Зеленський відсторонив від посад Венедіктову та Баканова

Ввечері у неділю, 17 липня 2022 року, Ірину Венедіктову відсторонено з посади генерального прокурора України, а Івана Баканова усунуто від виконання обов'язків голови Служби безпеки України

Відповідні укази оприлюднено на сайті глави держави Володимира Зеленського.

В указі президента №500/2022 "Про відсторонення від посади генерального прокурора" наголошується, що таке рішення продиктоване режимом воєнного стану.

"Відповідно до частини другої статті 11 закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю: відсторонити Венедіктову Ірину Валентинівну від посади генерального прокурора", - йдеться у тексті документу.

В указі президента №499/2022 "Про усунення І.Баканова від виконання обов'язків голови Служби безпеки України" Зеленський посилається на Дисциплінарний статут ЗСУ.

"Відповідно до статті 47 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого законом України від 24 березня 1999 року № 551–XIV, усунути Баканова Івана Геннадійовича від виконання обов'язків голови Служби безпеки України", - зазначено в президентському указі.

Як пояснив Володимир Зеленський у своєму відеозверненні, такі кадрові зміни здійснені ним з огляду на "масив злочинів проти основ національної безпеки держави" всередині правоохоронних органів та "звʼязки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії".

"Станом на сьогодні зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників органів прокуратури, органів досудового розслідування, інших правоохоронних органів. У 198 кримінальних провадженнях відповідним особам повідомлено про підозру. Зокрема, понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють проти нашої держави. Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та зв’язки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь", - підкреслив президент.

Глава держави, зокрема, звернув увагу на затриманого за підозрою в державній зраді колишнього керівника Головного управління СБУ в Автономній республіці Крим.

"Ця особа була звільнена мною з посади ще на початку повномасштабного вторгнення, і, як бачимо, те рішення було абсолютно виправданим. Зібрано достатньо доказів для повідомлення цій особі про підозру у державній зраді. Всі його злочинні дії задокументовані. Усьому, що він робив протягом цих місяців і також раніше, буде надана належна юридична оцінка. Так само відповідатимуть і всі, хто разом з ним входив до складу злочинного угруповання, що працювало в інтересах Російської Федерації. Йдеться про передачу ворогу таємної інформації та інші факти співпраці з російськими спецслужбами", - навів подробиці Зеленський.

За інформацією ЗМІ, затриманого звати Олег Кулініч. Журналісти пов'язують його з відомим "регіоналом" Андрієм Деркачем, під чиїм керівництвом той працював певний час віцепрезидентом "Енергоатому". Діяльність Деркача, підозрюваного у співпраці з російською військовою розвідкою ГРУ, наразі теж розслідується.

Довідка

Стаття 11 закону "Про правовий режим воєнного стану", на яку спирається Зеленський в своєму рішенні щодо Венедіктової, регламентує  діяльність президента в умовах воєнного стану.

"Президент України у період дії воєнного стану може прийняти рішення про відсторонення від займаної посади посадової особи, призначення на посаду та звільнення з посади якої віднесено до його повноважень, та покладення на відповідний період виконання обов’язків на іншу особу", - наголошується у частині другій даної статті.

Стаття 47 Дисциплінарного статуту ЗСУ, наведена Володимиром Зеленським в якості юридичної підстави рішення відносно Баканова, присвячена відповідальності військових за невиконання службових обов'язків, що потяголо за собою тяжкі наслідки.

"Невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків, є підставою для усунення такого військовослужбовця від виконання службових обов’язків. Рішення про усунення військовослужбовця від виконання службових обов’язків приймається прямим командиром (начальником)", - сказано у ст. 47.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb