Аналітика

Відповідь НАТО на "Орешник", нові американські гармати та ситуація на фронті. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець Тетяна Нижник
27 грудня, 2024 п'ятниця
21:46

Головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО з питань трансформації адмірал П’єр Вандьє в інтерв’ю Defence News розповів, як Альянс має протистояти російському "Орешнику"

Зміст

НАТО про "Залізний купол" для Європи

Раніше подібних оцінок Альянс уникав, оскільки вони стосуються можливостей НАТО щодо протистояння з Росією.

Отже, що тепер кажуть в Альянсі, враховуючи досвід війни Росії проти України та всі історії з "Орешником", який Путін витягнув із залишків напрацювань Радянського Союзу і яким зараз лякає Європу, стверджуючи, що НАТО не має чим протистояти цій ракеті?

П’єр Вандьє заявив, що ідея побудови в Європі дуже потужної протиракетної оборони, щоб захиститися від російських балістичних ракет, є марною. Жоден умовний "європейський залізний купол" не зможе захистити чи запобігти російській агресії. Єдине, що потрібно, - це аналогічні далекобійні ударні можливості. Якщо Росія має засоби завдавати удари по Європі на глибину 2000 км, то і НАТО потрібно мати змогу відповісти, каже адмірал, бо ворог повинен думати про наслідки своїх дій перед тим, як їх здійснювати.

Звучить добре, але як щодо можливостей стримування в цьому контексті у країнах НАТО? Тут є певні нюанси. Ми знаємо, що Німеччина лише з наступного року планує відновити виробництво ракет TAURUS, а Британія та Франція оновлюють програми щодо закупівлі ракет SCALP і Storm Shadow для своїх Збройних сил. Лише цього року провідні європейські країни запустили проєкт під назвою European Long Strike Approach зі створення далекобійних ракет. Але все це відбувається досить повільно, як визнає адмірал НАТО. Він мав зустрічі з франко-німецькими лідерами промисловості й керівниками оборонних підприємств Європи та сказав їм, що вони як травоїдні динозаври, які думають, що трави достатньо, щоб прогодуватися. Ймовірно, за цими заявами підуть конкретні кроки для посилення виробництва далекобійних озброєнь в країнах Альянсу, але всі ці кроки можуть здійснюватися лише паралельно з підтримкою України. Адже саме вона є тим щитом, який зараз стримує російську агресію, доки більшість європейських країн разом з їхніми арміями та оборонними комплексами залишаються, за оцінками високого представника НАТО, такими травоїдними структурами.

Нові гармати США

Сполучені Штати зараз розв'язують питання створення гармати, яка знищуватиме безпілотники й крилаті ракети, спираючись на виклики українсько-російської війни. У цій війні систем ППО не вистачає, а засобів для знищення дронів і ракет стає все більше. Міністерство оборони США найближчим часом планує укласти контракт з BAE Systems, провідною американською інтернаціональною компанією, на виготовлення системи, яка знищуватиме дрони та крилаті ракети.

Це буде артилерійська система, що використовуватиме попередні розробки. У США вже були розроблені гіперзвукові снаряди, так звані рельсотрони, які на кораблях використовують електронні прискорювачі для запуску гіперзвукових снарядів. Зараз ці системи будуть адаптовані під штатні гармати. 

У 2027 році армія США сподівається отримати перший зразок, а у 2028 році розпочати випробування. Перша версія гармати, ймовірно, буде на базі шведської SAU Archer, яка забезпечує автоматизацію процесів, або буде створена нова гармата. Чи виглядає фантастичним влучити з гармати в безпілотник чи крилату ракету? Ні, адже у 2022 році були перші випробування з використанням гармат, застосовувалась M-109 гаубиця Paladin, і нового снаряду, що дозволило знищити крилату ракету під час стрільби.

Зараз BAE Systems намагається оновити й модернізувати ці системи. Нам також слід шукати власні рішення для ефективного знищення російських дронів, використовуючи мобільні групи та інші методи. Можливо, на певному етапі американські розробки будуть корисні на нашому полі бою.

Ситуація на фронті: Харківський напрямок

На напрямку оборону тримає 13-та бригада оперативного призначення Національної гвардії "Хартія". Це частина наших Сил оборони, яка пройшла шлях від добровольчого формування територіальної громади до бойової бригади. Бійці "Хартії" були одними з перших, хто вийшов на кордон з Росією під час контрнаступу у вересні 2022 року, відбивали повторний наступ росіян на Харків. Цього місяця на честь бригади "Хартія" Українська пошта випустила набір марок, присвячених саме цій бригаді. Зараз гвардійці продовжують охороняти Харківщину на Куп'янсько-Лиманському напрямку.

Володимир Дегтярьов, представник служби зв’язків із громадськістю 13-ї бригади оперативного призначення НГУ "Хартія" розповів поточну ситуацію на фронті. За його словами, останні два тижні ворог продовжує застосовувати тактику просочування, коли він рухається малими групами по двоє-троє людей пішки. А все, що з'являється в зоні досяжності українських FPV-дронів та дистанційно замінованих доріг, моментально підривається. Тому ворог рухається малими групами, в основному в денний час, з огляду на те, що у них немає приладів нічного бачення. Вони розраховують, що з 10-11 людей один-двоє дійдуть до чергової лісосмуги, де спробують накопичити достатньо людей для атаки. Після того, як кілька тижнів тому ЗСУ вдалося відбити ділянку лісосмуги, вони намагаються повернути ці території, поки що марно. Більшість спроб ворога переривають ударні дрони, артилерія та міномети, тому рідко доходить до стрілецьких боїв. Це важливо, адже цінність життя кожного піхотинця значно вища, ніж десятка ворожих солдатів.

На початку грудня на Харківському напрямку бригада провела першу повністю роботизовану операцію проти російських окупантів.

"Ця операція готувалась довгий час, в ній були залучені десятки різних роботизованих комплексів: наземний дрон з кулеметом, дрони-камікадзе, мінувальні та розмінувальні дрони, спостережні дрони, FPV-дрони. Унікальність операції полягала в тому, що вперше були залучені різні повітряні та наземні засоби для досягнення сукупного ефекту. Операція ще триває, тому ми не можемо розповісти всі деталі тактики або точну мету, але складність полягала в тому, що десятки екіпажів, розташованих по лінії бойового зіткнення, мали скоординувати свої дії. Необхідно було забезпечити, щоб частоти, на яких працюють різні засоби зв'язку, не створювали перешкод одна одній і діяли скоординовано. Нам це вдалося", - розповів Дегтярьов.

У бригаді все почалося зі створення окремого підрозділу - взводу роботизованих наземних комплексів. Але зараз БПЛА вже не є зосередженими в одній окремій роті. В кожному взводі та батальйоні мають бути окремі підрозділи БПЛА, як ударні, так і розвідувальні. Логістичні підрозділи також повинні використовувати повітряні дрони, наприклад, для дистанційної логістики, доставляння запасів на передню лінію, економлячи час і ресурси, каже військовий.

"Логістичні підрозділи можуть застосовувати наземні дрони для доставлення боєкомплекту та мін на передові позиції. Засоби безпілотних комплексів, наземних чи повітряних, неминуче будуть використовуватися в різних підрозділах. Розвідка, протитанкові ракетні комплекси, артилерія - всі вони потребують коригування або застосування дронів. Професія пілота стане частиною будь-якого військового фаху. Ми швидко надаємо зворотний зв'язок, а виробники оперативно здійснюють ремонт і вдосконалення техніки. Дрони швидко змінюються, і через місяць ви можете не впізнати майстерню бригади Нацгвардії. Важливо мати в підрозділах людей з технічною освітою, інженерів, які можуть розробляти та вдосконалювати моделі. Деякі наші власні розробки є результатом креативності та інженерного підходу наших спеціалістів", - додав він.

Щодо підготовки та внутрішньої культури, військові відкриті й готові показувати свої методи. Вони постійно обмінюються досвідом з іншими бригадами Збройних сил і Нацгвардії, а також іншими підрозділами Сил оборони. Застосування стандартів планування НАТО, підготовка особового складу і повага до гідності та життя людини - це основні принципи роботи. Бригада має власний навчальний центр, де досвідчені інструктори навчають нових бійців.

Щодо рекрутингу, вони активно працюють із зовнішніми рекламними агенціями для залучення нових людей. Є гаряча лінія 3333, вакансії на Work.ua та інших платформах. Бригада має багато різних професій і фахівців, що дозволяє знайти місце для кожного згідно з його цивільним фахом, розповів Дегтярьов.

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.19
    Купівля 42.19
    Продаж 42.81
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.21
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
11:33
Огляд
САУ RCH 155
Стріляє під час руху і невловима на полі бою: що таке САУ RCH 155 – найсучасніша колісна гаубиця з Німеччини, яку ЗСУ отримали раніше, ніж Бундесвер
11:29
єврейська громада україни
В Ізраїлі звинуватили ХАМАС у спробі зірвати домовленість про перемир'я
11:25
Торік Міноборони допустило до експлуатації майже 30 зразків автомототехніки
11:20
Еліна Світоліна
Українські тенісистки Світоліна та Ястремська вийшли до третього кола Australian Open
11:11
Володимир Зеленський
Втрати росіян на Курському напрямку сягнули 30-35 тисяч осіб, - Зеленський
11:09
рятувальник, пожежа, ДСНС
У мережі ширять інформацію про мобілізацію 50% рятувальників: у ДСНС назвали це фейком
10:59
Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто
Міністр оборони Італії Крозетто прибув до Києва
10:49
Екскерівника Київського метрополітену звинуватили у втечі з України із підробленим висновком ВЛК
10:43
Оновлено
Компанія Blue Origin Джеффа Безоса здійснила перший запуск ракети New Glenn
10:35
Екскомбрига бригади ТрО підозрюють у забезпеченні виплат дружині за фіктивну участь у бойових діях
10:34
Заплатили по $8 тис.: на кордоні з Молдовою в кювет вилетіла автівка з ухилянтами
10:20
Оновлено
Кір Стармер і Володимир Зеленський
До Києва прибув прем'єр Британії Стармер
10:14
Людмила Салтан
Суддя Київського райсуду Одеси, підозрювана в хабарництві, мобілізувалася. Проте в ЗСУ на неї скаржаться через пияцтво, - Слідство.Інфо
10:03
радбез ООН
Радбез ООН збереться для обговорення ситуації в Україні
10:00
OPINION
Василь Пехньо
Росія нарощує свої провокації проти НАТО
09:53
Ексклюзив
ЗСУ, мобілізація
Мобілізовані бояться потрапити до некомпетентних командирів, - співзасновник УЦБС Жмайло
09:49
Короткометражку про події в Україні "Камінь, ножиці, папір" номінували на BAFTA. Головну роль зіграв Рудинський
09:47
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 16 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
09:39
Ексклюзив
обмін полоненими
Правозахисниця Денісова пояснила, як зміниться порядок розподілу грошового забезпечення військових з 1 лютого
09:34
Росія авіація вертоліт
Російського офіцера засудили за те, що збив військовий вертоліт РФ над Кримом замість дрона
09:27
ППО
Українська ППО вночі збила 34 ворожі БПЛА, 18 - локаційно втрачені
09:15
Вовчанськ
Російські ДРГ постійно намагаються проникнути на територію Вовчанського агрегатного заводу, - ОТУ "Харків"
09:09
Ексклюзив
нова каховка
"Останні два-три тижні в місті повна руйнація", - мер Нової Каховки Коваленко
08:58
Продюсерка Нацвідбору на Євробачення-2025 Тіна Кароль прокоментувала звинувачення FIЇNKA у плагіаті
08:57
TikTok
Трамп сподівається врятувати TikTok від заборони або продажу в США, - WP
08:38
PR
Універсальний флагман: для чого підходить iPhone 16 Pro Max
08:36
Оновлено
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 124 боєзіткнення: на Покровському напрямку Сили оборони зупинили 56 атак ворога
08:23
безпілотник, дрон
Окупанти вночі атакували дроном Антонівку на Херсонщині: є загиблий і поранений
08:20
Донецька область, стела
За минулу добу росіяни поранили 15 мирних жителів Донеччини
08:05
Оновлено
У РФ заявили про атаку дронів: у Воронезькій області горить нафтобаза, а в Тамбовській БПЛА вдарили по пороховому заводу
08:00
OPINION
Трамп навряд чи домовиться із Путіним. Зеленський наполягає на НАТО
07:46
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія атакувала Україну БПЛА: на Полтавщині пошкоджена енергетична інфраструктура
07:28
втрати окупантів
РФ втратила за добу війни в Україні 1480 окупантів, 11 танків і 120 БПЛА
07:16
Партизани розвідали місце дислокації російських катерів у Криму, які ворог планує перекинути на Херсонський напрямок
07:02
алкоголь, отруення
У Стамбулі через отруєння підробленим алкоголем померли 23 людини
06:49
Прем'єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен
Прем'єрка Данії Фредеріксен обговорила з Трампом питання Гренландії, безпеки в Арктиці й торгівлю
06:35
Вірменія
Вірменія зацікавлена ​​у збереженні "високого рівня" співпраці з РФ, проте необхідна дискусія, - глава міноборони Папікян
06:26
Оновлено
корабель рф
РФ завела ракетоносії з Чорного моря до пунктів базування
06:22
розбиті авто у Києві
З вулиць Києва приберуть понад тисячу покинутих автівок, пошкоджених через агресію РФ
06:02
Джо Байден
У прощальній промові Байден згадав про Україну й попередив про загрози впливу олігархів у США
Більше новин