Не Богом дані. Коли українці зможуть забути про жовті маршрутки

Забути про жовті іржаві "Богдани" можна буде вже через 2-5 років, переконують в Мінінфраструктури. Як це реалізовуватимуть

“Це не політ у космос, але справжня революція” - пояснив міністр інфраструктури Володимир Омелян нововведення у сфері автобусних перевезень.

На початку лютого КМУ затвердив зміни до двох постанов, які стосуються порядку проведення конкурсу на регулярних автобусних маршрутах та правил надання послуг на автомобільному транспорті. То що зміниться для пасажирів та перевізників?

Жовті вбивці

Новини про несправні маршрутки та ДТП за їхньої участі трапляються чи не щотижня. Так, навесні 2017 одна з вуличних відеокамер зафіксувала, як відривається колесо у "Богдана", переповненого пасажирами. В червні на Харківському масиві столиці маршрутка загорілася. Постраждало 4 пасажирів, серед яких і вагітна жінка.

Липень виявився теж неспокійним: маршрутка влетіла в іншу, коли та висаджувала пасажирів. Двоє людей постраждало. На початку листопада у столиці сталася ДТП, яка забрала життя двох людей. На тролейбусній зупинці неподалік станції метро "Героїв Дніпра" маршрутка наїхала на трьох киян, що виходили з тролейбусу. Одна жінка загинула на місці. Ще один чоловік помер дорогою до лікарні. Пізніше виявилося, що загиблі були подружжям.

За даними ДІАП НП України, за 8 місяців минулого року в Україні сталося 1971 ДТП за участі ліцензованого транспорту, з них 1934 - саме з його вини. Внаслідок аварій загинуло 32 громадян, а ще 582 людини зазнали ушкоджень.

Київ - лідер за кількістю ДТП. З січня по серпень 2017 року в столиці трапилося 328 аварій. Й лише одна відбулася з вини іншого учасника дорожнього руху.

Лише за два місяці 2018 року з’явилися десятки новин про ДТП з маршрутками. Нещодавно в столиці дві маршрутки вилетіли з дороги: одна врізалась в дерево, друга в стовп. В результаті - 12 потерпілих, двоє в критичному стані. Ймовірна причина ДТП – невдалий маневр одного з водіїв.

ДТП за участі двох маршруток, де постраждало 12 людей

Столичні чиновники звернулися до уряду з проханням скасувати мораторій на перевірки перевізників та пообіцяли вжити жорстких санкцій щодо порушників.

Читайте також: За дві години з Києва до Львова, чи Неспішна романтика плацкарта. Куди заїде “Укрзалізниця”

Зношеність маршруток та поспіх водіїв

У відповіді на запит “Еспресо” в КМДА повідомляють, що зараз в столиці в режимі маршруток їздить близько 1,6 тис. автобусів. Лише 12,5% (200 автобусів) випущені після 2015 року.  

За словами Міністра інфраструктури Володимира Омеляна, переважний вік маршруток, які в нас курсують — 9-10 років, а великих автобусів — більш ніж 15. Про це він заявив в інтерв’ю “Громадському”.

Маршрутки в Києві курсують близько 150 маршрутами, щодня перевозячи по 1,5 млн громадян. За це відповідають 22 компанії-перевізники.

Така величезна кількість нещасних випадків за участі маршруток зумовлена двома факторами: застарілість й несправність транспортного засобу та втомлений водій за кермом, який поспішає побільше заробити.

Від 2012 року на новий маршрут не вийшла жодна нова автобусна компанія. Або продовжувати працювати старі, або заплющувалися очі, що призвело до створення великого сірого ринку нелегальних перевізників, - пояснює Омелян.

В ході перевірки в листопаді виявлено, що близько 40% маршрутів (67 зі 166) столичні перевізники обслуговують нелегально. На 56 маршрутах закінчився термін дії договорів, в деяких випадках - ще 6-9 років тому.

В січні активісти "Транспорт Києва" виявили 70 нелегальних транспортних засобів, які перевозять киян. У зазначених маршрутів немає ні ліцензій, ні дозволів, що дають право працювати на маршрутах та возити пасажирів.  

Лютнева перевірка 43 маршрутів виявила порушення на більшості з них. Складено 51 акт та 27 протоколів про адмінпорушення посадовими особами автомобільних перевізників, повідомив директор Департаменту транспортної інфраструктури Києва Сергій Симонов “УП”. За порушення перевізнику “світить” 1700 грн штрафу. Договори розірвано з 4 перевізниками.

Читайте також: У 2018 році на українські дороги чекають серйозні зміни. Що робитимуть

Згідно з цифрами, наведеними у звіті Світового банку щодо транспортної моделі Києва, в 2014-2015 роках маршрутки обслуговували 56% усіх маршрутів.

Вони дублюють багато маршрутів комунальних автобусів, тролейбусів та трамваїв. Часто буває так, що вони приїздять на зупинку за хвилину-дві до прибуття комунального транспорту, забирають всіх пасажирів, тож чекати тролейбуса залишаються хіба пільговики. На жаль, часто через поспіх та бажання обігнати всіх, щоб набрати більше пасажирів, маршрутки спричинюють ДТП.

В звіті Світового банку фахівці рекомендують Києву закрити майже половину маршрутів, які обслуговують маршрутні таксі, та закупити замість них великі автобуси, тролейбуси та трамваї.

Добова потреба в маршрутках має скоротитися з 1525 машин мінімум на 750, а кількість маршрутів - з 161 до 87 як мінімум.

Щоб повністю витіснити маршрутки, Києву необхідно придбати 231 автобус, 172 тролейбуси та 62 трамваї для задоволення потреб у перевезеннях на діючих маршрутах, порахував депутат Київради Олександр Пабат.

В 2017 році столиця повинна була придбати 100 нових автобусів, але в підсумку вдалося закупити лише 49.

"Наше завдання - не боротися з маршрутками, бо приватні перевізники сприйматимуть це як адміністративний тиск. А зробити все, щоб альтернативою старим та небезпечним маршруткам став сучасний, комфортний, дешевий, безпечний громадський транспорт", - пояснив мер Києва В. Кличко стратегію розвитку міського транспорту.

Реформа автоперевезень

В Україні є кілька видів автобусних перевезень: міські, приміські, міжміські, внутрішньообласні, міжобласні та міжнародні. На думку Омеляна, реформовувати міжнародні перевезення потреби немає. То що зміниться?

Заявницький принцип. Міжобласний маршрут перевізник тепер отримуватиме за заявницьким принципом. Для участі в конкурсі потрібно подати перелік необхідних документів та підтвердити відповідність вимогам (згодом це можна буде робити онлайн). Після цього отримує дозвіл та починає перевозити пасажирів. Договір укладається на 5 років. Якщо не буде порушень, його продовжують.

Бальна система. За відповідність до кожної з вимог заявник отримуватиме бали. Якщо раніше претенденти отримували бали за кількість працівників та транспорту, то нині в пріоритеті буде екологічність та доступність автобусів для людей з інвалідністю. А переможцем конкурсу стає той, чия оцінка буде найвищою. Це повинно мотивувати перевізників оновлювати траснпорт.За порушення ПДР бали зніматимуть.

Еко-пріорітети. Перевага на конкурсі надаватиметься перевізнику який пропонує низькопідлогові автобуси, електробуси, автобуси з більшою категорією екологічності (Євро 3-Євро 6).

Інклюзивність. Пристосованість транспорту для перевезення людей з інвалідністю оцінюватимуть найвище. З 2019 року перевізник буде зобов'язаний на приміських і міських маршрутах мати в автопарку не менше 35% таких транспортних засобів, а після 2020 року — 50%.

Нові автостанції. Головне в реформі - спрощення вимог, переконують в Мінінфраструктури. Тепер кожен, виконуючи мінімальні вимоги, має право відкрити власну автостанцію. Єдина вимога — автобус повинен їхати від автостанції до автостанції, без жодних нелегальних зупинок посеред поля.

Без “Богданів”. Прозора і чесна конкуренція приведе до того, що мільйони людей в Україні будуть користуватися не морально і фізично зношеними маршрутками, часто нелегально переробленими з вантажних мікроавтобусів, а сучасними, комфортними, безпечними автобусами, запевняє міністр.

Коли запрацюють електронні квитки

Столична влада анонсовувала впровадження електронних квитків навіть у маршрутках вже з 1 квітня 2018. Однак запуск системи доводиться відкласти до 14 липня. Повноцінно ж вона повинна запрацювати з середини осені.

Затримка сталася через те, що естонська компанія не встигає виробити валідатори (пристрої  для зчитування електронного квитка - Еспресо), пояснює директор Департаменту інформаційних технологій КМДА Юрій Назаров.

Читайте також: Крила в моді. Чому на третину “злетіли” авіаперевезення в Україні та що попереду

Тим часом  Харків, Львів, Вінниця, Житомир, Тернопіль, Мукачево та Біла Церква  вже мають досвід впровадження системи електронних квитків. Тернопільські водії навіть страйкували через впровадження цієї системи.  

Столична влада обіцяє провести конкурси для 45 маршрутів вже до червня, повідомляє “УП”.

Вже в березні запустять конкурс для 15 маршрутів. Серед вимог до перевізників: Євро-5, форменний одяг, наявність GPS-трекерів та валідаторів – щоб люди могли заплатити проїзним чи банківською картою.

Подати документи на участь в конкурсі перевізники можуть вже в електронній формі на сайті "Комунальної служби перевезень".

“Впровадивши е-квиток, ми зможемо порахувати, скільки людей користується громадським транспортом і, відповідно, скільки з них пільговики, - доводить переваги технології Назаров. - З огляду на ту ситуацію, яка склалася зараз, виходить, що пільговиків у нас більше 60% пасажирів у наземному транспорті”.

Після запровадження електронного квитка, надходження від пасажирських перевезень комунальним транспортом до місцевого бюджету зростуть на 40-50%, переконаний міністр інфраструктури Володимир Омелян.