live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Чим загрожує Україні падіння російського рубля


фото: kp.ru
Українцям, які кепкують над падінням російського рубля слід пам'ятати, що через це можливо доведеться і плакати

"Те, що сьогодні в Росії фінансова катастрофа, коли курс євро досяг 100 рублів, буде також мати об'єктивне вплив і на українську економіку.... Росія нам створює, як завжди, ще й економічні проблеми”, - заявив вчора український прем'єр Арсеній Яценюк. Але крім класичного списання на ворогів своїх проблем в цій фразі є велика доля раціонального.

Гіркий анекдот

Філософська традиція українців не дозволяє спокійно пропустити горе ворога і не позловтішавшись над ним. Тому, вчора під час невдалого віражу рубля прямо на дно, українці так захопилися анекдотами про російську валюту, що і не побачили як їхня рідна гривня повторює сусідський трюк.

Але це поки короткострокова проблема, враховуючи те, що українці емоціонально вже більш підготовлені до девальваційних невдач. Так, певний взаємозв'язок гривні та рубля звичайно є, але на даному етапі, коли за падінням рубля почала падати гривня, він більш психологічний.

Україна звикла дивитися на те, що відбувається в Росії. До того ж не слід забувати про певну хаотичну політику українського Нацбанку, яка не дає гривні піднятися з колін.

Проте є більш важливі середньострокові та довгострокові впливи економічних невдач Росії на економіку України.

Так за роки досвіду торговельних і газових воєн, та за останній рік війни реальної, економічна залежність України від Росії суттєво зменшилась. Але відірватися від історичної та географічної залежності більш сильного сусіда швидко наврядчи вдастся. А якщо цей сусід хоч тимчасово впаде, то крім насмішок над ним Україна отримає сильний економічний землетрус.

Падіння експорту

За даними Державної фіскальної служби України, експорт товарів з України в Росію за січень-листопад 2014 року зменшився на 50%. За даними Держстату за десять місяців 2014 року експорт товарів в РФ впав на 29,4%, а експорт послуг за девять місяців 2014 року сокротився на 28,1%.

Звичайно, війна посилила розрив наших економік, але український Держстат ще в кінці 2013 року надавав статистику, що український експорт до Росії за півтора роки впав на $4,2 млрд. Щомісяця він стабільно скорочувався на 10% і більше.

“Незважаючи на те, що торгівля скорочується, все-одно близько 19% відсотків нашого експорту йде в Росію. Звичайно, якщо там буде зниження активності, або глибока девальвація це означатиме істотне подорожчання товарів з України, які втрачатимуть свою конкурентоздатність”, - розповів Еспресо.TV президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

З несприятливими наслідками економічного падіння в Росії для України згоден і виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера в Україні Олег Устенко.

На його думку девальвацію призведе то того, що українські експортери будуть в гірших умовах на російському ринку через зниження купівельної спроможності в Росії.

Проте майже всі експерти згодні з тим, що україно-російські торговельні відносини вже давно увійшли у фазу стрімкого піке, але повного розриву наших економік не буде.

“Буде необхідний об'єм російського імпорту з України, який буде здійснюватись незалежно від курсу. Те, що їм дійсно потрібно імпортувати - вони імпортувати будуть. А те, що їм не особливо потрібно, воно б і відпало, враховуючи що росіяни обмежують свій ринок для нас”, - вважає Жаліло.

Боротьба за треті ринки

Інший, не менш важливий, удар по українським експортерам існує на ринках третіх країн. За словами Устенка є ціла низка ринків, на яких і росіяни і українці конкурували між собою.

Україна і Росія ділять ринки хімічної продукції, металургії, зерна третіх країн і девальвація робить російську продукцію більш конкурентною. Скоріш за все, росіяни швидко зреагують на цей тренд і будуть пропонувати більш привабливі ціни.

Через зниження доходів наших експортерів в цих країнах, Україна втратить певні притоки валюти в країну.

Українські заробітчани Росії

Наступна підніжка російської девальвації українській економіці - заробітчани. За даними експертів Світового банку, в 2013 році українські трудові мігранти відправили в Україну близько $9 млрд. За цим показником ми займаємо почесне "десяте" місце в світі.

За даними Жаліла більше половини українських заробітчан їздять працювати на схід, особливо в Росію, але більша частина припливу валюти в грошовому еквіваленті була з боку з Європи.

“Заробітчани перераховували найбільше $7-7,5 млрд на рік. Якщо враховувати, що тіньовий сектор економіки становить 50%, я б припустив, що біля 7 млрд крутилася б ще приблизно половина від цієї суми”, - підрахував Олег Устенко.

Нещодавно російський прем'єр Медведєв залякував Україну, що тільки втрата роботи українців в Росії коштуватиме їм $11-13 млрд. Але тут слід зробити поправку на бажання російського прем'єра перебільшити цифри за-для більшого залякувального ефекту.

Але у будь-якому випадку українські заробітчани будуть отримувати менше валюти в Росії. До цього додається те, що через гальмування російської економіки будуть зменшуватися пропозиції роботи. Та ще можна додати можливе навмисне посилення контролю саме за українськими працівниками.

Правда, на думку Олега Устенка, ця проблема тільки короткострокова. “Через певний проміжок часу вони звичайно перейдуть на інші напрями і країни, бо це найбільш мобільна частина нашої робочої сили”, - вважає він.

Банківський паразит

Крім пророщування проросійських настроїв на Сході і в Криму, Росія ще міцно ухопилася в українську фінансову систему. Дочірні російські банки в Україні - це ще одна проблема, яка може спіткати Україну через послаблення Росії.

“Ніхто не сумнівався, що росіяни будуть підтримувати свої банки на території України. Не було сумніву, що російські банки будуть вкладатися в українські”, - вважає Олег Устенко.

До того ж варто зазначити, що більшість дочок російських банків входять в ТОП-10 найбільших фінустанов України. І, не зважаючи на великий відтік депозитів саме з них, російські банки показали себе дисциплінованими. Навіть глава Нацбанку Валерія Гонтарева заявила, що захищатиме російські банки до тих пір, поки вони не порушують українське законодавство.

Але тепер, коли йде серйозна девальвація, у материнських структурах російських банків може виникнути потреба у вливанні грошей. ”Коли стоїть завдання вибрати, кого рятувати материнську або дочірню компанію, то рятувати будуть першу”, - наголошує Устенко.

Відповідно у російських “дочок” можуть початися серйозні проблеми з ліквідністю. А враховуючи кількість банків з тимчасовою адміністрацією та банками, які НБУ планує прибрати з ринку, то фінансовий сектор України може розхитатися надто сильно.

Також в період правління Януковича російським банкам дозволялося активно кредитувати українську економіку. Тут виникає ще одна залежність. “Дочки” можуть почати активніше вимагати повернення кредитів від і так ослаблого українського бізнесу. А деякі фінустанови ще й активно залучали фізосіб до кредитування.

Проте, на думку Ярослава Жаліла, з політичної доцільності Путін може не задіяти цю складову економічної війни. “Якщо Путін буде занадто порушувати інтереси бізнесу, то кінець його епохи може наблизиться швидше”, - вважає експерт.

Борги та інвестиції

Існує ще декілька, хоч і менш впливових, але важливих факторів.

Незважаючи на пропагандистську політику Кремля, частина російського бізнесу думала і розглядала проекти інвестування в Україні. Але коли економічні проблеми з'являться у бізнесменів в Росії, вони почнуть згортати і без того невелику кількість можливих проектів.

За прогнозом фонду Блейзера в Україні, на 2015 рік російські інвестиції в Україну повинні були скласти $1 млрд, але це не враховуючи девальвацію.

Ну і останнє - борги. Через падіння економіки Росія почне шукати додаткові джерела отримання коштів. Ураховуючи санкції та тренд зниження ціни на нафту, Росія згадає про те, хто їй і що винен. А тут є $3 млрд, які Росія позичила Україні у вигляді євробондів, випущених за часів Януковича.

Кремль вже заявляв, що буде вимагати ці гроші у встановлений термін - грудень 2015 року. Але слід згадати, що пару місяців тому ця тема педалювалася російськими ЗМІ, щоб нагади про ще один важель впливу. Тепер це буде не просто важель, а реальна потреба в грошах.

Отже, крім анекдотів на тему різкого падіння рубля українці можуть отримати серйозну віддачу на свою економіку через падіння експорту, зменшення грошей від заробітчан, впливу російських банків в Україні, боргів та відсутності російських інвестицій.

Проте є і можливі позитивні впливи. Головний фактор, який руйнує українську економіку - російська агресія. Можливо Путіну доведеться через брак коштів заморозити війну в Україні.

"Відмова від напрямку, яким повністю зазомбували російське населення може обвалити владу Путіна. Я не виключаю, що Росія навпаки буде шукати додаткові фактори удару по українській економіці, щоб показати, що не тільки у них погано", - резюмує Ярослав Жаліло.

новини партнерів

26 січня, 2020 неділя

26 січня, 2020 неділя

25 січня, 2020 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати