Кого втратила Україна і світ в 2016 році

У 2016 році ми не дорахувалися багатьох видатних діячів мистецтва, пішли з життя кілька політичних лідерів та просто помітних постатей

Оскільки цей текст присвячено смертям та загибелі видатних людей, то почати його хотілося б з прохання віддати шану нашим бійцям АТО, багато з яких віддали життя у 2016 році задля нашого благополуччя.

Українські бійці АТО

Важливо нагадати, що загалом на війні з російськими окупаційними силами загинуло за рік не менше 211 українських воїнів. Такі дані містяться в офіційній відповіді Міноборони, яку наводить Українська служба BBC.

6 грудня начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко повідомив, що від початку конфлікту на Донбасі загинуло 3 064 представників усіх силових структур, з них 2 636 - військовослужбовці.

Розповідати далі про тих, хто пішов із життя за рік, що минає, будемо в хронологічному порядку.

Мішель Галабрю

Французький актор помер 4 січня у солідному віці 93 роки. На його рахунку 279 фільмів. Один з найбільш відомих українцям - "Жандарм одружується".

Девід Боуї

Британський співак Девід Боуї помер 10 січня після тривалої боротьби з раком. Йому було 69 років. За два дні до смерті, у свій день народження, співак випустив останній альбом "Чорна зірка". На ньому всього сім пісень.

Володимир Прибиловський

Знаний політолог, учений, дослідник скандальних фактів із життя російських політиків помер 13 січня у Москві. Друзі та оточення побоюються, що йому "допомогли".

Найбільш відома праця Прибиловського - це книга "Корпорація: Росія та КДБ у часи президента Путіна". Її він створив з Юрієм Фельштинським. У ній йдеться про перші корупційно-злочинні оборудки молодого Путіна в 1990-ті роки.

Леонід Жаботинський

Радянський важкоатлет, знаменитий штангіст помер у віці 77 років 14 січня в Запоріжжі. Жаботинський - дворазовий абсолютний олімпійський чемпіон з важкої атлетики в суперважкій ваговій категорії (1964, 1968), чотириразовий чемпіон світу (1964—66, 1968) і дворазовий чемпіон Європи (1966, 1968). За спортивну кар'єру встановив 17 світових рекордів.

Анджей Жулавський

Режисер зі світовим ім'ям, але мало відомий широким колам глядачів, який народився у Львові. Помер 17 лютого. Після Другої світової війни сім'я Жулавського емігрувала до Франції, проте знімати кіно він навчався у Польщі, в самого Анджея Вайди. До речі, вчитель також пішов із життя у 2016-му.

Першу славу режисеру приніс фільм "Головне кохати" (1975) з Ромі Шнайдер у головній ролі. Стрічку заборонили в соціалістичній Польщі, що й не дивно, адже один із героїв працює в порноіндустрії. Жулавський найбільше відомий серед любителів артхаусу.

Бутрос Бутрос Галі

Колишній генсек ООН помер у віці 93 років 16 лютого. Він походив з родини коптів (єгипетських християн). Бутрос Бутрос Галі обіймав посаду генерального секретаря ООН з 1992 по 1996 рік. За його часів стався геноцид у Руанді та війна в Югославії. Галі встановив своєрідний антирекорд тим, що став першим генсеком ООН, якого не обрали на другий термін. Наступником обрали Кофі Аннана.

Гарпер Лі

Американська письменниця померла 19 лютого. Написала єдиний роман "Убити пересмішника" (1960), який зробив її знаменитою. Під кінець життя видала ще один роман "Іди, вартового постав" (2015), який є продовженням першого, хоча й був написаний раніше.

Умберто Еко

Знаменитий італійський письменник, філософ та спеціаліст з Середньовіччя помер 19 лютого. Написав знамениті романи, які були перекладені багатьма мовами світу, зокрема й українською: "Ім'я рози" (1980), "Маятник Фуко" (1988), "Бавдоліно" (2000), "Таємниче полум'я цариці Лоани" (2004), "Празький цвинтар" (2010), "Номер нуль" (2015).

Окрім іншого, Еко був визнаним експертом по Джеймсу Бонду. Присвятив цій сфері дві праці: "Справа Бонда" та "Нарративна структура у Флемінга".

Наталія Крачковська

Знаменита переважно комедійна акторка померла у віці 77 років 3 березня. Прославилася епізодичними характерними ролями в радянських фільмах як-от мадам Гріцацуєва з "12 стільців" та дружина Бунші з "Іван Васильович міняє професію".

Лесь Танюк

Знаменитий український театральний режисер помер від раку шлунку 18 березня. Через свою дисидентську діяльність часто піддавався гонінням влади. У 1986-1988 роках працював головним режисером Молодіжного театру в Києві (нині Київського академічного Молодого театру) та був звільнений без права на режисуру. Він повернув глядачам Миколу Куліша, Леся Курбаса та інших представників "розстріляного Відродження". Вів також активне політичне життя, п'ять разів обирався депутатом Верховної Ради.

Дмитро Гнатюк

Прославлений український баритон пішов з життя у віці 91 рік 29 квітня. Оперний співак з багатим репертуаром з 1951 року виступав у Київському театрі опери і балету, який згодом і очолив. А ще Гнатюк став першим виконавцем пісень "Два кольори", "Мій Київ" та "Ясени".

Мухаммед Алі

Всесвітньо відомий боксер помер 3 червня. Спочатку виступав під своїм першим іменем, з яким народився - Кассій Марселло Клей. У 1964 році прийняв іслам та взяв ім'я Мухаммед Алі. Він відмовився служити в американській армії. Тричі вигравав титул чемпіона світу з боксу серед професіоналів у важкій вазі. На початку 1980-х в нього проявилася хвороба Паркінсона, які врешті-решт і призвела до смерті знаменитого спортсмена.

Антон Єльчин

Американський актор російського походження найбільше був відомий серед фанатів космічної саги "Зоряний шлях" (Star Trek) як виконавець ролі Павла Чехова, який в українському озвученні розмовляє ламаною російською. Він загинув 19 червня у віці 27 років - актора задавила власна автівка, яка зірвалася з гальм.

Голос київського метро

Микола Петренко, голос Київського метрополітену. Фото: С.Андреев

Далеко не всі кияни знають, що слова "обережно, двері зачиняються" начитав директор та художній керівник Київського академічного театру ляльок Микола Петренко. Він помер 21 червня у віці 57 років.

Василь Сліпак

Український видатний співак, волонтер та боєць АТО загинув від кулі снайпера 28 червня. Сліпак 20 років прожив у Парижі, де досяг видатних професійних висот. Володар унікального голосу - контртенора - був солістом Паризької національної опери. Після початку війни на сході України почав волонтерську діяльність, а згодом пішов добровольцем на фронт. Мав позивний "Міф".

Читайте також: Воїн з Паризької опери. Як Василь Сліпак підкорив світ і загинув за Україну

Павло Шеремет

Відомий журналіст загинув від вибуху в автомобілі 20 липня. Йому було 44 роки. Шеремет працював у трьох країнах - Білорусі, Росії та Україні. Окрім великої кількості журналістських матеріалів він створив кілька документальних фільмів. Його вбивство досі не розкрите.

Орест Субтельний

Канадсько-український історик, за книжками якого на початку 1990-х навчались українські студенти та школярі, помер 24 липня. Найбільше визнання йому принесла книга "Україна: Історія". Вперше вона була опублікована 1988 року видавництвом Торонтського університету.

Фазіль Іскандер

Абхазький письменник, який жив у Москві та писав російською мовою. Перша велика слава спіткала його після створення сатиричного роману "Сузір'я Козлотура" (1966), який висміював радянські реалії. Найбільш відомий широкому загалу його твір написаний в дусі магічного реалізму цикл новел "Сандро із Чегема" (1973-1988). Помер Іскандер тихо й непомітно у Москві 31 липня.

Ернст Неізвєстний

Радянський скульптор, якому Хрущов пропонував залишити СРСР, бо йому не сподобалась його авангардна творчість. У 1976 році митець дослухався поради і переїхав у США, де його й спіткала світова слава.

Читайте також: Скульптор чесності: пам'яті Ернста Неізвєстного

Анджей Вайда

Знаменитий польський кінорежисер. Помер у віці 90 років 9 жовтня. Вважається, що першу гучну славу йому приніс фільм "Попіл та діамант" (1958), присвячений Другій світовій війні. Згодом було кілька десятків інших: "Стрічка" (1959), "Попіл" (1965), "Все на продаж" (1968), "Людина з мармуру" (1976), "Людина із заліза" (1981), "Пан Тадеуш" (1999), "Катинь" (2007). Свою останню стрічку "ПісляОбрази" Вайда зняв у рік смерті.

Читайте також: Анджей Вайда. Перший режисер проти радянської диктатури

Іслам Карімов

Незмінний лідер Узбекистану протягом 27 років помер 2 вересня. З посади першого секретаря ЦК Компартії Узбекистану, яку він посів у 1989 році, Карімов плавно перебрався у крісло президента в 1990 році. Він не випускав державне кермо зі своїх цупких рук аж до смерті. Наступником Карімова став прем'єр-міністр країни Шавкат Мірзійоєв.

Шимон Перес

Колишній президент Ізраїлю помер 28 вересня. Він обіймав майже всі можливі керівні пости в уряді. Лауреат нобелівський премії миру 1994 року разом з разом з Ясіром Арафатом та Іцхаком Рабіном.

Читайте також: Ким був Шимон Перес: Захисник нації та миротворець

Валерія Заклунна-Мироненко

Валерія Заклунна-Мироненко. Фото: Київський театр російської драми ім.Л.Українки

Знаменита київська актриса кіно та театру. З 1955 року й до останніх днів грала в Київському театрі російської драми імені Лесі Українки. Померла 22 жовтня.

Богдан Гаврилишин

Видатний економіст, меценат, один із засновників Всесвітнього економічного форуму в Давосі та член Римського клубу пішов із життя 24 жовтня. Вивезений з України до Німеччини в 1944 році, звідти, після завершення Другої світової, потрапив до Канади. Гаврилишин написав більше 100 статей з менеджменту, консультував такі всесвітньовідомі бренди, як IBM, General Electric, Unilever, Phillips, а також українських президентів, спікерів та прем'єр-міністрів.

Леонард Коен

Відомий канадський співак помер 7 листопада. З 2008 року його ім'я вписане до Зали слави рок-н-ролу. Володар двох премій Греммі.

Фідель Кастро

Один із авторів кубинської революції та довгий час лідер країни помер 25 листопада. На той час Фіделю було вже 90 років і він давно відійшов від державних справ, передавши їх своєму молодшому брату Раулю. А в свої кращі часи він любив сигари та проголошувати промови, які могли тривати багато годин поспіль.

Джордж Майкл

Джордж Майкл. Фото: Reuters

Видатний британський співак пішов з життя 25 грудня. Володар двох премій Греммі. Причиною смерті виконавця, якому було 54 роки, називають серцевий напад.

Керрі Фішер

Виконавиця ролі принцеси Леї в космічній епопеї "Зоряні війни" померла 27 грудня. За чотири дні до смерті голлівудська актриса була госпіталізована з серцевим нападом.