У 2018 році на українські дороги чекають серйозні зміни. Що робитимуть

15 січня, 2018 понедiлок
13:22

Дороги мають вплив не лише на життя громадян. Від них залежить швидкість руху всієї економіки. Як уже змінилося українське “бездоріжжя” та чого ще чекати найближчими роками

Зміст

В 1954 році після завершення Корейської війни економіка США перебувала не в найкращому стані. Були розвинуті міста на кшталт Нью-Йорка, Сан-Франциско та Лос-Анджелеса, але решта територій поступово занепадали, оскільки з ними не було зручного сполучення. Через ДТП на дорогах помирало тисячі людей, а бізнес стояв у заторах. Й в майбутньому це створювало не найкращі перспективи для розвитку економіки.

За президентства Ейзенхауера в 1974 році в США побудували систему швидкісних трас Interstate, яка була спроектована так, щоб при швидкості 125 км/год можна було проїхати країну без жодної зупинки. Навіть у найвіддаленнішому селі будували чотириполосну трасу - з розрахунком на майбутнє.

Під час розробки вартість проекту складала $27 млрд. Кінцева ж вартість вийшла вп’ятеро вища - $129 млрд. Тож природно, що такі витрати обурювали платників податків.

Та ефект для економіки це мало значно вищий, адже по Interstate можна було перевозити товари на 17% дешевше, що дало поштовх до розвитку бізнесу. Траса з’єднала навіть невеличкі міста та об’єднала американську економіку в один організм.

Мережа Interstate принесла країні більш $ 2,1 трлн вигоди за рахунок підвищення ефективності виробництва, зниження роздрібних цін і зменшення аварійності.

Магістралі Ейзенхауера окупили інвестиції в $129 млрд більше ніж у 16 разів.

Що не так з українськими дорогами

Темпи розвитку української економіки також багато в чому залежать від якості дорожнього покриття. Однак станом на 2016 рік, за даними щорічного рейтингу Всесвітнього економічного форуму, Україна посіла лише 137-е місце з 144 країн світу за якістю дорожнього покриття. Тоді 97% українських автодоріг потребували оновлення.

Та якісні дороги - дуже дороге задоволення. Побудувати 1 км нового шлях коштує українській економіці понад $1млн. Щоб окупити ці витрати потрібно 10-12 років перевозити по цій дорозі вантажі.

Однак українські автошляхи зношуються значно швидше. По-перше, через те, що навантаження на них йде значно більше, аніж дозволено нормами: дорогами державного значення можна їздити вантажівкам, вага яких не перевищує 40 тонн, а дорогами місцевого значення - не більше 24 тонн. Та наразі ваговий контроль не працює як слід, система штрафів не лякає, а закон про посилення відповідальності за перевантаження транспорту депутати Верховної ради минулого року провалили. Тож чимало перевізників дозволяють собі перевищувати норми вдвічі.

По-друге, стан доріг потрібно підтримувати постійно та стабільно. А в нас це роками робилося за принципом “як вийде”. Не кажучи вже про корупцію, яка навіть зі скромних бюджетів “як вийде” залишала мізерні суми.

Читайте також: Водіїв в Україні чекають серйозні зміни:Збільшені в 10 разів штрафи, тимчасові права, швидкість 50 км/г

Міністр інфраструктури Володимир Омелян в інтерв’ю виданню Іnsider заявив, що “за Януковича розкрадалося від 50 до 70% , а зараз якщо і крадеться, то від 3% до 10%”.

Поступово ситуація з українськими дорогами змінюється. Донедавна Укравтодор фінансували з державного бюджету та за рахунок міжнародних фінансів.

З 2015 року уряд запустив так званий митний експеримент, який, за оцінками ДФС, приніс ще 12,3 млрд грн на розвиток дорожньої інфраструктури. Тож його вирішили продовжити й на 2018 рік.

За словами виконуючого обов’язки керівника “Укравтодору” Славоміра Новака, ще 2,5 млрд грн цьогоріч вдалося зекономити й завдяки системі електронних закупівель  ProZorro.

В результаті в 2017 році в Україні вдалося капітально відремонтувати близько 2 тис. км доріг. Це вдвічі більше, аніж в 2016. На 2018 рік запланували ремонт ще 4-5 тис. км.

Що зміниться в 2018

В цьогорічному бюджеті на дороги заклали рекордну суму - 47 млрд грн. Та основним нововведенням є те, що з 1 січня в Україні запрацював Дорожний фонд, а дороги місцевого значення перейшли в управління місцевої влади.

Тепер "Укравтодор" відповідатиме лише за 50 тисяч кілометрів доріг, а інші 120 тисяч будуть підпорядковані обласному рівню з гарантованим фінансуванням з Дорожнього фонду.

Читайте також: У 2018-му українців чекає багато змін: вищі зарплати, дешевші авто, дорогі цигарки

У 2018 в Дорожньому фонді буде 30-34 млрд грн. 60% від цієї суми піде на дороги державного значення, за які буде відповідати "Укравтодор", 35% — на дороги місцевого значення, за які відповідають голови ОДА, 5% передбачено на безпеку руху.

Наповнюватимуть фонд за рахунок акцизів на нафтопродукти, платежів за ввезення імпортних транспортних засобів, штрафи за перевантаження автотранспорту, а також гроші від платних трас (якщо такі будуть в майбутньому).

“Це буде стабільний інструмент планування фінансування доріг на багато років вперед. В перший рік це буде 50% від збору з акцизу пального, у 2019 році це буде 75%, а в 2020 році це буде 100% від акцизу”, - заявив Новак в ефірі Еспресо.

За задумом Мініфраструктури тепер кожен має право і повинен вимагати від місцевої влади якісних доріг, а не кивати розчаровано на Київ.

На сайті “Укравтодору” працює інтерактивна мапа, тож відслідковувати стан дорожнього покриття та ремонтні роботи можна онлайн.

Чи будуть платні дороги

11 січня Кабмін затвердив концепцію Державної цільової економічної програми розвитку автомобільних доріг загального користування на 2018-2022 рр.

Вона передбачає, що за 5 років якісними дорогами повинні з’єднати усі регіональні центри України.

Зазначається, що орієнтовний кошторис на 5 років - 322 млрд грн, з них 176 млрд грн - це бюджетні кошти, що дозволить поліпшити 9 100 км доріг, забезпечити будівництво та реконструкцію 1 000 км доріг.

Радник глави "Укравтодору" Олександр Кава розповів, що в межах концепції заплановано побудувати дорогу М31 Решетилівка - Кобеляки - Дніпро. Також планують реконструкцію дороги М03 Київ - Полтава - Харків, північний об'їзд міста Львова, східний об'їзд міста Тернопіль, завершення будівництва об'їзних доріг навколо Знам'янки та Лубен.

Важливим нововведенням концепції є будівництво нових доріг на умовах концесії (тобто, платних трас).

Читайте також: Як в Україні зміниться паркування: Нові штрафи, покарання для євроблях та знижки для відповідальних

Кава назвав плани щодо трас Київ - Біла Церква, Львів - Польща (щоб з’єднати з польським автобаном А4), Львів - Стрий - Мукачево.

Та варто розуміти, що це будуть альтернативні дороги. Тобто, паралельно обов’язково йтиме безкоштовна дорога.

Та й в найближчий рік цього, схоже, ще не станеться. За словами Омеляна, концесіонер повинен мати урядову гарантію трафіку. Тобто якщо трафік менший, ніж передбачено в угоді з концесіонером, то держава повинна цю різницю покривати.

Зараз зміни схвалені, тож Мінінфраструктури може запрошувати зацікавлені компанії. “Після цього мінімум рік-два нам необхідно для узгодження. Після підписання концесійного договору треба ще мінімум два роки на організацію фінансування, потім проектування і вже тоді будівництво”, - пояснює міністр в інтерв’ю Іnsider .

Тож Володимир Омелян вважає, що чекати на платні автобани раніше, аніж 3-4 роки, українцям не варто.

Теги:
Читайте також:
Київ
+6.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.45
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
2 січня
21:48
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
Українські військові контролюють фактично весь Часів Яр, - ОСУВ "Хортиця"
21:16
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Херсонщини у росіян побільшало зламаної техніки, що, ймовірно, пов'язано із саботажем, - "Атеш"
21:08
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Безсмертний: є шанс, що 2025 рік прискорить перемогу України
20:54
Оновлено
Унаслідок атаки по Києву 1 січня постраждала будівля Спілки письменників України. Волонтери за лічені години розібрали завали
20:39
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Як противник намагається оточити Покровськ через сусідні населені пункти. Колонка Сергія Згурця
20:21
155 механізована бригада
ДБР почало розслідування обставин формування 155-ї механізованої бригади "Анна Київська"
20:02
дрон Shahed-136, атака росії по Києву 17 жовтня
За 5 днів відкачали 25 тонн: через обстріл РФ у Південний Буг біля Миколаєва потрапила олія
20:00
OPINION
Світ — не шахівниця, правила не працюють
19:50
Екс-прем'єр Фіцо
Фіцо заявив про можливе скорочення допомоги українським біженцям у Словаччині через зупинку транзиту газу РФ
19:39
У Франківську патрульні затримали чоловіка, який перебував у розшуку
Поліція Київщини розшукує жінку, яка залишила немовля в сумці на вулиці
19:28
обстріл
Унаслідок ракетної атаки по Києву 1 січня пошкоджено адмінбудівлі Верховної Ради
19:11
енергосистема
РФ змінила тактику ударів по енергосистемі під час масованих атак у 2024 році
19:10
На селище в Кенії з космосу впало півтонне сталеве кільце
18:36
Молдова
У Молдові євро став базовою валютою обмінного курсу
18:36
Фінляндія
У Фінляндії просять офіційно арештувати танкер Eagle S у зв'язку з пошкодженням кабелю у Балтійському морі
18:34
МЗС України
ООН заявила про обмеження релігійних свобод в Україні. МЗС відреагувало
18:33
Ігор Клименко і Дмитро Фінашин
Клименко призначив Героя України Дмитра Фінашина своїм радником з питань ветеранської політики
18:12
Ілон Маск
Маск планує провести розмову в прямому етері з ультраправою кандидаткою у канцлери Німеччини Вайдель
18:07
Міністерство оборони України
Міноборони обіцяє реформи в командуванні Сухопутних військ ЗСУ після комплексного аналізу
18:00
OPINION
Перемога буде: чого очікувати економіці у рік Дерев’яної Змії
17:55
Аварія танкерів РФ: супутник зафіксував нафтову пляму біля Керченської протоки площею близько 10 кв. км
17:48
Укрзалізниця
"Для всіх, у чиєму житті замало див": у Києві курсує Магічний експрес від УЗ
17:35
Придністров'я
У самопроголошеному Придністровʼї заявили про зупинку роботи всіх промислових підприємств через відсутність енергоресурсів
17:34
опалення
У Харкові повністю відновили надання комунальних послуг після масованої атаки РФ 25 грудня
17:12
Курт Волкер
Курт Волкер припустив, що Україні доведеться піти на територіальні поступки РФ
17:06
Тренування з помповою рушницею Maverick M88 під час проходження БЗВП
Військові у 2025 році отримуватимуть "Пакунок пораненого"
17:02
На фото: режисерка "Барбі" Ґрета Ґервіґ
Жінки зняли тільки 16% з 250 найкасовіших фільмів 2024 року, - дослідження
16:55
паспорт рф
Нацспротив: на ТОТ українців, які не обміняли паспорт на російський, вважатимуть "мігрантами"
16:52
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Польські фермери анонсували протест у Варшаві, зокрема, проти імпорту сільгосппродукції з України
16:41
У сирійському Хомсі сили безпеки шукають бойовиків, повʼязаних з Асадом
16:34
Ексклюзив
морські піхотинці РФ
Острови на Дніпрі стають смертельною пасткою для російських військових, - Братчук
16:32
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 72 боєзіткнення: на Покровському напрямку ЗСУ відбили 18 ворожих атак
16:28
Майдан Незалежності
У Києві 2024 рік був найтеплішим за всю історію спостережень
16:27
ракета "Довгий Нептун"
ЗСУ атакували командний пункт ворожої армії на Курщині
16:27
Припинення транзиту російського газу через Україну не вплине на ціни для населення, – Нафтогаз
16:13
Росіяни навряд чи підійматимуть затонулі в Керченській протоці танкери до завершення сезону штормів, - ВМС
16:12
Курт Волкер
"Це єдине, що Путін поважає": Курт Волкер переконаний, що Україні треба наполягати на членстві в НАТО
16:09
У Великій Британії знайшли живою та здоровою жінку, яка зникла безвісти 52 роки тому
16:00
OPINION
Кінець епохи: про зупинку транзиту російського газу через Україну
15:56
Великий збір на потреби ЗСУ
Більше новин