Водіїв в Україні чекають серйозні зміни: Збільшені в 10 разів штрафи, тимчасові права, швидкість 50 км/г

Уляна Букатюк
29 листопада, 2017 середа
14:54

МВС пропонує серйозно посилити відповідальність за кермування в Україні. Деякі зміни запрацюють вже з 1 січня

Міністерство внутрішніх справ України внесло на розгляд уряду проект закону про посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху. Частину змін Кабмін схвалив.

Найближчим часом пакет документів буде передано до Верховної Ради України. То що зміниться для українських водіїв

Тисячі загиблих

В Україні, згідно з даними офіційної статистики, через ДТП щодоби гине 10-12 людей, з них - одна дитина.

За цим показником Україна з року в рік посідає одну з перших позицій в Європі.

За словами міністра внутрішніх справ Авакова, торік на дорогах України загинули 3187 людей, а за дев’ять місяців цього року – вже понад 2000.

“Дорожна війна” забирає в 4 рази більше українців, аніж бойові дії в зоні АТО.

Найчастіше причинами ДТП стають перевищення швидкості, порушення правил маневрування, недотримання безпечної дистанції, керування в стані алкогольного сп'яніння.

Фактично поведінку українських водіїв на дорогах зараз ніхто не контролює. Систему ДАІ ліквідували, а поліцейські обмежені в повноваженнях.

null

Читайте також: Українці тисячами вбивають один одного в аваріях на дорогах. Чому так відбувається

Саме тому МВС підготувало новації, які стосуватимуться обмеження швидкості руху в населених пунктах, системи штрафів, посилення відповідальності за керування у нетверезому стані та впровадження відеофіксації порушень дорожнього руху. Частина з них запрацює вже з нового року.

Тимчасові права

Постанова Кабміну №885 передбачає, що перше водійське посвідчення українцям видаватимуть терміном на два роки. Початківцям заборонено перевищувати швидкість 70 км/ год. Постанова набула чинності з 25 листопада.

Два роки водієві дається як “випробовувальний” термін. Якщо за цей період він не порушить правил дорожнього руху більш ніж двічі, то заміна першого посвідчення водія на постійне (терміном на 30 років) відбуватиметься без повторного складання іспиту.

null

Якщо щодо нього було складено три і більше адміністративні протоколи, для обміну посвідчення водія йому доведеться знову складати теоретичний і практичний іспити у сервісному центрі МВС.

Це доволі поширена практика в європейських країнах. Тривалість “випробовувального” терміну варіюється в середньому від двох (Німеччина, Австрія, Велика Британія, Швеція) до трьох років (Франція, Швейцарія).

Обмеження швидкості

З 1 січня 2018 року допустима швидкість руху автівок в населених пунктах знизиться з 60 км/год. до 50 км/год. Ця зміна також передбачена постановою Кабміну №883.

Пояснив це Аваков тим, що різниця для водіїв несуттєва, а от для збереження людських життів - це важлива зміна.

“При швидкості 60 км/год зупинковий шлях становить 55 метрів, а імовірність летального результату при зіткненні із пішоходом - 82%. Натомість при швидкості 50 км/год - зупинковий шлях буде 40 метрів, а імовірність смерті знизиться до 20%”, - пояснює міністр.

Та обмеження швидкості 50 км/год буде не всюди. Влада на місцях матиме право встановити вищу швидкість на трасах та магістралях. У конкретно визначених місцях органи місцевого самоврядування за погодженням з поліцією, можуть встановлювати інші знаки, тож там швидкість буде вищою.

null

Також пропонується знизити поріг так званих бонусних кілометрів. Якщо сьогодні можна перевищувати встановлену швидкість на 20 км/год, то в МВС пропонують зменшити її до 10 км/год.

Тож якщо зараз водії можуть їздити у місті зі швидкістю 80 км/год, то у випадку прийняття законопроекту – не вище, ніж 60 км/год. Але наголошуємо, що обмеження "бонусних кілометрів" - поки лише пропозиція.

Фото- та відеофіксація

Фотофіксація порушень правили дорожнього руху повинна запрацювати в Україні вже з 2018-го року. Тож з нового року водії-порушники знову почнуть отримувати “листи щастя”.

Щоправда, не зовсім зрозуміло, на яку адресу будуть надходити листи щастя для власників авто на так званих євробляхах.

Читайте також: Крадуть, штрафують, конфісковують. Що чекає на власників авто на єврономерах

Наразі в Україні вже запустили системи фото- і відеофіксації порушень правил дорожнього руху. Зараз працює близько 4100 камер. Вони визначають кількість трафіку і завантаженість доріг.

Також камери фіксують будь-які правопорушення: порушення напрямку руху, виїзд на зустрічну, виїзд на смугу громадського транспорту. Далі інформація потрапляє до МВС.

За словами Авакова, в разі ухвалення закону по всій країні буде встановлено ще 4 тисячі камер, що “зумовить зниження спочатку на 30%, потім - на 50% аварійності та смертності".

Законотворці посилаються на досвід Польщі. Там 500 камер на території всієї країни спричинили скорочення кількості ДТП вдвічі за 4 роки.

Штрафи

Збільшення штрафів мусить погодити парламент, тож про їх впровадження з нового року, як у випадку з обмеженням швидкості, поки не йдеться. Та все ж варто розуміти, що пропонують в МВС, адже підвищення суттєве.

null

Так, наприклад, штраф за перевищення ліміту швидкості на понад 50 км/год пропонують збільшити майже всемеро: з 510 до 3400 грн.

Залишили місце ДТП до прибуття поліції та медиків? Можете позбутися 3400 грн та втратити права на термін до 6 місяців.

Якщо за кермом неповнолітній, людина, що не отримувала водійське посвідчення, чи особа, яку суд позбавив права кермувати, штраф обійдеться в 10,2 тис.грн (зараз- 510 грн) та 20,4 тис грн для осіб без прав кермування. За повторне порушення “світить” 40,8 тис грн.

Особливо жорстке покарання за п’яне водіння та вживання наркотичних речовин. Передбачається позбавлення волі до 3-х років з позбавленням права керування транспортними засобами від 3-х до 5-ти років.

Якщо ж порушення призвело до тяжких тілесних ушкоджень або загибелі людини, то передбачено позбавлення волі від 7-ми до 12-ти років з позбавленням права керування транспортними засобами від 5-ти до 10-ти років.

null

Збільшення повноважень поліцейських

Якщо законопроект № 7286, внесений в Раду 14 листопада, буде прийнятий, сперечатись з поліцейським українським водіям стане тяжче. 

Якщо поліцейський запідозрив водія у вживанні заборонених речовин, він матиме право зупинити авто, "якщо така зупинка здійснюється з метою проведення огляду водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або на стан перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції".

Також поліцейському тепер не потрібно залучати двох свідків, щоб перевірити вміст алкоголю в крові водія. Достатньо запису відеокамери.

Окрім того, водійське посвідчення водій повинен буде не просто показувати, а передавати у руки поліцейському. Інші документи також.

Водій, якого зупинили, зобов’язаний зупинити транспортний засіб, вимкнути двигун та вийняти ключ із замка запалювання.

Водій має покласти руки на кермо, тримаючи їх у полі зору поліцейського, та не виходити з автівки без дозволу. Пасажири також повинні слідувати вказівкам правоохоронця.

Також, згідно з законопроектом, поліцейський під час проведення поверхневої перевірки автомобіля має право вимагати відкрити не лише кришку багажника й двері салону, як зараз, але й навісний багажний пристрій, капот, ніші, які можливо оглянути без їх розбирання, причепи.

Законопроект наразі тільки зареєстрований у Раді, попереду на нього чекає голосування у першому та другому читанні та обговорення у комітеті. Його розгляд запланований на грудень.

Один рік на справу

Запровадити штрафи – це половина справи. Спіймані водії часто уникають відповідальності через те, що суди не встигають розглянути справу до завершення терміну.

За словами Авакова, від початку року суди розглянули лише 50% справ за п'яне водіння. На інші в судах не стало часу.

Загальний розмір штрафів, накладених з початку року за керування транспортними засобами в нетверезому стані, становить 352 мільйони гривень. Проте, в державний бюджет стягнуті лише 31 мільйон гривень або 8,7 %.

В законопроекті пропонують збільшити термін розгляду таких справ до 1 року.

Також причинами низького відсотка стягнень є фізична нестача державних виконавців та ставлення поліцейських до оформлення протоколів про порушення (часом документи не містять усіх необхідних реквізитів).

В МВС готують до запуску систему оплати стягнень на місці та працюють над тим, щоб штраф можна було сплатити онлайн.

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.22
    Продаж 42.96
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
03:54
Макрон і Путін
Макрон назвав умови для запрошення Путіна на саміт G20
03:20
Оновлено
шахед
Росія атакує "шахедами": на Дніпропетровщині поранено людину, на Львівщині і Київщині спрацювала ППО
03:10
Ігор Потєря (праворуч)
UFC: українець Потєря проведе бій з непереможним росіянином
02:37
Прикордонники
Двоє чоловіків "замаскувались" під продавців подушок та ковдр, щоб незаконно потрапити у Молдову
01:59
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: скарги тренерів змусили УЄФА змінити правила турніру
01:39
Олександр Сирський
Обговорили захист від російських ракет: Сирський поспілкувався з головою Об’єднаного комітету начальників штабів США
00:56
Марта Костюк
"Ледь не загинула на Мальдівах": тенісистка Костюк розповіла шалену історію з медового місяця
00:32
Жерсон Динамо
Футболіста "Динамо" засудили на 18 місяців умовного ув'язнення
00:17
Якщо Росія вторгнеться в Естонію, вирішальна перемога має бути дуже швидкою, – командувач сил оборони Мартін Герем
00:06
Російський літак "загубив" чергову авіабомбу над Білгородщиною, 9-ту за тиждень, – росЗМІ
2024, четвер
28 березня
23:03
Уражені "Росатомом"
У РФ заарештували топменеджера Росатому Сахарова
22:53
Оновлено
Росіяни вивели в Чорне море підводний ракетоносій після тижневої паузи
22:48
ДТП
У ПАР упав з мосту й загорівся автобус, загинули щонайменше 45 людей
22:30
Оновлено
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Україна запропонувала 5 кроків для розблокування кордону, - Шмигаль після зустрічі з Туском
22:21
Окупанти, кримінал, росіяни
На ТОТ Запорізької області росіяни повноцінно розпочали мобілізаційний облік, - Федоров
22:19
"Новий український правопис мають використовувати всі держструктури": нардеп нагадав про закінчення перехідного періоду
21:58
Telegram логотип
Дуров анонсував нову функцію для користувачів Telegram з України, Білорусі й Росії
21:44
Снаряди 155-мм
Учасники чеської ініціативи уклали угоду, за якою Україна отримає 1 млн снарядів, - ЗМІ
21:44
Ексклюзив
Мусієнко
Росія намагається створити пастку, розігруючи карту виборів в Україні та легітимності Зеленського, - політолог Мусієнко
21:38
G7
У G7 закликали Київ до прозорого відбору нового керівництва ВККС
21:28
ЄС
Деякі євродепутати отримували гроші за поширення російської пропаганди, - прем'єр Бельгії Де Кроо
21:26
Ексклюзив
Ігор Лапін
В Україні за свободою слова заховалася свобода пропаганди та брехні, - офіцер ЗСУ Лапін
20:57
Путін та Кім Чен Ин
Підривають критично важливі санкції: США засудили вето РФ в ООН щодо КНДР
20:29
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Путін використовує теракт у Москві, щоб мобілізувати суспільство проти України, - Зеленський
20:22
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поліція затримала підозрюваного в убивстві
20:06
Санкції на алмази
Через санкції продаж алмазів з Росії впав на понад 60%, - Reuters
20:02
OPINION
Ігор Гулик
Чи є різниця між ІДІЛ та "русскім міром"?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 764-го дня війни: збитий російський винищувач упав у море, у Росії один з НПЗ повністю зупинився через атаку дрона
19:58
Дмитро Кулеба
"Москва більше не приховує військової співпраці з КНДР": Кулеба про вето РФ на проєкт резолюції Радбезу ООН
19:48
На фото: Люк Бессон
Люк Бессон повідомив, що вже почав зйомки власної версії "Дракули"
19:41
Ексклюзив
Карта. Красногорівка-Вугледар_2603
Ворог застосовує все - КАБи, отруйні скиди гранат, фосфор: офіцер "Легіону Свободи" Воронов про Новопавлівський напрямок
19:38
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Слідком РФ заявив, що знайшов "докази" причетності України до теракту в Москві
19:29
ЗСУ
За добу на фронті відбулось 48 боєзіткнень, Сили оборони відбили 11 російських атак на Бахмутському напрямку
19:21
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
19:06
шпигун
У Польщі  провели спецоперацію проти російської шпигунської мережі
19:02
Оновлено
Україна-НАТО
Відбулося позачергове засідання Ради Україна - НАТО
18:44
Президент Зеленський з головою Національних зборів Франції Яель Брон-Піве
Голова нижньої палати парламенту Франції прибула до України та зустрілася з Зеленським
18:36
Зеленський Джонсон
"Ухвалення допомоги для України критично важливе": Зеленський поговорив зі спікером палати представників Джонсоном
18:28
соцмережа Х (Твіттер)
Маск розповів, які користувачі отримають доступ до преміум-функцій соцмережі X безкоштовно
18:19
Ексклюзив
Атака Харкова
У Defence Express розповіли про бомбу УМПБ Д-30СН, якою РФ вдарила по Харкову 27 березня
Більше новин