live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
img
Дмитро Гомон 10 липня, 2017 понеділок

Перша ластівка від Трампа. Що держсекретар США привіз українцям

Держсекретар США Рекс Тіллерсон у Києві запевнив українців, що змови з Путіним за їхньою спиною немає та анонсував нову спробу припинити війну на Донбасі

Держсекретар США Рекс Тіллерсон у Києві запевнив українців, що змови з Путіним за їхньою спиною немає та анонсував нову спробу припинити війну на Донбасі

Держсекретар США прибув до Києва одразу після зустрічі свого шефа, президента Дональда Трампа з російським президентом Путіним. Цей момент є дуже важливим. Тіллерсон, фактично, став гарантом того, що жодних домовленостей між США і Росією за спиною України не відбувається.

Санкції лишаються

Держсекретар США (посада аналогічна міністру закордонних справ. - Авт.) доніс президенту Порошенку позиції Путіна й Трампа під час обговорення українського питання та вислухав нашу точку зору.

"Санкції США та Євросоюзу залишатимуться щодо Росії, поки РФ не припинить дії, що спричинили ці санкції. Ми закликаємо Росію виконувати свої зобов’язання в рамках мінських угод і використати свій вплив на сепаратистів, щоб спостерігачі ОБСЄ мали доступ не тільки на лінії зіткнення, але і вздовж кордону", - сказав Тіллерсон під час спільної прес-конференції з Петром Порошенком.

"Він чітко показав, що ніякої змови немає", - розповів сайту Еспресо аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков. За його словами, так робиться не лише через розуміння важливості американо-українських відносин. Просто за адміністрацією Трампа пильно спостерігають в самих США, перш за все з Конгресу.

Тож візит держсекретаря розвіяв останні сумніви щодо того, якою буде політика США щодо України в контексті російсько-українського конфлікту. Хоча, можна не сумніватися, що окремі голоси й досі будуть озвучувати тезу "Америка нас зливає".

Спецпредставник Волкер

Курт Волкер

Ще один важливий момент візиту - той, що Рекс Тіллерсон став першим міністром уряду Трампа, який відвідав українську столицю. Окрім того, він привіз із собою свіжопризначеного спецпредставника США з врегулювання ситуації в Україні Курта Волкера. Останній, як розповів Порошенко під час спільної з Тіллерсоном прес-конференції, буде працювати в Києві кілька днів. Потім він, вочевидь, поїде працювати з росіянами.

"Ми розчаровані відсутністю прогресу у виконанні мінських угод, тому й призначили спецпредставника", - відзначив Тіллерсон під час прес-конференції.

"Можливо, навіть до кінця літа ми побачимо спробу відновити процес врегулювання на основі мінських домовленостей", - сказав Бєлєсков.

Курт Волкер - колишній співробітник ЦРУ та екс-посол США в НАТО. Він також був виконавчим директором Інституту МакКейна - сенатора з числа "яструбів" та жорстких антагоністів Росії.

Проте вважати, що Волкер негайно знайде шлях врегулювання наївно. Наразі у питанні мінських домовленостей маємо глухий кут, бо Росія продовжує наполягати на тому, що першими мають бути втілені в життя політичні частини угоди (вибори, амністія тощо).

Це у черговий раз підтвердилось під час спілкування з журналістами на саміті G20 міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова. Розповідаючи про зміст перегорів Трампа і Путіна він заявив, що західні країни усвідомлюють необхідність "тиску уряду в Києві", аби він виконав мінські домовленості.

Україна на перше місце ставить безпекові умови - повернення заручників, виведення російських військ, відновлення контролю над кордоном. Порошенко під час прес-конференції з Тіллерсоном нагадав, що не Україна почала війну тож і ключі до її завершення знаходяться у Москві.

На думку Бєлєскова тепер головною інтригою буде те, як будуть діяти американці після того, як "в енний раз нічого не станеться". "Цікаво буде подивитися, якою буде реакція США, що вони робитимуть", - сказав аналітик.

Реформи окремо, безпека окремо

Спецпредставник США Курт Волкер у нещодавньому інтерв'ю "Голосу Америки" говорив про те, що посилення України - то найкращий спосіб протистояти Росії та її пропаганді. "Світ повинен бачити Україну як стійку, життєздатну, процвітаючу державу з сильною демократією", - сказав він.

Тут логічно постає питання щодо реформ, які необхідно втілити в життя українському уряду для посилення країни. З цим є немало проблем. Але поки що адміністрація Трампа розділяла питання успішності проведення реформ та допомоги Україні, зокрема в безпековій сфері.

Адміністрація Обами діяла інакше та намагалася м'яко тиснути на українську владу. Аргументом слугувала теза про те, що важко буде переконувати продовжувати санкції європейські країни, якщо не буде успіху в боротьбі з корупцією та реформах.

Досі Тіллерсон дуже мало згадував тему реформ в Україні, коли заходила мова про безпекову ситуацію та війну на Донбасі. Єдиний раз, коли він зробив це, трапився 31 березня під час засідання комісії Україна-НАТО в Брюсселі.

"Україні немає сенсу боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втратить душу, загрузнувши в корупції. Антикорупційні інститути повинні отримати підтримку, ресурси і захист", - сказав тоді держсекретар.

Тепер же він навіть похвалив українську владу за "величезний прогрес" у проведенні реформ та покращенні економічних показників.

"Я знаю, що доведеться ще багато зробити і ви налаштовані продовжувати ці реформи", - сказав Тіллерсон. Серед того, що треба ще зробити, він згадав земельну та антикорупційну реформи, відбір суддів до Верховного суду.

Порошенко, до речі, взагалі тему реформ хоч і підняв, але, згадавши про реформи в енергетичній сфері швидко переключився на перспективу взаємовигідних контрактів.

Таким чином, питання щодо можливого тиску на Київ з боку США у контексті реформ та прив'язування його до надання американської допомоги, лишається відкритим.

Прикметно, що Тіллерсон став першою ластівкою з адміністрації Трампа. Вже у серпні-вересні, за словами Порошенка, у Києві чекають на візит керівника Пентагону та міністра енергетики США.

новини партнерів

19 листопада, 2017 неділя

19 листопада, 2017 неділя

18 листопада, 2017 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати