Ексклюзив

Путін зрадив Сталіну

10 серпня, 2014 неділя
05:00

Нинішні російські непмани або будуть змушені «їсти що всі», або пристосовуватись, тим самим підсідаючи на гачок відповідних органів.

Ми глузуємо з дурості Путіна, який вирішив долучитись до санкцій проти Росії, заборонивши ввіз продовольства з Європи, США, Канади та Австралії. Експерти підраховують збитки, яких зазнає економіка РФ, оглядачі чи не на пальцях доводять, що латиноамериканські друзі Кремля зможуть компенсувати дуже незначну частину браку харчів, викликаного ембарго. І якщо не крутять пальцем біля скроні, то хіба з поваги до формату відповідних видань і програм. Рунет регоче з перспективи жер-турів за кордон – особливо на тлі тотальної кризи туристичної галузі в країні. Пояснення – те саме: Путін – псиХ(…), і все тут.

Натомість, цілком імовірно, що переведення росіян на голодний пайок має цілком раціональні, логічні, хоча й збочені причини. Історична реконструкція – забава не самих лише ідейних маніяків на кшталт Стрєлкова-Гіркіна. Подібні персонажі мислять обмежено й так би мовити локально – вони, якщо говорити термінами комп’ютерних стратегій,  наново переграють певні сценарії – точніше, намагаються переграти. Путін же пробує переграти кампанію.

Лідера РФ вже неодноразово порівнювали і з Гітлером, і з Мусоліні. Та попри очевидні ознаки фашизації російського суспільства, не варто забувати, що хоч Путін та його посіпаки й запозичують певні елементи риторики та політики в європейських диктаторів, самі вони все ж таки належать до того покоління вихідців з п’ятдесятих-шістдесятих, яке єдине вповні було радянським. Вони – типові совки. А відтак, приречені черпати натхнення у радянській історії. І нинішні харчові санкції – не що інше як привіт від Леніна і Ко.

З певною долею умовності, але далеко не без підстав Кремль за Путіна-1,2 та 3 (тоді місцеблюстителем був Мєдвєдєв) вирішував ту саму задачу, що й більшовики після Громадянської війни – вчився жити без втрачених унаслідок програшу (в Холодній війні) територій, переформатовував економіку, встановлював бодай якісь правила бізнесових ігор, сяк-так піднімав прожитковий мінімум (хоча останнє було радше супутнім ефектом). Звісно, йдеться не про буквальні співпадіння, та між більшовицьким НЕПом двадцятих та путінським НЕПом двохтисячних досить багато спільного.

Дозвіл – крізь зуби, та на стерпних засадах – малого й середнього підприємництва в межах усієї країни. Боротьба за зміцнення рубля (хоча в першому випадку, безперечно, набагато успішніша). Державно-приватні підприємства із правом самостійної ринкової діяльності (синдикати й держкорпорації відповідно). Іноземні концесії, кредити й інвестиції. Закордонні концерни, що будують чи відбудовують місцеві потужності. Наплив робітників-мігрантів, врешті-решт. І при тому – чистка політичних опонентів, консолідація та гомогенізація влади, зрощування державних та партійних структур.

Більшовики чесно визнавали НЕП вимушеним і тимчасовим заходом – про це неодноразово заявляв особисто Ленін. І, як відомо, за Сталіна цю політику було згорнуто – фактично 1928, офіційно – 1931 року. Цілий комплекс ідеологічних та економічних причин, в принципі, можна звести до кількох. По-перше, це конфлікт особи й держави (або, якщо завгодно, особистого блага й громадського): новонароджений радянський середній клас, зобов’язаний своїм процвітанням не державі й партії, а своїм підприємницьким здібностям, ставав дедалі серйознішою силою. По-друге, це перехід від змішаної економіки до планової на тлі міжнародної ізоляції: дефіцит виробництва й брак сучасних технологій спонукав до мобілізації науково-технічного потенціалу і централізованого розподілу наявних ресурсів.

Достоту ті самі завдання наразі стоять перед режимом Путіна. Він може скільки завгодно вважати себе батьком нинішнього російського середнього класу, проте багаторічні дослідження того ж «Коммерсанту» свідчать, що це далеко не так. «Під час» у даному випадку не є синонімом «завдяки». Зрештою, Болотна площа це наочно довела. «Креакли», що довели Навального до мерських виборів у Москві, кинули виклик Кремлю, а відтак – і загрозу. Це при тому, що ядерний електорат Путіна – «робочі з Уралвагонзаводу» й «Свєти із Іваново» - не тільки лишаються лояльними вождю, але й відчувають до отих креаклів справжню класову ненависть. Взагалі, це специфічна російська риса: в модерних суспільствах нижні верства традиційно намагались запозичувати звичаї та переймати статусні вподобання еліт (французький історик Фернан Бродель докладно дослідив це питання в своєму чудовому чотиритомнику). Тут же нічого за сотню років не змінилось – ставлення до непманів персонажів, приміром, «Республіки ШКІД» нічим не відрізняється від ставлення більшості сучасних росіян до сучасних підприємців.

Беручи все це до уваги, логіку Путіна легко зрозуміти. Він знову зрівнює громадян країни – принаймні в масі. Нинішні непмани або будуть змушені «їсти що всі», або пристосовуватись, тим самим підсідаючи на гачок відповідних органів. Зрештою, для лояльних москвичів та петербуржців як і за радянських часів залишать певні "віддушини": ці міста краще забеспечуватимуться, там пануватимуть більш ліберальні порядки і виїзд за кордон буде більш вільним. За що вони як люди вищого сорту можливо будуть більш віддані режиму ніж пролетарі з глибинки. Звісно, з огляду на корупцію, більшого порядку це не принесе, але того й не потрібно. Достатньо, якщо середній клас, який зажадав політичних свобод, облишить подібні дурниці. Зрівнявши населення у бідності – щонайменше в раціоні (але надалі, як вельми непрозоро натякнув Мєдвєдєв, можливе продовження: машини, предмети розкошу тощо) – можна рухатись далі, мобілізуючи його на нову індустріалізацію.  І водночас убезпечуючи від внутрішніх ворогів, на яких в разі чого з легкістю можна спустити гнів пролетарів. Так що нинішні «санкції Кремля проти Росії» спрямовані насамперед на виживання режиму. А відтак, він буде змушений вдаватись до подальшої самоізоляції.

При цьому, нинішні порівняння Путіна зі Сталіним не зовсім коректні (в усякому разі поки що). Наразі Путін повторює не тільки і не стільки Сталіна, скільки іншого генсека - Юрія Андропова. Останній вирішив у 1982 році закрутити гайки, бо народ "розсобачився". Андропову не вистачило часу і здоров'я, проте він зумів забити великого гвіздка в кришку гроба СРСР своїми заборонами на продаж алкоголю до обіду, перевірками документів під час сеансів в кінотеатрах і т.д. Путін звичайно ж хоче уникнути помилок Андропова. Питання тільки в тому, що ці методи універсальні і не змінюються на території Росії від часів Івана Грозного. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.95
    Купівля 38.95
    Продаж 39.47
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
12:12
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
12:11
Постачали в РФ граніт для виготовлення пам’ятників загиблим окупантам: СБУ затримала підозрюваних
12:08
OPINION
Юрій Богданов
"Синіми светрами" у "Крокус-Сіті" закривають провал ФСБ
12:04
електроенергія
Україна експортуватиме електроенергію попри атаки РФ: ситуація в енергосистемі станом на 29 березня
11:52
Україна повернула тіла 121 полеглого захисника
11:50
На фото: 50 Cent
Колишня дівчина репера 50 Cent звинуватила його в зґвалтуванні та фізичному насильстві
11:49
польща україна , біженці
Польща планує надати біженцям з України право змінити статус перебування: подробиці
11:37
ППО збила 3 російських безпілотники на Херсонщині
У Румунії біля українського кордону знайшли фрагменти безпілотника
11:24
На Дніпропетровщині РФ атакувала дроном автівку: загинув чоловік
11:20
На фото: Алессандро Мікеле
Колишній креативний директор Gucci Алессандро Мікеле очолив Valentino
11:20
діти, війна
З окупованих територій Херсонщини вдалося повернути родини з трьома дітьми
11:13
Зроблено в Україні
"Зроблено в Україні": у Сумах відкрили перший офіс підтримки мікро- та малого бізнесу
11:09
Бундестаг
У бундестазі вважають, що розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не означає автоматичного вступу в конфлікт інших членів Альянсу, - ЗМІ
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
10:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому поляки не вважають себе "боягузами"?
09:58
На фото: Антон Птушкін
"Смертю людини вже нікого на Заході не здивувати": Птушкін презентував документалку про тварин і війну
09:57
Patriot
Улітку Нідерланди розгорнуть системи Patriot у Литві
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
09:09
Україна і США домовились про відтермінування виплат за державним боргом
08:55
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Росіяни запустять залізницю від Маріуполя до Іловайська у квітні-травні та мріють про ще одну вздовж азовського узбережжя, - Андрющенко
08:38
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Масована атака РФ: українська ППО знищила 84 повітряні цілі ворога
08:38
окупанти
Росія забирає нерухомість жителів ТОТ Луганщини та Донеччини, які поїхали з окупації, - ОВА
08:30
на фото: українська жінка
Близько 50% українських біженців, які опинилися у Польщі після повномасштабного вторгнення, висловлюють бажання повернутися в Україну, - дослідження
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
Більше новин