозному горизонті.

Читайте також: Як залучити інвестора під час війни та забезпечити його захист

Обсяг попиту на іноземну валюту на міжбанківському ринку минулого тижня скоротився разом зі зменшенням її пропозиції. Чисті інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюти становили 675 млн доларів США (порівняно із 735 млн доларів США позаминулого тижня).

Обсяг ліквідності банківського сектору (у формі залишків на коррахунках та у депозитних сертифікатах НБУ) становить близько 680 млрд грн. Його утримання на цьому рівні обумовлене взаємокомпенсуючим впливом валютних інтервенцій НБУ та витратами з єдиного казначейського рахунку Уряду.

На умовах програми "Доступні кредити 5-7-9%" минулого тижня банки видали 454 пільгові кредити на загальну суму 1,9 млрд грн. Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла майже 40 тисяч на загальну суму 155,5 млрд гривень.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.03
  Купівля 38.03
  Продаж 38.56
 • EUR
  Купівля 41.2
  Продаж 41.94
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
29 лютого
16:05
палає криголам "Єрмак"
У порту Санкт-Петербурга загорівся криголам "Єрмак"
16:03
Ексклюзив
Європарламент
Беззубість і боягузливість євродепутатів: кореспондентка Еспресо зі Страсбурга про резолюцію щодо вбивства Навального
16:00
Мобільний зв’язок, смартфон, телефон
Загарбники глушать зв'язок на ТОТ, аби завадити українцям передавати дані Силам оборони, - Спротив
16:00
OPINION
Тарас Загородній
Вибори під час війни та російська ІПСО
15:52
сепар днр
Вбивство литовського режисера Кведаравічюса у Маріуполі: Литва оголосила підозри трьом бойовикам "ДНР"
15:36
Латвія
У Латвії конфісковуватимуть автомобілі, зареєстровані в Білорусі
15:19
На фото: Міністр культури Італії Дженнаро Санджуліано
Мінкультури Італії підтвердило, що Ізраїль не виключатимуть з Венеційської бієнале
15:11
Європарламент
Європарламент ухвалив резолюцію, в якій закликав надати Україні ракети Taurus
15:07
Обмотались ізотермічними ковдрами, щоб бути непомітними для тепловізорів: на Одещині затримали 4 ухилянтів
14:53
Ексклюзив
Позиції на Авдіївському напрямку певний час ще переходитимуть з рук у руки, - військовослужбовець ЗСУ
14:47
СБУ затримала ще двох колаборанток з Херсонщини: одна з них ховалась у київському хостелі
Після звільнення Херсонщини втекли до інших міст: СБУ викрила двох організаторок псевдореферендуму
14:45
На фото російський мобільний зенітний ракетно-гарматний комплекс
Партизани "Атеш" виявили на аеродромі в Московській області систему ППО "Панцирь-С1"
14:18
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:16
Mаil.гu
Українська ІТ-Армія атакувала найбільший сервіс електронної пошти в РФ
14:05
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Солдати НАТО під Роботиним? Що насправді хоче Макрон
14:00
На фото: Alyona Alyona та Jerry Heil
"Виглядає недоречно": стилістка прокоментувала образи Alyona Alyona і Jerry Heil на Нацвідборі Євробачення-2024
13:58
Донеччина, Авдіївка, Желанне
Найстаршій жінці 95 років: з Авдіївського напрямку евакуювали 26 людей
13:50
Ексклюзив
навчання з протидії ДРГ
ЗСУ знищили групу підрозділу "Ахмат" на Бахмутському напрямку, окупанти відмовилися йти в наступ
13:50
Південноукраїнська АЕС
Ефективність роботи енергоблоків українських АЕС уперше в історії досягла 100%
13:37
Дональд Туск
Туск вважає, що усі заяви Путіна слід сприймати "абсолютно серйозно"
13:27
На фото: Snoop Dogg у прикрасі Peace for Ukraine Necklace
Репера Snoop Dogg помітили у прикрасі Peace for Ukraine Necklace на підтримку України
13:25
Міністерство оборони України
У чотирьох областях виявили безпідставних виплат військовим на 186,6 млн грн, - Міноборони
13:19
Олександр Сирський | ЗСУ
Сирський назвав головні задачі бійців на Донеччині
13:19
ЗСУ
"Окопні" РЕБ, авто- та спецтехніка: Міноборони допустило до використання у військах 60 зразків озброєння
13:11
Анджей Дуда
"На сильних не нападають": Дуда заявив, що не вірить у вторгнення РФ до країн НАТО
13:10
Андрій Юсов
Юсов заявив, що розвідка знає прізвища тих, кого РФ може залучити до спецоперації "Майдан-3"
13:02
малюнок, діти
В Україну з тимчасово окупованих територій повернули 5 дітей, серед них - сирота
12:55
Віктор Орбан
Трамп запросив Орбана зустрітися наступного тижня у Флориді, - ЗМІ
12:48
На фото: Річард Льюїс
У віці 76 років помер американський комік Річард Льюїс
12:44
Ексклюзив
психологічна підтримка
Психологічної підтримки потребують 15 млн українців, та у 80% випадків втручання профільних лікарів не треба, – Ляшко
12:40
фейк
РФ поширює фейкове відео, де нібито українські бійці розстріляли росіян, які намагалися здатися в полон
12:34
"Атеш" виявив два РЛК у Севастополі
У Севастополі партизани виявили радіолокаційні комплекси окупантів, а також рембазу і місце стоянки техніки, - "Атеш"
12:33
Андрій Ніколаєнко суд
ДБР завершило розслідування у справі нардепа Ніколаєнка, який скоїв смертельну ДТП на Житомирщині
12:28
Авдіївка
Росія прагне наростити імпульс атак на Авдіївському напрямку, - британська розвідка
12:12
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін заявив, що чутки про розміщення у космосі ядерної зброї - це спроба втягнути РФ у перемовини
12:11
Керівнику Сумської єпархії УПЦ (МП) оголосили підозру за розпалювання міжрелігійної ворожнечі
12:11
Укрпошта
Укрпошта масштабувала проєкт із доставки ліків: у яких областях послуга доступна з 1 березня
12:08
Ексклюзив
Дискусії про війська країн НАТО в Україні - позитивний сигнал, - дипломат Шамшур
12:04
Путін
Путін заявив, що РФ не планує нападати на Європу
12:03
OPINION
Ігор Луценко
Чому у нас не дбають про захист бронетехніки від дронів
Більше новин