Як розвідувальні БПЛА допомагають ЗСУ на передовій: досвід застосування данських комплексів Astero ISR

26 червня, 2025 четвер
15:34

Українська армія продовжує посилювати свої розвідувальні можливості, зокрема, маючи у використанні безпілотники іноземних виробників

Зміст

Про це йдеться у програмі "Воєнні підсумки дня з Сергієм Згурцем" на телеканалі Еспресо.

Ці комплекси покращуються з урахуванням досвіду українських військових, які застосовують їх у бойових умовах із перших місяців повномасштабного вторгнення Росії. Саме зворотний зв'язок від ЗСУ став ключовим чинником у модернізації безпілотників.

Розробники зазначають, що саме у співпраці з українськими бійцями вдалося суттєво вдосконалити конструкцію та функціональність системи, зробивши її ще ефективнішою в реальних умовах війни.

Astero ISR – це легкий розвідувальний дрон, вагою 4,2 кг, що запускається з руки. Він здатен перебувати в повітрі до чотирьох годин, забезпечуючи безперервне спостереження за ситуацією на полі бою.

комплекс Astero ISR

Систему оснащено денною та нічною камерами, яка дає змогу фіксувати навіть найдрібніші деталі на великій відстані. Його система зв’язку включає дві наземні станції, що забезпечують передачу сигналу на відстані до 42 км, даючи можливість екіпажу перебувати в безпечному місці під час виконання завдань.

Одна з ключових переваг Astero ISR – стійкість до сучасних російських систем радіоелектронної боротьби (РЕБ). Як пояснює командир екіпажу загону спеціального призначення безпілотних систем "Тайфун" Національної гвардії України з позивним "Карат", дрон має функцію автоматичної зміни частоти сигналу в разі спроби глушіння з боку противника, що дає змогу апарату зберігати зв’язок із командним пунктом і продовжувати виконання місії.

"Коли він входить до зони дії РЕБу, літак помічає, що його глушать, і сам змінює частоту та передає сигнал наземним радіостанціям, аби вони переходили на ту саму частоту", - сказав військовий.

Навчання роботи з цим дроном займає кілька тижнів і проходить у кілька етапів. Спочатку військові тренуються на базовій моделі DARTS, а вже потім переходять до Astero ISR. "Карат" підкреслює, що в порівнянні з іншими моделями, які використовуються ЗСУ, такими як "Лелека-100" чи "Валькірія", Astero демонструє значно кращу живучість та ефективність в умовах активного застосування РЕБ противником.

До того ж його легко ремонтувати.

"У кожному комплексі Astero ISR є ZIP-пакет. Якщо у борта, наприклад, якесь незначне пошкодження тих же робочих поверхонь, то за допомогою цього ZIP-пакета ми зможемо його відремонтувати й виконувати далі бойові завдання", - пояснив військовий.

Іван Киричевський, військовий аналітик Defence Express, зазначає, що на тлі західних аналогів, таких як Puma або Switchblade, Astero ISR вигідно вирізняється своєю стійкістю та простотою обслуговування.

За його словами, деякі дрони настільки чутливі, що не витримують навіть незначних пошкоджень. А в умовах бойових дій техніка повинна витримувати удари, потрапляння уламків, падіння. На думку фахівця, Astero ISR — не ідеальний, але дуже надійний.

комплекс Astero ISR

"Незалежно від того, в яких умовах він буде діяти, цей дрон стійкий. Якщо, звісно, винести за дужки, що цей дрон іноземного виробництва, саме такі дрони нам дуже потрібні. І якби можна було масштабувати їхнє виробництво і на потужностях нашого ВПК, це було б ще більшою перевагою", - пояснив експерт.

Постачання безпілотних комплексів відбувалось в межах допомоги Міжнародного Фонду до осені 2024 року. А зараз це відбувається на основі запитів підрозділів по вертикалі свого Командування.

Також компанія розробила ударну версію дрона-камікадзе під назвою Raptor, який нестиме 1,1 кг вибухівки та зможе знищувати ворожу техніку або укріплення точними ударами. Наразі він розрахований для використання у країнах НАТО.

Паралельно з іноземною допомогою Україна активно розвиває власне виробництво безпілотників. Станом на 2024 рік у галузі дронобудування працює понад 500 компаній, а в межах державного оборонного замовлення планується випустити до 6 тис. ударних безпілотників дальньої дії. Це є частиною загальної стратегії переозброєння та інноваційної трансформації Збройних Сил.

Українські військові наголошують: у сучасній війні перевага у повітрі часто вирішує долю операцій. Саме тому ефективні, адаптовані до умов фронту безпілотники, як-от Astero ISR, стають одним із ключових інструментів для здобуття перемоги.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.5
    Купівля 41.5
    Продаж 42.02
  • EUR
    Купівля 48.51
    Продаж 49.19
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
16 липня
07:39
втрати росіян
Російська армія за добу втратила 1170 військових, 49 артсистем і 3 танки
07:28
Аналітика
Бомба, яка мала покласти край війнам: 80 років тому застосували першу атомну зброю, якою Росія досі шантажує світ
07:27
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулися біля чотирьох населених пунктів Донеччини, - DeepState
07:03
Дональд Трамп
Перші системи ППО Patriot уже відвантажуються союзникам для передачі Україні, - Трамп
06:42
Іран
США та європейські союзники домовилися про дедлайн для Ірану щодо ядерної угоди, - Axios
06:07
Оновлено
БПЛА, шахед, дрон
Росія атакувала Україну дронами і балістикою: у Харкові та Кривому Розі є постраждалі, у Вінниці влучання в обʼєкти інфраструктури
03:05
"MAGA не голосувала за це": конгресвумен Грін розкритикувала ініціативу Трампа зі збільшення допомоги Україні
02:56
Протести у Лос-Анджелесі
Протести у Лос-Анджелесі: адміністрація Трампа наказала припинити розгортання 2 тис. нацгвардійців
02:12
Фінляндія
Фінляндія заборонила купівлю та інші операції з нерухомістю для росіян та білорусів
01:07
Сибіга візьме участь у засіданні Люблінського трикутника: про що говоритимуть
00:23
Оновлено
Трофей Ліги чемпіонів, Кубок чемпіонів
Ліга чемпіонів: результати й розклад повторних матчів 1-го кваліфікаційного раунду
2025, вiвторок
15 липня
22:51
Оновлено
З початку доби на фронті відбулося 148 боїв, 41 з них зафіксували на Покровському напрямку
22:42
Петр Фіала
Чехія не купуватиме в США зброю для України в межах ініціативи Трампа, – премʼєр Фіала
22:15
Ліндсі Грем
"Якщо Путіну цікаво, що станеться на 51-й день, порадив би зателефонувати Аятолі": сенатор Грем про погрози Трампа щодо РФ
21:56
Ексклюзив
Валерій Чалий
"Так робити - себе не поважати": Чалий про оголошення кандидатури Умєрова на посаду посла в США до одержання офіційного погодження
21:53
Майкл Волц
Ексрадник Трампа з нацбезпеки Волц пояснив, чому США згорнули роботу "Голосу Америки" й "Радіо Свобода"
21:43
Олена Івановська
Кабмін призначив Олену Івановську на посаду мовного омбудсмана
21:24
президент США Дональд Трамп
"Я на боці людства": Трамп заявив, що Зеленський не має бити по Москві
21:24
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Це перевірка": Безсмертний щодо слів Трампа про удар по Москві
21:14
Оновлено
Шабунін
Справа керівника ЦПК Віталія Шабуніна: суд обрав запобіжний захід
20:49
Олександр Усик
"Допомагає вбивати українців": Усик дорікнув Фʼюрі за дружбу з росіянином Кремльовим
20:26
Ексклюзив
Денис Шмигаль
"Шмигаль був не до кінця свій": Чаленко про кадрові зміни в уряді
20:07
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте та президент США Дональд Трамп проводять зустріч в Овальному кабінеті Білого дому 13 березня 2025 р.
Американська зброя, яку НАТО придбає для України, готова до відправки, - NYT
20:01
OPINION
Сімоньян як "бєзумная Касандра"
19:54
Ексклюзив
Андрій Магера
Не буває навпаки, що спочатку ініціювання, а потім ухвалення рішення про відставку уряду, - юрист Магера
19:53
Правоохоронці припинили роботу низки інтернет-ресурсів
Правоохоронці припинили роботу низки інтернет-ресурсів, що використовувались для розповсюдження дитячого порно, наркотиків та відмивання коштів
19:36
Ексклюзив
ЗРК Patriot
"Питання не в кількості, а в джерелах": Defence Express про заяву Трампа надати Україні 17 систем Patriot
19:25
Україна США
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
19:05
фейк
"Український FPV-дрон атакував жінок біля одного з будинків на Сумщині": ЦПД попередив про фейк РФ
18:59
Ексклюзив
Ірина Геращенко
Один уряд національних провалів зміниться на новий уряд національних провалів, - Геращенко
18:51
кібератака
ГУР паралізувало мережеву та серверну інфраструктуру одного з найбільших виробників БПЛА у РФ, - ЗМІ
18:47
Прапор США
Співзасновники WhatsApp, PayPal, власник OnlyFans: 4 українців увійшли до рейтингу найбагатших іммігрантів у США за версією Forbes
18:41
Ексклюзив
Роман Безсмертний
"Зміна тактики, не стратегії": Безсмертний щодо позиції Трампа
18:31
Олександр Усик і Даніель Дюбуа
Дюбуа кричав на Усика під час дуелі поглядів
18:22
Олександр Мережко
"Це стратегічна поразка і Путіна, і Росії": нардеп Мережко про створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії
18:17
Трамп путін
"Економіка РФ орієнтована на війну": Путін продовжуватиме бойові дії проти України попри погрози Трампа щодо санкцій, - Reuters
18:17
Ексклюзив
ЗРК Patriot
"Це замало": експерт Сунгуровський припустив, скільки систем Patriot отримає Україна
18:08
Оновлено
Екс-прем'єр Фіцо
Єврокомісія запропонувала Словаччині гарантії щодо газу в обмін на голосування за новий пакет санкцій проти РФ, - Фіцо
18:03
OPINION
Трамп — наш слон?
17:53
Зйомки серіалу "Гаррі Поттер": HBO уперше показав Ніка Фроста в ролі Геґріда
Більше новин