
Дипломат Безсмертний припустив, про що йтиметься на перемовинах у Саудівській Аравії, та які можливі компроміси
Український політик, дипломат, колишній надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Білорусь (2010-2011) Роман Безсмертний висловив свою думку щодо того, про що піде мова під час перемовин у Саудівській Аравії
Про це він розповів в етері Еспресо.
Зокрема він вважає, що українська сторона буде піднімати питання про відновлення допомоги з боку США і надання розвідувальних даних Україні. На його думку, це питання має передувати обговоренню інших речей, про які говорили інші учасники цього процесу під час підготовки.
"Той же самий Марко Рубіо устами пресслужби Державного департаменту Сполучених Штатів Америки розповів про те, що він їде просувати ідею миру Трампа, не вказавши, про що там іде мова. Хоча, зрозуміло, що оці анонімні інформації, які приписуються працівникам то Білого дому, то Держдепу, що Вашингтон найбільше цікавить, питання номер один - наскільки Україна готова відновити співпрацю з Вашингтоном. За словами "відновити" читайте, скажімо, "вимоги Вашингтона, які стосуються того, щоби Київ рухався у фарватері, який буде визначати Вашингтон". Це перша позиція. Друга - це наскільки Київ хоче миру, а за цими словами стоїть, зрозуміла річ, наскільки Київ готовий йти на певні поступки, а за цим стоїть питання, безумовно, території. Ну і тут упираємося зовсім на ту позицію, яку займає Кремль, це визнання ситуації на землі, як це звучить", - сказав він.
Дипломат нагадав, що вимогою Росії є усунення так званих першопричин конфлікту.
"Оці слова про те, що вони не підуть, я маю на увазі Кремль, на перемир'я, якщо це не є частина загального плану. Але у цьому загальному плані є і тема першопричин, усунення першопричин. Так от, усунення першопричин знову вертають нас до подій 2021 року. А це означає НАТО - до кордонів 1991 року. Далі це означає нейтральний статус України, це означає роззброєння України. Ну і так далі. Те, що називається ситуація реальна на землі - це складова всього оцього, що і називається першопричинами усунення. Це в тому числі і ультиматум Сполученим Штатам Америки, щоб вони прибрали свої підрозділи, які сьогодні є в Румунії, підрозділи НАТО, які є в Балтійських державах: Литві, Латвії, Естонії і так далі", - зазначив він.
Роман Безсмертний зауважив, що тут мова і про Україну, і про НАТО, і про Європу, і про Сполучені Штати Америки. І тут, за його словами, відповідь можна знайти у рішенні Європейської ради, яке складається з п'ятьох пунктів.
"Почну з останнього, воно звучить так: “Мир має поважати територіальну цілісність і суверенітет України”. Тобто тут заднього ходу вже ніхто не дасть і не тільки тому, що українська сторона не може, її переговірники, порушувати міжнародне право і Конституцію України. Це очевидно і зрозуміло. Тому торгувати територією українська сторона не буде, не збирається, тому що це злочин. Тепер, що стосується того, а що Європа? Європа чітко говорить, що без Європи ніякі питання не мають обговорюватися. Це ще одна позиція, як і позиція в тому, що без України ніщо не може обговорюватися те, що стосується України. Тому позиція Європи і позиція України тут синхронізована. Тепер, як у цій ситуації може відбуватися, скажімо, рух від, умовно кажучи, перемир'я до діалогу, який можливий над укладанням мирної угоди. Відповідь на це питання дає українська сторона за підказки Вашингтона: “Мир через силу”. І про це сказав президент дуже чітко, що дипломатичні механізми працюють тільки тоді, коли є відповідна позиція на лінії фронту", - зазначив дипломат.
На його думку старт зустрічі між українською і американською стороною буде виходити з основоположних речей, які затверджені, зокрема, в позиції Європейської Ради, які відповідають конституційній позиції України. А далі необхідно просуватися по виробленню спільної позиції у Вашингтона і Києва.
Також Роман Безсмертний висловив свою думку щодо того, які можуть бути компроміси.
"Компроміси можуть бути: в який час, на яких умовах рашисти покинуть територію України, включаючи Крим, включаючи окупований Донбас, і умови про те, як буде відновлюватися за рахунок коштів агресора територія України після того, коли вони будуть витурені з території України. І з цієї позиції, з моєї точки зору, українська сторона і буде вести ці переговори. Перестороги в мене стосуються того, що Сполучені Штати Америки почнуть диктувати Україні територіальні поступки. Даруйте, десь у глибині душі я розумію, що Дональду Трампу і його оточенню хотілося б зіграти у мюнхенську змову. Але, по-перше, Україна - не Чехословаччина 1938 року, Європа нинішня - це не та Європа 1938 року. Ну, а Сполучені Штати такі, як вони є, які хворіють ізоляціонізмом", - додав політик.
Він зауважив, що зустріч важлива з точки зору нормалізації діалогу між Києвом і Вашингтоном.
Що відомо про переговори у Саудівській Аравії
Раніше Володимир Зеленський підтвердив візит до Саудівської Аравії та переговори делегацій України та США.
Речник МЗС Георгій Тихий повідомив, що в Саудівській Аравії українська та американська делегації обговорять двосторонні відносини, стратегічне партнерство і шлях до миру.
У США заявили, що українська влада має намір "рухатись вперед" щодо укладання угоди про перемир'я з Росією планують використати зустріч в Саудівській Аравії у вівторок, 11 березня, аби оцінити, чи готова Україна піти на матеріальні поступки Росії заради припинення війни.



- Актуальне
- Важливе










