Петер Пойман: Росія досі використовує в Україні свою агентурну мережу

Антін Борковський
1 червня, 2017 четвер
15:24

Чеський кримінолог Петер Пойман в ефірі телеканалу Еспресо розповів про зв'язок організованної злочинності з російськими спецслужбами і про фейкових борців із корупцією

Зміст

Ми будуємо нову країну, намагаємося будувати нові спецслужби, нову міліцію - новий силовий блок, але розуміємо, що агентів Кремля, як і раніше, повно.

Агентів Кремля треба з України видавлювати. І дуже хороший крок до цього всього - це боротьба з корупцією, щоб корупція не була нормою, тому що в Україні корупція - це вже не проблема, це система. В Україні, особливо за часів Януковича, політика була, в першу чергу, інструментом заробляння грошей.

Не було ніякої ідеології. Янукович був просто представником мафії, який використовував посаду президента для того, щоб заробляти гроші. І створена була ситуація, коли ваша колишня північна братська держава, маючи політичні та ідеологічні завдання, використовувало корупцію в мафіозному режимі, в якому, як ми знаємо, особливої ​​ідеології немає, і де можна все продати і купити. Таким чином, можна дуже легко вибудовувати агентуру, а за посередництва своїх агентів або колабораціоністів можна знищити всю державну систему.

Тобто, наскільки я розумію, Кремль використовує тих чи інших корупційних або мафіозних діячів для того, щоб і надалі контролювати українську державу?

Так, точно. Це дуже слабке місце, тому що на корупціонерів сьогодні треба дивитися як на тих, хто зраджує Батьківщину. Тому що той, хто включений в якісь корупційні схеми - особливо в державній структурі, - загрожує самій державної безпеки України сьогодні.

Але ми знаємо інший момент: в Україні з'явилося дуже багато так званих «борців з корупцією». До нас доходить інформація, що ті чи інші «борці з корупцією» беруть гроші у одних олігархів, яких вони не чіпають, для того щоб знищувати інших олігархів, тобто, таким чином виконуючи корупційне замовлення.

Наприклад, ми чуємо про діяльність російського олігарха Григоришина, який співпрацює з українськими «борцями з корупцією». І, таким чином, виходить якийсь замкнутий круг.

Корупція в Чехії теж є дуже великою проблемою. І на хвилі боротьби проти корупції деякі корупціонери в ЗМІ показують себе як борці з корупцією, але насправді вони самі є джерелом проблеми. У нас було багато гучних історій. Були арешти колишніх міністрів, наприклад, колишнього міністра охорони здоров'я і деяких депутатів.

Це були люди, які дуже голосно критикували корупцію. Тут треба бути дуже обережним, тому що боротьба проти корупції може бути використана і корупціонерами. Це дуже складна колаборація, і ці схеми не такі прості: все робиться не безпосередньо, а через посередників, через підставних осіб і так далі.

Тому дуже важливо, щоб добре працювала поліція і були люди, які вміють заарештовувати нелегальне майно тих, хто його отримав незаконним шляхом. Це демотивує тих, хто включений в ці корупційні схеми. Тому що найбільше покарання для тих людей, які в такі схеми включені, - це навіть не в'язниця, це арешт нелегального майна.

Ми пам'ятаємо скандали, пов'язані з арештом грошей Януковича, і розуміємо, наскільки це складні процеси.

Тобто, все українське суспільство вже визнало Януковича політичною парією, ворогом українського народу і ворогом інтересів української держави, але довести це і провести належні юридичні процедури було дуже складно, оскільки опір системи колосальний.

Дрібні злочинці або дрібні організовані злочинні угруповання закони порушують, великі - закони пишуть. У Чехії у мене є колега, який працює в антикорупційній поліції, він мені розповідав приклади, коли вони бачили, як під час обшуків будинків знаходили навіть договори, в яких конкретні фірми домовлялися з лобістськими компаніями про те, що якщо їм вдасться змінити щось в законах через своїх посередників в парламенті, то вони отримають певну суму грошей. І на це теж треба звертати увагу.

Якби ви, наприклад, отримали колосальні повноваження: від Дональда Трампа, від президента Порошенко або ще від когось - боротися з українською корупцією, скажімо, з корупцією в нашому силовому блоці, з чого б ви почали зміни?

Я б займався якраз арештами нелегального майна. Це дуже важливий момент. Якщо в системі дуже велика кількість грошей, які мають нелегальне походження, то система вже гниє, оскільки завдяки цим грошам можна корумпувати суддів, прокурорів, поліцейських, і це може не закінчиться ніколи.

Такі інструменти існують, і є фахівці. І це має бути одним із пріоритетів. У Чехії ми зробили правильне рішення, об'єднавши боротьбу проти корупції з боротьбою проти оргзлочинності. Зараз це одна структура. Раніше це були дві окремі структури, і існувала певна конкуренція. Сталося це не зовсім коректним способом, але добре, що це сталося.

А некоректність-то в чому?

Треба було, напевно, краще підготувати ці структури зсередини, крім того, пояснити суспільству, чому це так треба. З точки зору громадянина, може здатися, що все це зроблено якось швидко, аби спеціально вигнати деяких людей з поліції. Але це наша внутрішня проблема.

Але не можна, щоб відділ боротьби проти корупції та відділ боротьби проти організованої злочинності працювали окремо, і це факт. Ці органи мають бути разом і працювати дуже тісно, ​​або навіть як одна структура.

А якщо говорити про зв'язки російського бізнесу з російськими силовими відомствами? Ми розуміємо, що в українських реаліях це набуває певного загрозливого вигляду, тому що Кремль за допомогою своїх тих чи інших афілійованих структур в Україні починає їх використовувати з інструментальною метою, змінювати, наприклад, в тому числі і законодавство.

Вплив Росії через посередництво структур, які якимось чином виглядають як приватні, але насправді пов'язані з державою, як раз в Росії, в країні, де політика і Кремль контролюють всі важливі сегменти (адже по-іншому це просто неможливо), це , звичайно, обговорюється. Це дуже важливе питання. Але знову ж таки повертаємося до корупції, тому що якщо партнери на місці отримали певну суму грошей, вони готові до співпраці і просування інтересів чужої країни.

А хабара вони передають через банківську систему, чи все ж так званою готівкою?

У Чехії кілька років тому заарештували нашого колишнього міністра охорони здоров'я, і ​​готівки у нього було кілька мільйонів. Але якщо говорити про великі гроші - а кажучи про Росію, ми завжди говоримо про великі гроші - то таким чином це не працює, в основному через посередників, через якісь фонди. Зазвичай просто укладається договір. Існують різні структури, пов'язані з російською державою, які, наприклад, мають можливість впливати на чеські засоби масової інформації.

Інвестуються гроші. Коли кілька років тому обговорювалася ідея створення американської ракетної бази в Чехії, що входить в систему ПРО, то Росія в ті часи інвестувала дуже великі гроші, в тому числі в кампанію ЗМІ, щоб чеські громадяни були проти цього.

Багато політиків інвестували в свою політичну кар'єру, для того щоб говорити «за» або «проти» за базу ПРО. В принципі, ті гроші, які в ті часи були інвестовані, і ті інструменти, які в ті часи були розроблені, ними вони користуються і досі.

Наскільки, на вашу думку, використовуються старі радянські агентурні мережі в Україні російськими спецслужбами?

Ті, що збереглися, використовуються в повній мірі. Навіщо міняти?! Російські спецслужби не відключили стару агентуру і користуються старими кадрами. У Чехії, особливо після 1968-го року, коли Чехія була повністю контрольована колабораціоністами, склалося дуже багато таких структур, деякі з них, як видно, працюють досі. Але наразі це не головне.

Тому що наразі найголовніше якраз знову - це те, що дуже часто молоді люди, співробітники різних компаній, включені вже не прямо в структури, які підпорядковувалися б якийсь службі, але це теж і приватні фірми, які можуть бути пов'язані, наприклад , з групами організованої злочинності в Росії.

І в певних випадках можуть працювати на російські спецслужби. Це відбувається дуже часто; це, до речі, ми спостерігаємо стосовно кібербезпеки. Організована злочинність використовується в певних випадках російською державою для проштовхування певної думки. Ви це дуже добре знаєте на прикладі Криму, коли навіть організована злочинність була використана, і її представники зайняли деякі політичні позиції в Криму. Тут нічого нового.

А як ще використовується кіберзлочинність?

Раніше окремо працювали кіберзлочинці і звичайна оргзлочинність. На певному моменті вони об'єдналися ...

Завдяки спецслужбам?

Не обов'язково. Спецслужби прийшли пізніше. Коли спецслужби зрозуміли, що все це можна використовувати, то в Росії почали цим займатися. Багато кіберзлочинців, які раніше працювали тільки за гроші, сьогодні працюють або за гроші, або з якихось інших мотивів - можливо, через страх, або їх якимось чином змушують працювати на російську державу посередництвом російських спецслужб.

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталась стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
16:09
Рафал Тшасковський
Тшасковський переміг Сікорського на праймериз "Громадянської коаліції": він стане кандидатом у президенти Польщі
16:05
OPINION
Путіне, Шойгу, де "Орєшнік"?
15:59
Ексклюзив
У Кентерберійському соборі розпочнеться особливе богослужіння з ушанування пам'яті жертв Голодомору
15:53
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни викрали щонайменше 785 об'єктів української культурної спадщини
15:52
Майк Раундс
"Ми брешемо самі собі": соратник Трампа Майк Раундс відкинув ідею мирних переговорів із Путіним
15:34
путін
Путін під час "ракетного" звернення 21 листопада жодного разу не поворухнув руками: Bild припустив, що це означає
15:25
обстріл, ППО
Україна може збивати нові російські ракети "Кедр", що здатні нести "ядерку": NV дізнався як
15:11
штормове попередження
Сильний вітер, ожеледиця та 13 см снігу: Велику Британію накрив шторм "Берт"
15:07
Валерій Залужний
Залужний: ближче до 2027 року армія РФ може здійснити технологічний прорив
15:06
Ексклюзив
Пуск ракети "Сармат" (РФ)
Росіяни мають одиниці таких ракет: авіаексперт Романенко про ракетний удар РФ по Дніпру 21 листопада
14:59
мокрий сніг
Де 24 листопада очікувати опади та мороз: прогноз погоди від Наталки Діденко
14:55
нафта ембарго санкції
Чехія скасовує дозвіл на імпорт російських нафтопродуктів з наступного року
14:35
Андрій Юсов
У Росії діє система катувань полонених, для якої готують "окремих спеціалістів", - Юсов
14:22
ракети Taurus
Президентка Європарламенту Мецола закликала Німеччину надати Україні далекобійні ракети Taurus
14:21
Дрон PD-2
Інноваційний підхід: на Времівському напрямку ЗСУ поєднали автомат з дроном
Більше новин