Ексклюзив

Трибунал ветували, що далі?

30 липня, 2015 четвер
00:19

Як і прогнозувалося, Росія скористалася правом вето у Радбезі ООН і заблокувала створення міжнародного трибуналу по Боїнгу-777

Зміст

Його планувалося створити для того, щоб встановити винних в авіакатастрофі. Тих, хто віддав наказ стріляти, хто виконав його, хто замітав сліди. З іменами, прізвищами та званнями.

На жаль, цього не сталося. Росія була єдиною країною, яка проголосувала проти. Але, на жаль, оскільки вона є постійним представником Радбезу ООН, піднятої руки Чуркіна достатньо для того, щоб резолюцію не ухвалили.

Зала сорому Росії

"За" проголосували 11 членів Радбезу ООН. Троє утримались - Китай, Венесуела та Ангола.

"Зала Радбезу ООН перетворилася на залу сорому Росії", - так характеризував результат постпред України при ООН Юрій Сергеєв.

"Коли я дивлюсь на російську делегацію, я відчуваю жалість. Невже вони сподіваються відкинути сподівання всього світу, а особливо сімей жертв", - сказав міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Він, як і колеги з інших країн, сказав, що необхідно покарати винних у злочині, оскільки лише це зупинить інших зловмисників. "Високий рівень підтримки резолюції показав, що ми на правильному шляху", - сказав міністр.

Постпред Росії при ООН Віталій Чуркін пояснюючи причину ветування резолюції вжив улюблений прийом російських пропагандистів "сам дурак": звинуватив Україну в перешкоджанні розслідуванню, згадав збиті українцями та американцями цивільні літаки у 2001 та 1988 році, сказав, що міжнародні трибунали по Югославії та Руанді були невдалими.

Представники Малайзії та США пообіцяли, що вето не зупинить розслідування.

"Будьте впевнені, ми на цьому не зупинимось. Бездіяльність для нас не варіант", - підкреслив міністр транспорту Малайзії Ліоу Тіонг Лай.

"Шкода, що Росія використала свій привілей (право вето. - Ред.), який їй надали для збереження миру та безпеки, вона використала його проти миру та безпеки", - сказала представник США Саманта Пауер.

Російська пропаганда вже напружилась

Трибунал не слід плутати з розслідуванням катастрофи, яке проводить спецкомісія на чолі з Нідерландською радою безпеки. Їхня мета – встановити технічні причини. Фінальна версія звіту очікується наприкінці жовтня.

Читайте також: Річниця збиття Боїнга: все вказує на російську ракету.

Але попередній текст уже готовий. Якщо вірити CNN, у ньому йдеться про те, що малайзійський Боїнг було збито російським "Буком". Це непрямо підтверджують заяви російських можновладців про те, що цей звіт нікуди не годиться.

Те, що Росія не підтримала створення трибуналу, теж доводить її провину.

Росія намагається протягти свою власну резолюцію про розслідування катастрофи. Це шита білими нитками спроба відвернути увагу від трибуналу.

Вже багато експертів ставили цілком логічне питання. Якщо кремлівська пропаганда стверджує, що Боїнг збили українці, то нащо відмовлятись від проведення міжнародного трибуналу? Адже він лише б довів їхню правоту.

Заблокувавши створення трибуналу, російська влада навіть пішла проти волі зомбованого її ж пропагандою народу. Як свідчить опитування "Левада-центру", за створення трибуналу висловились 47% опитаних, проти – лише 19%.

Росіянам довго пояснювали, що винні саме українці. І тепер вони вважають, що трибунал буде судилищем над Україною, а не Путіним та різноманітними Стрєлковими-Гіркіними.

Кисельова та компанію чекає напружена робота - пояснити росіянам, чому їхні вожді проти трибуналу.

Вона вже почалась: щоб не виникало непотрібних питань, в день голосування у Радбезі ООН росіянам запропонували нові фантастичні версії катастрофи. Підконтрольний Міноборони Росії телеканал "Звезда" розповів, що "знищенням Боїнга керував агент ЦРУ Ллойд Стерн". Пропагандистський телеканал LifeNews повідомив, що літак нібито вибухнув сам.

Ще більше питань до Кремля тепер і в міжнародної спільноти. І не лише серед тих, кого росіяни зараховують до табору "запроданців Держдепу".

Взяти хоча б автора резолюції – Малайзію. Як зауважує експерт Московського центру Карнегі Олександр Баунов, це "наш найближчий аналог в Азії за типом політичного устрою". Країна, яка за кожної слушної нагоди відповідає Заходу: "не вчіть нас жити".

Таким чином, зауважує експерт, Росія може й кидає виклик Заходу, але одночасно підриває свої претензії на лідерство у боротьбі із західним гегемонізмом.

Час для плану "Б"

Втім, це вже проблеми росіян, хто і що їм підриває. Україну більше цікавить пошук і покарання винних у трагедії.

Постпред України в ООН Юрій Сергеєв обіцяє, що міжнародний трибунал з буде створено навіть при тому, що Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН.

"У нас є і план "А" – тобто продовжувати роботу в Раді безпеки, є і план "Б" – працювати поза Радою безпеки, але в межах ООН. Є інший план – досягти все таки створення трибуналу поза межами ООН. Там теж є кілька варіантів, яким може бути трибунал. Таким чином мета, яку ставить спільна група по створенню трибуналу, сподіваємося, що вона все таки буде досягнута в тій чи іншій формі", - сказав дипломат в інтерв’ю "Радіо Свобода".

В межах ООН можна спробувати подолати російське вето у Генасамблеї ООН. Для цього потрібно, щоб за створення трибуналу проголосувало дві третини країн-членів ООН. Власне, трибунал по злочинам "червоних кхмерів" у Камбоджі було створено у 2003 році рішенням саме Генасамблеї, без резолюції Радбезу. Проблема лише в тому, що Росія тепер виграла час, який буде витрачено на обробку інших країн.

Також план "Б" мають і Нідерланди. Але не розголошують який.

Головне, що група підтримки трибуналу розростається. До п’яти країн, які домагаються його створення (Нідерланди, Бельгія, Австралія, Малайзія, Україна) долучилася ще й Італія. Голосування у Радбезі ООН засвідчило, що союзників у цьому питанні в нас ще більше. Тож чекаємо продовження визначення винних і суду над ними.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
23 лютого
19:53
Дональд Трамп
Якщо Трамп спершу домовиться з Путіним, українці втратять довіру до США, - Зеленський
19:48
Німеччина уряд
Вибори у Німеччині: екзитпол каже про перемогу ХДС/ХСС, друге місце - у АдН, яка пропонує Мерцу створити коаліцію
19:30
Анджей Дуда
Дуда чекав Трампа у Вашингтоні близько години, а той приділив йому лише 10 хвилин, - ЗМІ
19:10
Інтерв’ю
Путін Медведчук
Путін пропихає сценарій виборів, щоб вони розірвали Україну зсередини, - Рибачук
18:52
Володимир Зеленський
Зеленський: об'єднану армію Європи можна побудувати на основі контингенту миротворців та ЗСУ
18:33
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Лубінець: росіяни знову розстріляли українських полонених, імовірно, це були бійці 82-ї бригади на Курщині
18:25
Оновлено
Україна США
"Просуваємося в роботі": Єрмак про результат нового раунду перемовин з представниками США
18:17
З Хмельницького військовим передали 120 FPV-дронів власної збірки
Торік Україна виготовила понад 2 млн FPV-дронів, цього року буде більше, - Зеленський
18:17
"Потрібна ратифікація парламентом": Зеленський про економічну угоду зі Сполученими Штатами
18:10
Андрій Сибіга
Китай не зацікавлений у продовженні війни на території Європи, - Сибіга
18:01
OPINION
Насправді мирна угода неможлива. В принципі
18:00
Інфографіка
пожежа у Москві
Масштабна пожежа у Москві, вибух на нафтовому родовищі у Тюменській області та на Кубані: де у ворога вибухало та палало цього тижня
17:55
Володимир Зеленський
Зеленський: об'єднану армію Європи можна побудувати на основі контингенту миротворців та ЗСУ
17:46
Оновлено
Динамо, Андрій Ярмоленко
"Ворскла" поступилася "Оболоні": результати матчів і розклад трансляцій 18-го туру УПЛ
17:30
Інтерв’ю
путін трамп
Трамп стає корисним ідіотом в руках Путіна, - американський дипломат Брайза
17:25
Володимир Зеленський в Давосі
В проєкті угоди зі США поки що нема гарантій безпеки, - Зеленський
17:25
Володимир Зеленський
Зеленський: ми не визнаємо гранти від Байдена як борги
17:06
Володимир Зеленський
Скільки Україна, Європа та США витратили на війну проти Росії. Пояснення від Зеленського
16:52
Володимир Зеленський
Я готовий залишити пост президента, якщо це принесе мир для України, - Зеленський
16:49
військові КНДР
Буданов: КНДР задовольняє 50% потреб Росії у боєприпасах
16:44
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 47 боєзіткнень: окупанти 11 разів намагалися витіснити позиції ЗСУ на Покровському напрямку
16:37
Олег Іващенко
Голова зовнішньої розвідки Іващенко: наприкінці 2025 року в економіці Росії почнуться незворотні зміни на гірше
16:31
Кирило Буданов
"У мене війна": Буданов відповів, чи планує йти в політику
16:12
Кирило Буданов
Повномасштабне вторгнення РФ ґрунтувалося на абсолютно недостовірних даних їхньої розвідки, - Буданов
16:09
Олег Іващенко
РФ планує виготовити 3000 ракет великої дальності у 2025 році, – голова СЗР Іващенко
16:03
OPINION
Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити
16:00
Огляд
Двері у вирій, пристрасне кохання і жалюгідна слава – 5 книг, де борються за справедливість
15:58
Київ, Майдан Незалежності
У центрі Києва 24 лютого обмежать рух і паркування, а громадський транспорт курсуватиме за зміненими маршрутами
15:58
Головнокомандувач ЗС України Олександр Сирський
Командирами корпусів ЗСУ призначать найбільш підготовлених комбригів, - Сирський
15:38
Рустем Умєров
В Україні купують або виробляють 96% дронів, - Умєров
15:28
Андрій Єрмак
Єрмак: всередині країни ми можемо сперечатися, але зовні ми повинні бути єдиними
15:24
Василь Малюк, голова СБУ
За три роки в Україні викрили 102 російські агентурні мережі, деякі з яких планували замахи на Зеленського, Буданова та мене, - Малюк
15:15
На окупованих територіях України зберігаються рідкісноземельні копалини вартістю $350 млрд, - міністерка економіки Свириденко
15:09
Інтерв’ю
вибори, Німеччина
"Нічого не зміниться, поки перша ракета не поцілить у німецьке місто". Розмова з німецькими журналістами про політичні виклики перед ФРН
14:48
Андрій Сибіга
Президент Зеленський ставить завдання завершити війну у 2025 році, - міністр МЗС Сибіга
14:48
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Єрмак: "Для нас не може бути компромісів з нашою незалежністю, територіальною цілісністю і суверенітетом"
14:45
енергетики
Шмигаль: Через російські атаки Україна втратила вже 10 ГВт генеруючих потужностей
14:43
Кирило Буданов
Буданов про можливу атаку РФ 24 лютого: "Бомбардувальники завантажені"
14:21
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
Речниця Білого дома: Трамп і його команда сподіваються зупинити війну "на цьому тижні"
14:18
Резерв+
Міноборони попередило про технічний збій в роботі Резерв+: може вплинути на оновлення документів
Більше новин