Не революцію, а конституцію! Чому протестує Польща
Не встигла прийти нова влада, як стабільну Польщу сколихнули масштабні загальнонаціональні демонстрації. Із приходом "Права і справедливості" у сусідній країні з'явилися призначення і звільнення з посад посеред ночі, багатотисячні демонстрації і серйозна політична криза. Що відбувається із нашим західним сусідом і чим це може обернутися?
Юридична головоломка з Конституційним судом у головній ролі
У листопаді закінчувалися каденції трьох суддів польського Конституційного суду, у грудні – ще двох (всього їх 15). Попередній Сейм (нижня палата парламенту) повинен був обирати нових суддів по черзі, однак у червні тодішня владна коаліція змінила законодавство і обрала п’ять нових суддів за раз. Тодішня опозиційна "Право і справедливість" ("ПіС") протестувала.
Вступивши на посаду, президент із "ПіС" Анджей Дуда відмовився прийняти присягу всіх п’яти суддів, хоча Конституційний суд визнав, що трьох із них все ж таки було обрано законно.
У жовтні "Право і справедливість" отримало рішучу перемогу на виборах, і проштовхнуло нові закони, щоб звільнити п’ятьох раніше обраних суддів. Хоч Сейм і не може звільняти суддів, а Конституційний суд закликав дочекатися вироку у справі червневих законів, депутати "ПіС" призначили п’ятьох нових суддів.
Тієї ж ночі президент Анджей Дуда прийняв у них присягу.
Конституційний суд 9 грудня постановив, що трьох із п’яти суддів призначили згідно із Конституцією, а от у справі призначення і прийняття присяги двох інших парламент і президент порушили Основний закон.
Розподіл влади під загрозою. Аргументація опозиції
Незважаючи на юридичні тонкощі справи, знайшлися активісти, які розібралися і зайняли позицію. У листопаді виникла організація "Комітет захисту демократії" (КОД), яка і стала рупором протестів.
"Нашою метою є дотримання закону, щоб особи, які виконують публічні функції, не порушували Конституції ", - пояснив радіо RMF FM лідер КОД Матеуш Кійовський. Наголосив також, що усунення ПіС від влади метою не є.
За різними оцінками, 12 грудня Варшавою пройшло від 20 до 50 тис демонстрантів, 19 грудня – ще кілька десятків тисяч, підключилися й інші міста. У протестах взяли участь усі лідери опозиційних партій.
"Захистимо демократію", "Захистимо Конституцію", "Хочемо Конституції, а не революції", "Анджей Дуда має піти", "Маріонетка Качинського", "Варшава – не Будапешт", "Хто не скаче той з Качуром" (так називають Качинського). А от скакання у Польщі вийшло зовсім майданівським.
Хто не скаче той... Варшава щойно. Нічого не нагадує?..
Posted by Rostyslav Kramar on Saturday, December 12, 2015
"Для нас основні цінності, такі як розділення трьох гілок влади, як незалежна судова влада… є суттю європейськості, нашої традиції і культури, є чимось очевидним", - пояснив на одному з мітингів Славомир Нойманн, лідер парламентської фракції "Громадянської платформи", яка у жовтні з тріском програла вибори.
Manifestacja #KOD przed #TK i #Sejm. #TrybunałKonstytucyjny Zobaczcie zdjęcia-> https://t.co/YZYKqYjzPt pic.twitter.com/EtZZIVxcOR
— Onet Wiadomości (@OnetWiadomosci) 12 декабря 2015
Найгірший сорт поляків. Аргументація влади
"Ніхто не здійснює замаху на Конституційний Суд. Є новий проект закону про КС, давайте дамо йому шанс, нехай увійде в дію". Прем'єр Беата Шидло 20 грудня запевняла в ефірі каналу TVN24, що уряд робить все, щоб вийти із політичного пату, створеного попередньою владою.
Тижнем раніше лідер "Права і Справедливості" Ярослав Качинський прокоментував політичну кризу значно різкіше. "У Польщі є така фатальна традиція національної зради… Це ніби в генах деяких людей, того найгіршого сорту поляків… І цей найгірший сорт є надзвичайно активним, бо відчуває загрозу". Фраза про "найгірший сорт поляків" уже стала мемом, приводом для гордості і новим слоганом противників Качинського.
Правляча партія свою позицію неухильно захищає, і їй також не бракує прихильників, готових виходити на вулиці. "ПіС" провів традиційний Марш свободи і солідарності 13 грудня, який цього року став відповіддю на марш КОДу.
"Президенте, ми з тобою", "Хочемо декомунізації судів і публічних ЗМІ", "Смоленьськ – все за процедурою" – такі гасла звучали на марші прихильників влади.
Музикант Павел Кукіз, партія якого Кукіз'15 належить до владної коаліції, присвятив опозиції свою пісню "Як я вас, курви, ненавиджу". Про це Кукіз написав у Facebook. Пізніше в ефірі радіо ZET заявив, що протести фінансує Сорос, "американський банкір єврейського походження".
13 grudnia 2015: V #Marsz #Wolność i #Solidarność pod Pałacem @PrezydentPl, @AndrzejDuda w #Warszawa, #Polska pic.twitter.com/lFsPzVV0OG
— Paul Marian Heinrich (@Temidor) December 13, 2015
Демократура – диктатура демократії
Згідно зі свіжим опитуванням, більше половини поляків (56%) вважає, що демократична система у Польщі опинилася під загрозою. Протилежної думки – теж значна частина суспільства: цілих 37%. Такі результати випливають із опублікованого 11 грудня опитування центру Ipsos.
Після першого мітингу "ПіС" заявив, що опозиційні ЗМІ завищили кількість демонстрантів. Коли єдиним аргументом опозиції залишились відеозаписи натовпу, зроблені безпілотником, влада заборонила використовувати дрони у день другого мітингу.
Протести 19 грудня у Варшаві потривали тільки 2 години: їх зірвало анонімне і, як виявилося, фейкове повідомлення про бомбу. Активісти одразу ж звинуватили уряд у провокаціях.
Опозиційні мітинги пройшли під прапорами Євросоюзу (хоч і про червоно-білі не забули), з натяком на демократичну традицію Заходу. Провладні мітинги – під прапорами польськими, згідно із правою ультрапатріотичною ідеологією партії братів Качинських.
Встановлення у Варшаві "диктатури демократії" і євроскептичні нахили – небезпечна тенденція, яка може надовго занурити Польщу у внутрішні політичні баталії, ослаблюючи нашого західного партнера України як ізсередини, так і на міжнародній арені.
- Актуальне
- Важливе