Онлайн-шпигуни. Як за вами стежать Facebook, Google та Microsoft

Анастасія Пашинська
28 серпня, 2017 понедiлок
11:00

Ми всі боїмося бути зламаними хакерами, але велика загроза конфіденційності в інтернеті - це сайти і додатки, з якими ми співпрацюємо щодня. Як за нами стежать Facebook, WhatsApp, Microsoft, Google

Facebook стежить за третиною населення Землі

Чим більше часу Facebook тримає користувачів на сайті, тим більше даних він може зібрати на кожного з нас. Ці дані збираються для рекламодавців, які поповнюють бюджет Facebook. Щоб збільшити шанси на взаємодію користувача з рекламою, Facebook сортує своїх користувачів за різними групами.

І якщо ви ніколи не замислювалися, чому в стрічці Facebook ви бачите саме цю рекламу, а ваш знайомий бачить іншу - вся справа в таргетуванні. Наприклад, у вашої мами в Харкові скоро День народження, тоді у вас у стрічці з'являється реклама харківських флористів та доставки квітів.

Як вас бачить Facebook можна дізнатися тут, у розділі "ваші категорії". Ви також можете видалити свої категорії, але від цього Facebook не перестане показувати рекламу або збирати про вас інформацію. Це призведе до того, що реклама в стрічці стане випадковою.

Це лише частина інформації, яку Facebook "знайшов" на вас і не посоромився поділитися. Подібне сортування з'являється за рахунок уподобаних вам сторінок, статусу, ваших друзів, місця розташування, кар'єри і навіть того, як ви взаємодієте з іншими обліковими записами або оголошеннями за межами Facebook.

Якщо ви авторизовані в Facebook, то соціальна мережа здатна відстежувати сайти, які ви відвідуєте. Навіть коли ви виходите з системи, Facebook знає багато з вашого браузера. Він отримує інформацію кожен раз, коли ви завантажуєте сторінку з кнопкою «Like» (Подобається) або «Share» (Поділитися).

Washington Post опублікував 98 видів персональних даних, які збирає Facebook. Серед них усі дані: від віку, до кількості кредитних карт, якими користується людина.

Також Facebook співпрацює з правоохоронними органами. І за запитом може надати все: від IP адреси до особистих повідомлень користувача.

Секретні агенти Facebook

Також Facebook знає, що мільйони людей роблять на своїх телефонах, навіть якщо вони не використовують соціальну мережу, стверджує Wall Street Journal.

Усе завдяки сторонньому додатку Onavo Protect, який компанія Facebook придбала ще 2013 року. "Подбайте про те, як ви використовуєте мобільні дані і захистіть свою особисту інформацію", - йдеться в описі програми на Google Play і Apple Store.

Додаток повідомляє, якщо сторонні додатки збирають інформацію на вашому пристрої, блокує їх, а також захищає інтернет-з'єднання за допомогою VPN.

І, як виявилося, всю зібрану інформацію відсилає своїй материнській компанії - Facebook Inc. Звісно про цю функцію в описі замовчується. Onavo Protect збирало дані про відвідувані сайти, встановлені програми, інформацію про кількість часу, який проводить користувач на різних ресурсах. Таким чином Facebook дізнавався про звички користувача і поліпшував свій продукт.

Facebook придбав Onavo Protect саме перед покупкою популярного месенджера What'sApp. Тоді сервіс показав, що месенджер встановлено на 99% пристроїв у Іспанії. Можливо саме цих даних було досить, щоб придбати месенджер за $19 мільярдів.

Додаток Onavo Protect було встановлено понад 24 мільйонів разів як на систему Android, так і на iOS.

Крім цього, Facebook належить Instagram, WhatsApp і ще 7 компаній, тому додаткові дані підтягуються з цих додатків.

Чи чує нас Facebook

Минулого року професор Університету Південної Флориди Келлі Бренсон припустила, що соціальна мережа підслуховує своїх користувачів через мікрофон пристрою. Вона зробила цей висновок виходячи з активності свого мікрофона під час користування програмою.

Щоб протестувати свою теорію, Бренсон кілька разів говорила про теми, які жодного разу не шукала або не обговорювала на своєму смартфоні. І в рекламі Facebook відразу з'явилися елементи, які обговорювала Бренсон неподалік від смартфона.

Однак представники Facebook спростували ці чутки. Вони також зазначили, що використовують мікрофон тільки якщо користувач дозволив його використання. Мікрофон потрібен для функції "розпізнавання" в Facebook.

Наприклад, коли ви пишете статус у соціальній мережі, вона "прислухається" до оточуючих звуків, і може визначити яке шоу ви дивитеся, або яка пісня зараз грає. Усе це можна додати в статус.

Як заблокувати. Однак, якщо ви параноїк, і не хочете, щоб Facebook слухав усе, що ви говорите в будь-який час, ви можете відключити доступ програми до вашого мікрофона. В iOS перейдіть на панель «Налаштування», знайдіть «Facebook» і зніміть опцію «мікрофон».

На Android перейдіть у розділ «Політика конфіденційності» в розділі «Налаштування», знайдіть розділ мікрофона під панеллю дозволів, і вимкніть доступ до Facebook.

WhatsApp

Месенджер і так належить компанії Facebook, яка вже є гігантською базою даних на кожного користувача. Ми відправляємо 10 мільярдів повідомлень Facebook на день, натискаємо кнопку «Подобається» 4,5 мільярда раз і завантажуємо 350 мільйонів нових фотографій кожного дня. На Facebook розміщено 17 мільярдів геолокацій і близько 250 мільярдів фотографій.

Уся ця інформація означає, що Facebook знає, як ми виглядаємо, хто наші друзі, якими є наші погляди на більшість речей, коли наш день народження, незалежно від того, знаходимося ми в стосунках чи ні, де ми знаходимося, що нам подобається і не подобається і багато іншого. Це дуже багато інформації в руках однієї комерційної компанії.

Навіщо ж Facebook ще один сервіс, такий як WhatsApp? WhatsApp дійсно не вписується в бізнес-модель Facebook, тому що на ньому немає і не буде реклами. І якщо раніше, щоб користуватися WhatsApp необхідна була платна підписка, то зараз її повністю скасували. Як тоді Facebook отримає дохід від своїх витрачених на месенджер $19 мільярдів?

Офіційної відповіді на це питання немає, однак WhatsApp також збирає інформацію: телефонну книгу, фотографії, відео. На липень 2017 року у WhatsApp 1,7 мільярда користувачів, а за день відсилається близько 42 мільярдів повідомлень.

Компанія WhatsApp отримує доступ до вашого номера телефону, адресної і телефонної книги, динаміка, дані про запущені додатки на тому ж пристрої, визначає кому і коли ви телефонуєте (або коли телефонують вам), точну геолокацію.

Також WhatsApp має дозвіл на запис аудіо через мікрофон без повідомлення користувача про це. Теж саме стосується запису відео та фото - додаток може все це робити в будь-який час, без вашої згоди або повідомлення. А ще додаток отримує інформацію про всі облікові записи (Google, Facebook та інші) на пристрої. Також додаток може відправляти і читати ваші смс-повідомлення.

І ця інформація не якась там таємниця, ви самі приймаєте угоду користувача. Усе це ви можете прочитати в налаштуваннях вашого смартфона, в розділі програми.

Як заблокувати. Однак можна заблокувати доступ додатки до мікрофона і камері. Робиться це так само як і в Facebook. В iOS перейдіть на панель «Налаштування», знайдіть WhatsApp і відключіть доступ до мікрофона і камери.

На Android перейдіть у розділ «Політика конфіденційності» в розділі «Налаштування», знайдіть розділ мікрофона під панеллю дозволів, і вимкніть доступ до WhatsApp. Або зайдіть в "настройки", виберіть "додатки", знайдіть там WhatsApp і відключіть мікрофон та камеру.

Що знає Google

Практично те ж саме, що і Facebook. Тут вони змагаються в кількості зібраної інформації, хоча використовують схожі методи.

Коли ви використовуєте Google, ви йдете на угоду. Можете безкоштовно користуватися такими сервісами, як Gmail, Google-диск, пошуковик, YouTube і Карти Google в обмін на надання інформації про себе.

Всього у компанії Google близько 70 продуктів (включаючи систему Android), кожен з яких збирає про вас інформацію. Google навіть докладно пише про те, яку інформацію компанія отримує.

Google використовує безліч методів, щоб дізнатися про вас. Що саме знає про вас Google можна подивитися тут. Також компанія відстежує будь-яку взаємодію з системою: подорожі, веб-пошук, локації, номери телефонів і навіть записує голосовий пошук. Свою активність ви можете подивитися тут.

Однак і тут є можливість очистити цей журнал та інформацію про себе. Але як і з Facebook, це не означає, що система перестане збирати про вас інформацію або показувати рекламу.

Windows - король серед шпигунів

Від моменту запуску Windows 10 Microsoft звинувачують в тому, що нова система дозволяє Microsoft контролювати все, що ви робите. Навіть якщо ви просто натискаєте клавіші на клавіатурі.

Виконавчий віце-президент Microsoft Террі Майерсон пояснив, що, хоча компанія і збирає інформацію, користувачі самі можуть вибирати, якими даними хочуть поділитися з корпорацією. Але за замовчуванням система збирає всі дані.

Крім того, що компанія Microsoft збирає дані про ваш пристрій, щоб поліпшити роботу системи, вона збирає будь-яку інформацію, яку ви вводите на пристрої з Windows 10.

Однак віце-президент запевнив, що ці дані не використовують для ідентифікації користувачів, а також що їх зашифровано на серверах Microsoft.

"Зверніть увагу, що з новими функціями, такими як Cortana (голосовий помічник WIndows - ред.) Для яких потрібно більше особистої інформації, вас запитують, чи хочете ви включити їх і отримали додаткові параметри налаштування конфіденційності", - написав Майерсон у повідомленні в блозі.

Майерсон також пояснив, що Windows 10 не виконує сканування ваших файлів та електронних листів, щоб краще зорієнтувати рекламу під вас.

Щоб заборонити Windows стежити за вами, при установці системи ніколи не вибирайте "швидку" установку. Прочитайте всі положення і приберіть галочки там, де система дозволяє собі відсилати ваші персональні дані.

Усі у змові

Ще наприкінці 2015 року дослідники з Массачусетського технологічного інституту (MIT), Гарварда і університетів Карнегі-Меллона вивчили найпопулярніші 110 додатків, доступних у Google Play і Apple App Store. Як з'ясувалося, більшість додатків ділиться конфіденціальною інформацією про користувача, не попереджаючи його про це.

У своєму дослідженні "Хто що про мене знає?" Вони виявили, що 73% програм на Android розкривали поштові адреси та імена своїх користувачів. А 47% додатків для iOS відсилали третім особам геолокацію користувачів.

Куди ж відсилалися ці дані? Велика частина інформації, а саме 36% (40 додатків зі 110) відсилалася за адресою Google.com, ще 18% інформації йшло на Googleapis.com. Сайт Apple.com отримував інформацію від 17% досліджуваних програм, а соціальна мережа Facebook.com - від 14% додатків.

Дослідження також показало, що 93% тестованих додатків Android підключені до загадкового домену safemovedm.com. Найцікавіше, що дані на цей домен передаються у фоновому режимі, навіть коли немає запущених додатків. Компанія Google (як власник системи Android) не прокоментувала призначення домену.

Також було проаналізовано 30 медичних та фітнес-додатків. З них 3 додатки відсилали інформацію третім особам. Наприклад, популярний додаток Android Health Drugs.com, який працює як медичний довідник, надсилав інформацію за пошуковими запитами 5 різним доменам. Тож якщо людина шукала інформацію про "герпес" про це тут же дізнавався один з сервісів Google і велика компанія цифрової реклами DoubleClick.

Рекордсменом з розсилки особистої інформації в Android виявився додаток "Text Free", за допомогою якого користувачі можуть обмінюватися безкоштовними смс і телефонними дзвінками. Його було завантажено 50 мільйонів разів. Ця програма відсилає особисту інформацію 11 стороннім компаніям.

Найбільш "проблемним" додатком на iOS став "Localscope" - спеціальний браузер, за допомогою якого користувачі дізнаються про найцікавіші місця поблизу. Ця програма надсилала інформацію 17 стороннім компаніям.

Не секрет, що більшість додатків окупається за рахунок реклами, яка в них міститься. Однак якщо додаток без реклами, але безкоштовний (як, наприклад, WhatsApp), слід насторожитися: швидше за все він краде ваші особисті дані.

Читайте також:
15 травня, 2021 субота
Грета Тунберг та її рух розповсюджують ненависть до Ізраїлю, - Focus
Ракетний комплекс Нептун
15 травня, 2021 субота
Ракетний комплекс “Нептун” здатний знищити флот Росії, проте влада не виділяє на нього коштів – розслідування Тетяни Чорновол
погода
16 травня, 2021 неділя
Синоптик Наталка Діденко попередила про дощі та похолодання
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.44
  Купівля 27.44
  Продаж 27.67
 • EUR
  Купівля 33.16
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
17 травня
17:11
Адвокат Чауса: "Дуже важко сказати, чи справжнє відео"
17:10
"Я вам - не Черновецький, а от ви - наступники Януковича": Кличко про обшуки в Києві
16:53
На Полтавщині найбільший показник вакцинації від коронавірусу по Україні

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
16:48
Роберто Де Дзербі
Авторитетний інсайдер назвав подробиці контракту Де Дзербі зі "Шахтарем"
16:42
У Києві на Північному мосту машина раптом стала на дибки та перекинулась, водій намагався втекти. ВІДЕО
16:41
На засідання Ради 20 травня планують винести законопроєкт про НАБУ, - Гончаренко
16:40
допомога-фронт
Двоє снайперів на одну мішень: військові розповіли про ситуацію на передовій
16:36
Денис Шмигаль
Держава найближчим часом виплатить бізнесу ще 400 млн грн "карантинної" допомоги, - Шмигаль
16:27
погода
В Україну йдуть грози, дощі й рвучкий вітер, - синоптик Наталка Діденко
16:22
Олександр Шовковський
Шовковський знову став у ворота у збірній України
16:17
газ
Газпром придбав усю запропоновану транзитну потужність України на червень
16:03
Денис Шмигаль
Шмигаль: Частина областей України може перейти у "зелену" зону
16:00
В Німеччині виготовили перший безмагнітний електродвигун з ККД 95%
15:58
ресторан карантин
У Франції з 19 травня відкриють літні тераси ресторанів та магазини
15:58
Ключовий захисник "Зорі" безкоштовно дістався польському топ-клубу
15:52
Sanofi
Французька Sanofi повідомила про створення вакцини проти COVID-19
15:49
гривня
Держпродспоживслужба за півроку повернула громадянам понад 7 млн грн за неякісні товари та послуги
15:44
Олександр Корнієнко
В Україні готують новий законопроєкт про гімн і прапор, - Корнієнко
15:40
Сергій Ребров
Ребров знайшов несподіваний варіант продовження кар'єри
15:38
Тарас Козак
Козак не перебуває на лікарняному або у відпустці, - апарат Ради
15:35
М'янма
У М'янмі військові вбили та понівечили тіло відомого поета, який надихав протестувальників - ЗМІ
15:24
Денис Шмигаль
Рада 21 травня заслухає звіт Шмигаля щодо протидії коронавірусу
15:24
Валентин Вигівський
В’язень Кремля Вигівський планує оголосити голодування, - Денісова
15:15
Максим Степанов
Я не писав жодних заяв на звільнення, - Степанов
15:09
Василь Ломаченко - Теофімо Лопес
Лопес-старший розповів, чому його син хотів уникнути бою з Ломаченком
15:03
АЗС
Держрегулювання цін на бензин та дизельне пальне призведе до погіршення якості продукту, - Пендзин
15:02
Олександр Лукашенко
Лукашенко підписав закон, який дозволяє силовикам стріляти по мітингувальниках
14:55
Socar
Дві мережі АЗС відновлюють продаж "преміального" пального
14:41
Дмитро Кулеба
"Асоційоване тріо": Україна, Грузія та Молдова створили формат співпраці для руху до ЄС
14:31
ВООЗ
ВООЗ: щороку сотні тисяч людей помирають через понаднормову роботу
14:25
дія
Сплата податків та штрафів, е-підпис, заміна водійського посвідчення: у Мінцифри назвали послуги, які вже доступні в "Дії"
14:20
Ветерану війни з РФ, який вбив нападника під час самозахисту, пом'якшили запобіжний захід
14:15
метрополітен
Метро Києва відновило роботу: пасажира, який стрибнув на рейки, госпіталізовано
14:11
комунальники
Синоптики попередили про залпові грозові дощі в Києві: комунальники посилено чистять зливостоки
14:04
Джозеф Байден
"Плануємо залучати палестинців, ізраїльтян та інших до забезпечення сталого спокою": Байден про загострення у секторі Гази
14:00
Туреччина подала заявку на участь у проєкті ЄС щодо військової мобільності
13:39
Руслан Малиновський
Не думаю, що "Аталанта" буде тримати Малиновського, - Шевченко спрогнозував майбутнє лідера збірної України
13:37
Вилучили контрафакту на майже 6 млн грн: СБУ заблокувала діяльність підпільного нафтопереробного заводу
13:31
Північний потік-2
Німеччина дозволила продовжити будівництво "Північного потоку-2"
13:28
Авіація ЗСУ
ЗСУ провели навчання авіації на Житомирщині: протидіяли диверсіям і відбивали повітряні атаки
Більше новин