Річниця збиття Боїнга: все вказує на російську ракету

17 липня, 2015 п'ятниця
09:03

У п’ятницю 17 липня виповнюється рік з моменту катастрофи рейсу MH-17 над Донецької областю. І хоча винуватців знає весь світ, ніхто за цей злочин досі не покараний

Зміст

У катастрофі загинуло 298 людей. Це 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Більшість загиблих (193 людини) були громадянами Нідерландів, що визначило роль цієї країни як лідера в розслідуванні.

Також загинули 43 громадянина Малайзії (серед них і члени екіпажу), 27 - Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великої Британії, 4 – Німеччини, 4 – Бельгії, 3 – Філіппін, а також один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.

Поховальна колона в Нідерландах. Фото: Reuters

Коли закінчиться розслідування

Офіційних розслідувань ведеться аж цілих два.

Обставини та причини катастрофи досліджує спеціальна комісія, яка складається з групи міжнародних експертів. Їх очолює Нідерландська рада безпеки.

У четвер, 15 липня, Верховна Рада ратифікувала продовження дії угоди між Україною та Нідерландами до 1 серпня 2016 року. Ця формальність дозволяє голландцям і далі проводити розслідування.

Власне, їхній звіт вже готовий. Тепер його вивчають усі зацікавлені країни – США, Росія, Малайзія. Усі вони мають право пропонувати внести поправки та зауваження до звіту. Росія свій пакет вже надіслала.

Фінальна версія звіту очікується наприкінці жовтня.

Пошуком винних у трагедії займається міжнародна слідча група, до якої включено представників Малайзії, Австралії, Бельгії та України. Їхню діяльність координує поліція та прокуратура Нідерландів.

Представник групи днями розповів "Німецькій хвилі", що робота слідчої групи просувається повільно і може тривати до кінця 2015 року. А можливо, триватиме і в 2016 році.

Росія критикує хід розслідування. Зокрема, через те що її представників до нього не залучили.

Це цілком логічно, адже росіяни та їхні терористи на Донбасі є головними підозрюваними.

Попередня версія слідчих – збили "Буком"

Зміст доповіді Нідерландської ради безпеки офіційно не розголошується. Але телеканал CNN вже отримав "інсайд" від двох людей, які ознайомлені з його змістом.

Вони стверджують, що докази однозначно вказують на відповідальність за збитий Боїнг проросійських сепаратистів. У доповіді вказано не лише точний тип ракети, але й траєкторію її польоту. У документі чітко вказано, що територію, з якої запустили ракету, контролювали проросійські сепаратисти.

Це підтверджує версію, на якій наполягають США: літак було збито російським зенітно-ракетним комплексом "Бук" з території, яку контролювали проросійські сепаратисти.

Цю версію неодноразово озвучували також різні ЗМІ. Наприклад, журналіст телеканалу BBC Джон Суїні у вересні минулого року простежив шлях "Бука" до Сніжного. Він говорив із місцевими мешканцями. Один із них розповів, що бачив, як "Бук" вивантажували з трейлера в районі Сніжного за кілька годин до катастрофи.

Волонтер проекту журналістських розслідувань Bellingcat Іггі Останін також у вересні простежив шлях "Бука", проаналізувавши зміст фото- та відеозйомок з інтернету. Він з’ясував, що комплекс привезли з військової частини № 32406 53-ї курської зенітно-ракетної бригади до Ростовської області. В день катастрофи його доправили в село Сніжне, яке контролювали сепаратисти.

Також у доповіді, про яку йдеться в сюжеті CNN, частина вини покладається на авіакомпанію Malaysia Airlines. Її звинувачують в тому, що вона проігнорувала попередження міжнародних організацій цивільної авіації і дозволила політ над зоною військового конфлікту.

Росія співає стару пісню про український винищувач

Судячи з реакції росіян, телеканал CNN не бреше – у звіті дійсно говориться про їхню вину.

"Нам багато чого є сказати по цьому документу і багато чого протиставити окремим його тезам. Вимушений із жалем константувати, що у випадку цієї катастрофи не доводиться говорити про коректне висвітлення розслідування", - сказав заступник голови Росавіації Олег Сторчевой.

Він сказав, що в Росії немає єдиної версії щодо причин катастрофи: літак могли збити ракетою "земля-повітря" (тобто зенітною системою) або "повітря-повітря" (тобто з літака).

Цим Сторчевой спростував слова офіційного представника Слідчого комітету Росії Володимира Маркіна.

Він раніше говорив, що головна версія російських слідчих – Боїнг збив український бойовий літак.

"Більше того, експерти припускають, що встановлено тип ракети і що ця ракета не російського виробництва", - сказав Маркін.

Як судитимуть винних

Хто безпосередньо віддав наказ стріляти по цивільному літаку, невідомо. Хоча все вказує на те, що міжнародним слідчим їхні прізвища відомі.

Нідерланди запропонували розглядати справу про збитий Боїнг у міжнародному трибуналі. Україна, Бельгія, Австралія і Малайзія цю ідею підтримують.

Остання вже внесла відповідну пропозицію в Раду Безпеки ООН.

Росія – проти. Путін напередодні річниці заявив, що створювати трибунал – непродуктивно і передчасно. Допоки Росія лишається постійним членом Радбезу, це все марно – вона має право ветувати будь-яку пропозицію, яка їй не подобається.

Якщо ідея з трибуналом провалиться, уряд Нідерландів розглядає й іншу можливість. Але яку саме, поки що тримає в секреті.

Родичі 18 загиблих подали позов до колишнього "міністра оборони ДНР" Ігоря Стрєлкова-Гіркіна з вимогою компенсації у $900 млн.

У поданих до суду документах стверджується, що під час конфлікту на сході України російський громадянин Гіркін, використовуючи псевдонім "Ігор Стрєлков", діяв з дозволу Кремля і керував військовими операціями бойовиків.

"У ході однієї з таких операцій нібито і був збитий малайзійський Боїнг, а Гіркін віддав наказ, який сприяв і/або підбурював до вчинення цього нападу, та/або вступив в змову з тими, хто запустив ракету або ракети", - йдеться в повідомленні.

Сам Гіркін відреагував на це нахабною заявою про те, що він, виявляється, "майже міліардер". Також він обурився тим, що родичі загиблих оцінюють їхнє життя в грошах.

Щодо причин катастрофи він сказати нічого не захотів. "Я ніяк не коментую нічого, що пов’язано з Боїнгом. Це моя позиція з минулого року. Я в розслідуванні не брав участі, тому нічого з цього приводу сказати не можу", - цитує Гіркіна Газета.Ru.

Нагадаємо, саме пост Гіркіна про те, що його бойовики "збили Ан-26" є одним з доказів того, що саме вони й несуть відповідальність за катастрофу. Пост швидко видалили, але скріншоти у всіх, кому вони потрібні, залишились.

Закиди Малайзії та Україні

До речі в звіті, про який повідомляв телеканал CNN, говориться, що частина вини лежить на авіакомпанії Малайзійські авіалінії. Вона проігнорувала попередження про військовий конфлікт і пустила літак небезпечним маршрутом.

Також до авіакомпанії позиваються і родичі загиблих. Росія ж звинувачує Україну в тому, що вона не закрила повітряний простір "через жадібність".

Родичі загиблих у катастрофі німців вирішили позиватися до України. Вони вважають, що наш уряд не закрив небо для польотів, а отже винен у катастрофі. Позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від імені родичів подав у листопаді 2014 року німецький адвокат Ельмар Гімулла. Він сподівається вибити виплату в мільйон доларів за кожного загиблого.

Як повідомляла "Німецька хвиля", ЄСПЛ вирішить долю цих позовів не раніше осені – вони досі знаходяться в стадії вивчення.

Коли звіт буде опубліковано і вину Росії буде доведено офіційно, на Путіна чекає дуже неприємний період. Фактично він буде визнаний міжнародним терористом. Таким свого часу визнали Муаммара Каддафі, який був безпосередньо причетний до вибуху над Локербі літака Боїнг-747 у 1988 році. А яка доля спіткала Каддафі і як він помер, усі добре пам’ятають.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.96
    Купівля 41.96
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
15:39
Росіяни двічі атакували рятувальників на Херсонщині, є травмований
15:39
Множинне громадянство паспорт
У разі відкриття кордонів 70% українців не переїжджали б за кордон, – опитування
15:35
армія КНДР
У США очікують, що КНДР відправить підкріплення на Курщину, - NYT
15:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:21
Служба безпеки України
СБУ затримала агентів ФСБ, які наводили російські удари по Донеччині
15:10
Петро Порошенко
Порошенко готовий внести заставу за генерала Галушкіна
15:04
Єврокомісар Андрюс Кубілюс
Єврокомісар з питань оборони Кубілюс закликав посунути військові цілі НАТО на 14 років через загрозу з боку РФ
15:01
Ексклюзив
Карта бойових дій за 8-15 січня
В рамках наступу на Покровськ росіяни можуть зайти в Дніпропетровську область, - військовий оглядач Попович
14:40
Ексклюзив
У Києві відкрили "Вівтар свободи", який показує 27 регіонів, що представлені автентичними іконами
14:15
штурм капітолію
З вʼязниці звільнили 211 помилуваних Трампом учасників штурму Капітолія
14:12
Український криголам "Ноосфера" вперше забезпечує дослідження на замовлення США
14:04
OPINION
блог Борис Бабін
План Кремля — війна до кінця життя осіб, які її розв'язали
14:03
OPINION
Дует фанфаронів
13:58
МЗС України
МЗС України анонсувало розширення цифрових консульських послуг для громадян за кордоном
13:52
Ірак, жінки
В Іраку офіційно дозволили шлюби з 9-річними дівчатками
13:29
Напад на журналістів "Схем" в Укрексімбанку 2021 року: засідання у справі перенесли на 24 лютого
13:25
російський паспорт
Мама керівниці Шевченківського суду у 2023-му отримала паспорт РФ і розвиває свій бізнес у Луганську, - hromadske
13:20
Володимир Зеленський і Ільхам Алієв
"Важливо тиснути на Росію для правди": Зеленський провів перемовини з Алієвим
13:00
сніг, мокрий сніг
Де очікувати туман, а де мокрий сніг: прогноз погоди від Наталки Діденко на 23 січня
12:48
Молдова відмовилася від участі в Євробаченні-2025
12:42
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 22 січня
12:36
Армія РФ атакувала Костянтинівку на Донеччині: двоє поранених, пошкоджено будинки
12:31
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Будемо очікувати на період турбулентності, де будуть різні пропозиції: Згурець про план Трампа щодо врегулювання війни
12:29
Lifecell
Оператор lifecell планує підвищити вартість тарифів
12:25
Сирія, Тартус
Сирія розірвала інвестиційну угоду з РФ щодо управління портом Тартус
12:16
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 січня: скільки коштують євро, долар і злотий
12:14
Керівництво черкаського хімзаводу викрили на співпраці з РФ: за два роки відправили продукцію на $1,8 млн
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
Більше новин