
У Amnesty International Ukrane дали прогноз, коли запрацює трибунал щодо агресії РФ та ймовірність стягнення репарацій
Директорка Amnesty International Ukrane Вероніка Вельч, зазначила, що трибунал щодо злочинів агресії РФ має запрацювати у 2026 році
Про це вона розповіла в етері Еспресо.
"Очікується, що трибунал запрацює у 2026 році. Насправді українська громадськість та наш міжнародний корпус почали говорити про створення такого трибуналу ще з 2022 року. Це був дуже тривалий процес, не було розуміння на той час, чи буде він запущений. Але зараз бачимо, що відбуваються вже конкретні кроки. Торік Рада Європи вперше сказала, що трибунал буде створений, почав готуватися статут, який поки ми не бачили. Однак саме поняття створення трибуналу – надзвичайно важливий крок до справедливості", - зауважила Вероніка Вельч.
За її словами, це буде третій трибунал такого роду у світі. Два попередні були створені після Другої світової війни, один – в Токіо, інший – в Нюрнберзі. Головне, що зараз понад 40 країн Ради Європи підтвердили створення трибуналу за злочини агресії, а це означатиме, що війна буде називатися війною, а не конфліктом чи інцидентом, чи якимось непорозумінням. Крім того, вперше створюється прецедент, коли розслідування почнуть вестися ще до завершення бойових дій. Адже трибунали у Нюрнбергу та Токіо були створені після припинення бойових дій.
"Якщо взяти прецедент Токійського трибуналу, то американська сторона наклала на Токіо зобов'язання фінансових репарацій. Ми сподіваємося, що трибунал, який буде створений Радою Європи також це передбачатиме. Відомо, що багато фінансових активів РФ, які на цей момент заморожені, зберігаються на території країн Ради Європи. Відповідно, вже теоретично існує механізм вилучення цих ресурсів. Зараз більше мова йде про те, що ми отримуємо дивіденди. Але насправді репарації можуть бути сплачені, якщо буде визнано, що вони можуть стягуватися. Так само, - якщо певні особи будуть притягнуті до трибуналу та визнані винними у злочинах, при цьому ці особи мають власні активи за кордоном, то, відповідно, їхні активи мають бути у них експропрійовані на користь України", - прокоментувала юристка.
Вельч додала, що це не тільки стосується Росії, а також і Білорусі, і інших лідерів, які мали відношення до наказів щодо вчинення злочинів на території України.
- 14 травня комітет міністрів Ради Європи запустив юридичну процедуру зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
- Актуальне
- Важливе











