Річниця збиття Боїнга: все вказує на російську ракету

17 липня, 2015 п'ятниця
09:03

У п’ятницю 17 липня виповнюється рік з моменту катастрофи рейсу MH-17 над Донецької областю. І хоча винуватців знає весь світ, ніхто за цей злочин досі не покараний

Зміст

У катастрофі загинуло 298 людей. Це 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Більшість загиблих (193 людини) були громадянами Нідерландів, що визначило роль цієї країни як лідера в розслідуванні.

Також загинули 43 громадянина Малайзії (серед них і члени екіпажу), 27 - Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великої Британії, 4 – Німеччини, 4 – Бельгії, 3 – Філіппін, а також один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.

Поховальна колона в Нідерландах. Фото: Reuters

Коли закінчиться розслідування

Офіційних розслідувань ведеться аж цілих два.

Обставини та причини катастрофи досліджує спеціальна комісія, яка складається з групи міжнародних експертів. Їх очолює Нідерландська рада безпеки.

У четвер, 15 липня, Верховна Рада ратифікувала продовження дії угоди між Україною та Нідерландами до 1 серпня 2016 року. Ця формальність дозволяє голландцям і далі проводити розслідування.

Власне, їхній звіт вже готовий. Тепер його вивчають усі зацікавлені країни – США, Росія, Малайзія. Усі вони мають право пропонувати внести поправки та зауваження до звіту. Росія свій пакет вже надіслала.

Фінальна версія звіту очікується наприкінці жовтня.

Пошуком винних у трагедії займається міжнародна слідча група, до якої включено представників Малайзії, Австралії, Бельгії та України. Їхню діяльність координує поліція та прокуратура Нідерландів.

Представник групи днями розповів "Німецькій хвилі", що робота слідчої групи просувається повільно і може тривати до кінця 2015 року. А можливо, триватиме і в 2016 році.

Росія критикує хід розслідування. Зокрема, через те що її представників до нього не залучили.

Це цілком логічно, адже росіяни та їхні терористи на Донбасі є головними підозрюваними.

Попередня версія слідчих – збили "Буком"

Зміст доповіді Нідерландської ради безпеки офіційно не розголошується. Але телеканал CNN вже отримав "інсайд" від двох людей, які ознайомлені з його змістом.

Вони стверджують, що докази однозначно вказують на відповідальність за збитий Боїнг проросійських сепаратистів. У доповіді вказано не лише точний тип ракети, але й траєкторію її польоту. У документі чітко вказано, що територію, з якої запустили ракету, контролювали проросійські сепаратисти.

Це підтверджує версію, на якій наполягають США: літак було збито російським зенітно-ракетним комплексом "Бук" з території, яку контролювали проросійські сепаратисти.

Цю версію неодноразово озвучували також різні ЗМІ. Наприклад, журналіст телеканалу BBC Джон Суїні у вересні минулого року простежив шлях "Бука" до Сніжного. Він говорив із місцевими мешканцями. Один із них розповів, що бачив, як "Бук" вивантажували з трейлера в районі Сніжного за кілька годин до катастрофи.

Волонтер проекту журналістських розслідувань Bellingcat Іггі Останін також у вересні простежив шлях "Бука", проаналізувавши зміст фото- та відеозйомок з інтернету. Він з’ясував, що комплекс привезли з військової частини № 32406 53-ї курської зенітно-ракетної бригади до Ростовської області. В день катастрофи його доправили в село Сніжне, яке контролювали сепаратисти.

Також у доповіді, про яку йдеться в сюжеті CNN, частина вини покладається на авіакомпанію Malaysia Airlines. Її звинувачують в тому, що вона проігнорувала попередження міжнародних організацій цивільної авіації і дозволила політ над зоною військового конфлікту.

Росія співає стару пісню про український винищувач

Судячи з реакції росіян, телеканал CNN не бреше – у звіті дійсно говориться про їхню вину.

"Нам багато чого є сказати по цьому документу і багато чого протиставити окремим його тезам. Вимушений із жалем константувати, що у випадку цієї катастрофи не доводиться говорити про коректне висвітлення розслідування", - сказав заступник голови Росавіації Олег Сторчевой.

Він сказав, що в Росії немає єдиної версії щодо причин катастрофи: літак могли збити ракетою "земля-повітря" (тобто зенітною системою) або "повітря-повітря" (тобто з літака).

Цим Сторчевой спростував слова офіційного представника Слідчого комітету Росії Володимира Маркіна.

Він раніше говорив, що головна версія російських слідчих – Боїнг збив український бойовий літак.

"Більше того, експерти припускають, що встановлено тип ракети і що ця ракета не російського виробництва", - сказав Маркін.

Як судитимуть винних

Хто безпосередньо віддав наказ стріляти по цивільному літаку, невідомо. Хоча все вказує на те, що міжнародним слідчим їхні прізвища відомі.

Нідерланди запропонували розглядати справу про збитий Боїнг у міжнародному трибуналі. Україна, Бельгія, Австралія і Малайзія цю ідею підтримують.

Остання вже внесла відповідну пропозицію в Раду Безпеки ООН.

Росія – проти. Путін напередодні річниці заявив, що створювати трибунал – непродуктивно і передчасно. Допоки Росія лишається постійним членом Радбезу, це все марно – вона має право ветувати будь-яку пропозицію, яка їй не подобається.

Якщо ідея з трибуналом провалиться, уряд Нідерландів розглядає й іншу можливість. Але яку саме, поки що тримає в секреті.

Родичі 18 загиблих подали позов до колишнього "міністра оборони ДНР" Ігоря Стрєлкова-Гіркіна з вимогою компенсації у $900 млн.

У поданих до суду документах стверджується, що під час конфлікту на сході України російський громадянин Гіркін, використовуючи псевдонім "Ігор Стрєлков", діяв з дозволу Кремля і керував військовими операціями бойовиків.

"У ході однієї з таких операцій нібито і був збитий малайзійський Боїнг, а Гіркін віддав наказ, який сприяв і/або підбурював до вчинення цього нападу, та/або вступив в змову з тими, хто запустив ракету або ракети", - йдеться в повідомленні.

Сам Гіркін відреагував на це нахабною заявою про те, що він, виявляється, "майже міліардер". Також він обурився тим, що родичі загиблих оцінюють їхнє життя в грошах.

Щодо причин катастрофи він сказати нічого не захотів. "Я ніяк не коментую нічого, що пов’язано з Боїнгом. Це моя позиція з минулого року. Я в розслідуванні не брав участі, тому нічого з цього приводу сказати не можу", - цитує Гіркіна Газета.Ru.

Нагадаємо, саме пост Гіркіна про те, що його бойовики "збили Ан-26" є одним з доказів того, що саме вони й несуть відповідальність за катастрофу. Пост швидко видалили, але скріншоти у всіх, кому вони потрібні, залишились.

Закиди Малайзії та Україні

До речі в звіті, про який повідомляв телеканал CNN, говориться, що частина вини лежить на авіакомпанії Малайзійські авіалінії. Вона проігнорувала попередження про військовий конфлікт і пустила літак небезпечним маршрутом.

Також до авіакомпанії позиваються і родичі загиблих. Росія ж звинувачує Україну в тому, що вона не закрила повітряний простір "через жадібність".

Родичі загиблих у катастрофі німців вирішили позиватися до України. Вони вважають, що наш уряд не закрив небо для польотів, а отже винен у катастрофі. Позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від імені родичів подав у листопаді 2014 року німецький адвокат Ельмар Гімулла. Він сподівається вибити виплату в мільйон доларів за кожного загиблого.

Як повідомляла "Німецька хвиля", ЄСПЛ вирішить долю цих позовів не раніше осені – вони досі знаходяться в стадії вивчення.

Коли звіт буде опубліковано і вину Росії буде доведено офіційно, на Путіна чекає дуже неприємний період. Фактично він буде визнаний міжнародним терористом. Таким свого часу визнали Муаммара Каддафі, який був безпосередньо причетний до вибуху над Локербі літака Боїнг-747 у 1988 році. А яка доля спіткала Каддафі і як він помер, усі добре пам’ятають.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.61
  • EUR
    Купівля 43.36
    Продаж 44.12
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
17 листопада
12:19
Ексклюзив
Росія застосувала всі ракети, які змогли накопичити за 2,5 місяці, - авіаексперт Храпчинський
12:12
Оновлено
Росіяни зранку атакували Україну ракетами і дронами: у низці регіонів пошкоджено енергооб'єкти, є загиблі та постраждалі
12:03
OPINION
Ілюзія швидких переговорів
11:53
напад з ножем
У китайському коледжі випускник влаштував різанину через провалений іспит: загинуло 8 людей, 17 постраждали
11:49
"Міс Всесвіт 2024": перемогу здобула Вікторія К'єр Тейлвіг з Данії
11:37
Дональд Трамп
Кандидат Трампа на посаду міністра енергетики США Кріс Райт виступає за збільшення виробництва викопного палива
11:31
мокрий сніг
Похолодання, мокрий сніг і вітер: синоптикиня Наталка Діденко розповіла, коли в Україні погіршиться погода
10:41
Ексклюзив
Дональд Трамп та Ілон Маск
Для Маска все може погано закінчитись, - політолог Рейтерович
10:40
Вранці РФ декілька разів атакувала Нікопольщину артилерією й дронами-камікадзе: 2 людини загинули, ще 5 поранені
10:30
студент, студенти, бакалавр
17 листопада - День студента в Україні. Як виникло свято
10:15
Володимир Зеленський
"Це відповідь Путіна всім, хто телефонував і відвідував його": Зеленський і Сибіга відреагували на масований обстріл України
10:01
OPINION
Про реакцію Зеленського на дзвінок Шольца Путіну
09:59
поїзд в Карпатах
Через ранковий обстріл України знеструмлені залізничні ділянки: низка поїздів курсують із затримкою
09:42
БпЛА "Лютий"
БПЛА атакували Іжевський електромеханічний завод "Купол" в РФ: нібито є постраждалий
09:15
Сі Цзіньпін та Джо Байден
Байден зустрівся з Сі Цзіньпіном та висловив стурбованість щодо підтримки Китаєм оборонно-промислової бази РФ
09:14
Огляд
Олександр Зубков, Грузія - Україна
Україна втратила перемогу над Грузією та "мільйонні донати Ломаченка на ЗСУ": головні новини українського спорту за тиждень
08:50
Індія успішно випробувала гіперзвукову ракету великої дальності
08:29
Оновлено
війна з Росією
Генштаб: минулої доби зафіксовано 133 бойових зіткнення - найбільше на Покровському і Курахівському напрямках
08:20
Іран
МЗС Ірану заперечило зустріч їхнього представника в ООН з Ілоном Маском
08:08
Анонс
Ерлінг Холанд, збірна Норвегії, Ліга націй
Ліга націй: розклад усіх матчів і трансляцій 17 листопада
08:05
OPINION
Маск vs Зеленський: потрібна миттєва реакція на "наїзд"
07:56
Інфографіка
втрати окупантів
Втрати армії РФ на війні з Україною перевищили 720 тис. військових
07:46
МіГ-29 польща
Польща підняла бойову авіацію через масовану ракетну атаку Росії по Україні
07:15
Ексклюзив
"Реконструкція" архетипів: містичний танцювальний перформанс про жіночу сутність від Monada dance project
2024, субота
16 листопада
23:56
Інфографіка
Артем Довбик (праворуч), Грузія - Україна
Ліга націй: який вигляд має таблиця групи України після втрати очок з грузинами
23:50
Оновлено
збірна Німеччина Флоріан Вірц, Ліга націй
Німеччина розтрощила Боснію, а Україна зіграла внічию проти Грузії: результати усіх матчів ЛН за 16 листопада
22:45
Сергій Ребров
"Відчуваємо розчарування - ми намагалися виграти": Ребров прокоментував втрачену перемогу України над Грузією
22:29
ринок "Десна", пожежа
У Києві загорівся ринок "Десна", є постраждалі
22:04
Волонтер, військовий, аналітик Тарас Чмут
Тарас Чмут: перехід на дивізії позбавить нас хаосу управління фронтом
22:01
G7
"Ми єдині з Україною": країни G7 оприлюднили спільну заяву до 1000-го дня повномасштабного вторгнення РФ
21:59
Майк Тайсон - Джейк Пол
Майк Тайсон не зарікся щодо наступного бою та назвав потенційного суперника
21:37
У 2025 році в Польщі запрацює навчальний центр НАТО для України
21:36
Михайло Мудрик, збірна України, Ліга націй
Мудрика визнали найкращим гравцем збірної України в матчі проти Грузії
21:20
Дитяче Євробачення-2024: Грузія перемогла, Україна посіла 3 місце
20:56
Микола Шапаренко та Хвіча Кварацхелія (праворуч), Грузія - Україна
Грузія - Україна 1:1: онлайн-трансляція матчу Ліги націй
20:56
Михайло Мудрик (праворуч), Грузія - Україна
Збірна України втратила перемогу над Грузією у Лізі націй
20:51
В окупованому Криму обвалився міст
В окупованому Криму в лікарні помер чоловік через обвал мосту 13 листопада
20:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп може відсторонитись від війни в Україні, - Фейгін
20:41
Ексклюзив
Путін
Портников пояснив, за яких умов Путін без вагань застосує ядерну зброю
20:32
Ілон Маск
Ілон Маск посміявся з заяви Зеленського про незалежність України
Більше новин