Ексклюзив

Якщо могили мовчать, каміння кричатиме: як росіяни воюють в Україні з мертвими

Володимир Кравченко
28 квітня, 2022 четвер
17:31

Цинічним та цілеспрямованим бомбардуванням мирних об’єктів, шкіл, дитсадків, лікарень Росія у ході так званої спецоперації в Україні продемонструвала своє справжнє обличчя. Наруга над могилами – типовий почерк рашистської орди

Зміст

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року у Харкові внаслідок безнастанних масованих артилерійських, ракетних та авіаційних ударів, крім руйнувань цивільної інфраструктури та житлових кварталів, сплюндровано рівно половину із 20 міських кладовищ. 

Водночас, протягом двох місяців російської фашистської навали руйнувань зазнали також кілька великих меморіальних комплексів цього півторамільйонного прикордонного українського міста.

"Зруйновано адміністративні будівлі цвинтарів, пошкоджено та зруйновано надгробні споруди", - інформує Харківська міська рада.


Офіційні повідомлення місцевої влади про злочини російських окупантів підкріплені документальними відео, фотографіями харків’ян та іноземних журналістів. Свідчення наруги над могилами можна зустріти у соцмережах. Ці документи із самого початку війни повністю спростували блюзнірське твердження Москви про те, що російські бомбардування у ході так званої спецоперації здійснюються виключно по військових об’єктах України.

Зокрема, внаслідок ворожих обстрілів у Харкові руйнувань зазнали: 

Меморіальний комплекс Слави. Споруджений у пам’ять про радянських солдатів, загиблих у II Світовій війні. Тут, у Лісопарку на північній околиці міста, німецькі фашисти масово розстрілювали військовополонених, партизанів, учасників підпілля, мирних громадян.



Меморіал жертвам Голокосту у Дробицькому Яру. Під час німецької окупації у 1941-1942 роках у цьому яру на південному сході під Харковом відбувалися масові розстріли  – переважно євреїв та ромів, а також полонених червоноармійців, мирних громадян.
 


Меморіал жертв тоталітаризму. Українсько-Польський цвинтар. Місце поховань жертв сталінських репресій в СРСР у 1937-1938 роках, а також розстріляних енкаведистами у 1940 році польських офіцерів.  
 

"Це повне варварство, це щось неймовірне"


На бомбардування Меморіалу жертв тоталітаризму у харківському Лісопарку з великим болем відреагували у Польщі.

"Кладовище частково зруйноване, на нього впали ракети, впали касетні боєприпаси. Одна з ракет застрягла в могилах. Меморіальні дошки польських солдатів частково знищені. Це гнітюче видовище. Це повне варварство, стрілянина на кладовищах, у меморіальних місцях – це щось неймовірне", - написало з посиланням на мера Харкова видання Onet.pl.

Квартал №6


Саме так у документах НКВС значилося одне з найбільших місць злочинів сталінського режиму у радянському Харкові 1930-х років.

Монумент на території Меморіалу жертв тоталітаризму являє собою Хрест Віртуті Мілітарі, біля якого встановлені стели з іменами вбитих енкаведистами у роки репресій українців та польських військових, які були поховані у братських могилах на території Лісопарку.
 


Фото: Andrew Kravchenko   

У 1940 році тут були розстріляні 3809 польських офіцерів та 500 мирних польських громадян. (Згідно з наказом НКВС СРСР № 00350 від 22 березня 1940 року "Про розвантаження тюрем НКВС УРСР і БРСР", полонених польських офіцерів зі Старобільського табору доправили у розпорядження УНКВС СРСР по Харківській області).

Так званий Квартал № 6 у харківському Лісопарку став місцем спочинку і тисяч репресованих та розстріляних перед війною українців. У 60 могилах поховані рештки 2746 громадян колишнього СРСР різних національностей, які стали жертвами НКВС у 1937-1938 роках.

"Їх там не було"


За часів СРСР офіційна Москва ретельно приховувала злочини сталінського режиму у столиці Слобожанщини.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький нещодавно заявив, що польські офіцери, які на території СРСР були вбиті у багатьох місцях масового геноциду, загинули через те, що були поляками.

"Поляків покарали за те, що вони зупинили похід більшовиків на Європу у 1920 році", - зауважив Моравецький.


Дослідження та впорядкування масових поховань у харківському Лісопарку стало можливим лише в незалежній Україні. Воно розпочалося польськими фахівцями з доброї волі українського уряду та за допомогою місцевої влади. 

Меморіальний комплекс був офіційно відкритий влітку 2000 року за участі президентів України та Польщі. Фахівці вважають, що ця гуманна справа дала значний поштовх потеплінню у стосунках двох сусідніх країн.
 


Фото: Andrew Kravchenko   

Після відкриття Меморіалу не було жодного з керівників Польщі, представників уряду, парламенту, жодної з делегацій, які б під час візитів до Києва не відвідали Українсько-Польський цвинтар у Харкові. Це закладало в новітній історії міцні підвалини у процес порозуміння двох сусідніх народів. 

Можна сміливо стверджувати, що вшанування пам’яті розстріляних сталінським режимом поляків на українській землі робило свій внесок та давало підстави у більш ширшому історичному контексті відносин двох держав запропонувати принцип: "Ми просимо вибачення і так само пробачаємо злочини і кривди, заподіяні нам".
 


Фото: Andrew Kravchenko   

Тепер спільне місце поховань репресованих та розстріляних в СРСР українців і поляків зруйноване та сплюндроване російською путінською ордою.  

"Я трохи ризикнув зробити ці фотографії та показати вам. Друзі порадили мені в Харкові не ходити на цю ділянку, бо час від часу її обстрілюють. Стріляти по кладовищах і меморіалах навмисне чи ні – це варварство. "Якщо жертви мовчать, то каміння кричатиме", - написав у Твіттері Матеуш Ляховський.
 

Українсько-Польський цвинтар, як і два інші згадані Меморіали у Харкові, розташовані в місцях територіально дуже віддалених не лише від "воєнних об’єктів", а й взагалі від житлових кварталів міста. У бомбардуванні цих Меморіалів, як і взагалі міських кладовищ, не було ніякої потреби. Вони не несуть нікому жодної загрози…
 


Фото: Andrew Kravchenko   

Росія ж у новому часі не відмовилася від постійних спроб вбивати клин у відносини Варшави та Києва, які останніми десятиріччями, за часів Незалежності, помітно налагоджуються. І обстріли Меморіалу жертв тоталітаризму – черговий доказ того, що Москва використовує будь-які методи і цинічно демонструє їх всьому цивілізованому світу.

"Ми побачили справжнє обличчя у війні Росії проти України"


"Війни були завжди, але в у 21-му столітті вбивство жінок та дітей, бомбардування будинків, висоток – це тероризм, бандитизм, топтання міжнародного права, будь-яких принципів", - прокоментував побачене на власні очі в Україні президент Польщі Анджей Дуда. "Це не війна, це тероризм", - наголосив він.

"Якщо хтось присилає літаки, солдатів, щоб бомбардувати житлові масиви, вбивати мирне населення – це не війна, це жорстокість. Бандитизм, тероризм. І це друге обличчя російського вторгнення до України. Це обличчя, з яким ми ніколи не погодимося", - заявив президент Польщі.


Після розпочатої Росією війни офіційна Варшава миттєво та принципово окреслила свою однозначну позицію та розпочала надання всебічної допомоги Україні, заохочуючи до цього країни Євросоюзу та всього Заходу.
 


Фото: Andrew Kravchenko   

Польща одразу почала приймати біженців, надавати зброю, гуманітарну допомогу, заборонила російські телеканали та закрила повітряний простір через вторгнення в Україну. Крім того, Варшава підтримала прискорений вступ України до ЄС, визнала злочини Росії в Україні геноцидом та зажадала покарання винних у розв'язанні війни. Зокрема, польська прокуратура розпочала слідство у справі збройної агресії Росії проти України з метою передати зібрані документи до Міжнародного суду в Гаазі. У свою чергу, сейм Польщі назвав Путіна воєнним злочинцем. Поляки закликали до ізоляції Росії на міжнародній арені. 

Бомбардування Меморіалу жертв тоталітаризму у Харкові на фоні погроз на адресу Варшави та спроби залякування є не чим іншим, як помста Кремля за принципову позицію Польщі щодо розв’язаної війни проти суверенної України.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції у розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
Більше новин