Крадуть, штрафують, конфісковують. Що чекає на власників авто на єврономерах

Уляна Букатюк
17 листопада, 2017 п'ятниця
15:54

Життя євробляхерів в Україні значно ускладнилося. Мільйонні штрафи, масові крадіжки та іноземні розслідування, тепер додалися ще й законодавчі ініціативи

300% штрафу та крадіжки

Масово штрафувати водіїв автівок на єврономерах почали ще навесні 2017. У різних випадках штрафи сягали від 420 тис грн. до понад 3,3 млн грн., залежно від ціни авто.

Перше рішення щодо водія авто з іноземними номерами Вищий адміністративний суд України ухвалив в травні цього року. Водія зобов’язали сплатити шраф у розмірі 420 тис грн, а машину конфіскували.

Донедавна найбільшим штрафом за користування нерозмитненою автівкою був випадок з Mercedes-Benz E320 на литовських номерах.

В липні Київський апеляційний адміністративний суд став на сторону Державної фіскальної служби й постановив стягнути з власника авто 1,68 млн грн. Mercedes на іноземній реєстрації належав мешканцю Черкас.

Та в перший тиждень листопада встановлено нові рекорди за сумами стягнень. Спочатку штраф у 3 млн грн суд зобов’язав сплатити жительку Одеси за литовські номера на Cadillac Escalade 2007 року випуску.

А вже за кілька днів митники оштрафували на понад 3,3 млн грн чоловіка за ввезення автомобіля Mercedes-Benz з ухиленням від сплати митних платежів.

Спочатку водій показав литовський паспорт, однак згодом вдалося встановити, що він є громадянином України.

Поясненням таким високим сумам штрафів є ст. 485 Митного кодексу - "дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів". Санкція за цією статтею - штраф у 300% від несплачених платежів, до яких відноситься мито, акцизний податок і податок на додану вартість.

Загалом, протягом січня-жовтня 2017 року митниками було складено 17,9 тис. протоколів про порушення митних правил при ввезенні автомобілів, за результатами яких порушникам нараховано 127,7 млн. грн. штрафів.

Читайте також. Машини на єврономерах почали активно штрафувати. Що відбувається

Ще однією тенденцію, яка накрила власників автівок на єврономерах, стали масові крадіжки таких авто.

Упродовж 10 місяців поточного року в Україні вкрали 294 автомобілі з іноземною реєстрацією

Найбільше авто на "євробляхах" викрали в Києві (64), Одеській області (47) і Львівській області (30).

Та якщо вкрасти автівку наважиться не кожен, то є ще один шлях нажитися без особливих зусиль - вкрасти автомобільний номер. Зазвичай авто з євробляхами “ночують” просто неба, тож відкрутити номер дуже легко.

Потім знак залишають в поштових чи вокзальних комірках, за код доступу до яких вимагають сплатити 100-200 доларів. Зазвичай автовласники йдуть на такий шантаж, адже їхати за новим автономером в Литву чи Польщу виходить дорожче.

Й власники таких авто практично беззахисні. Поліція часто відмовляється навіть розглядати заяву про викрадення, оскільки за документами машина належить іноземному власнику, а українець в кращому випадку має на неї довіреність.

В Європі взялись за євробляхи

Бажання зекономити на податках штовхає українців шукати шпарини у законодавстві, щоб провезти автомобіль на іноземних номерах для постійного користування в Україні.

Й одну таку знайшли. Відповідно до чинної статті 95 Митного кодексу, ввезене з-за кордону авто може перебувати на території України не більше п'яти або десяти діб залежно від пункту пропуску.

Та якщо громадяни України можуть користуватися нерозмитненим авто до 10 днів, то іноземці мають право ввозити в Україну авто для особистого користування на термін до 1 року. При цьому резидент України також може їздити на автомобілі нерезидента. Так виникла схема, а в Литві чи Польщі зорганізувались цілі підприємства, що "допомагають" оформити авто для громадян України.

На зареєстрованому в ЄС авто іноземець–нерезидент повинен перетинати кордон раз на рік. Кермувати засобом та бути власником у техпаспорті може українець. Для цього йому потрібно стати "працівником" іноземної компанії, наприклад, водієм. І все - рік їздити Україною на авто за $2-3 тис. можна майже без перешкод.

За даними ДФС, станом на 1 листопада 2017 року на території України загалом перебуває понад 383,3 тис. авто з іноземною реєстрацією.

З них з порушенням терміну – майже 236,6 тис. автомобілів.

Топ-5 країн-членів ЄС, з яких були завезені транспортні засоби  (станом на 1 жовтня 2017):

  • Польща – 118 тис. авто
  • Литва – 54,7 тис.
  • Німеччина – 19,9 тис.
  • Чехія –14,2 тис.
  • Болгарія – 12,4 тис.

Та схоже, цією схемою вже зацікавилися в Європі. Митна служба Литви почала розслідування законності ввезення в Україну і використання на її території автомобілів з литовською реєстрацією.

Після перших перевірок в Литві нарахували близько 240 компаній, що допомагають українцям стати автовланиками євроавтівок.

Власники чи акціонери таких литовських фірм можуть бути звинувачені одразу за трьома статтями литовського кримінального кодексу.

Це розтрата коштів підприємства, несплата податків та масовий найм нелегальних працівників на роботу (адже за документами, українські "власники" литовських авто - це водії таких компаній).

А от український власник авто з Литви при перетині кордону Україні з однією з європейських держав може навіть позбутися машини. Якщо українська влада отримає дані від Литви, що авто незаконне, вона має право його конфіскувати, а автолюбителя затримати.

Узаконення

Взялася за вирішення проблеми євроблях й українська влада. В Раді зареєстровано 22 законопроекти, що пропонують вирішити проблему авто на іноземних номерах. Нещодавно про готовність законопроекту заявила Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, до регулювання авторинку в Україні долучився й прем’єр. Та більшість проектів законів не влаштовує власників автівок на єврономерах.

Нагадаємо, 6 вересня під стінами Верховної Ради розпочалася акція протесту власників авто на іноземних номерах, які вимагали поступок щодо розмитнення всіх автомобілів, які ввозять в Україну.

Читайте також: Чому виник бляхомайдан та що буде з автівками на єврономерах

Згідно з компромісним меморандумом, який мітингувальники уклали з Южаніною, розмитнення авто другої категорії з об’ємом двигуна до 2200 см куб. повинно коштувати близько 1 тис. євро. За двигун 1,2 см куб. довелося б викласти 1,4 тисячі євро. Крім того, меморандум передбачв подальше закриття кордонів та розмитнення авто не старіших 2000 року.

Протестувальники на пропозицію Южаніної спочатку пристали та згорнули акцію протесту. Коли з'ясувалося, що кордони закриють й легалізувати вдасться лише автівки, що вже зараз завезені в Україну, назвали компроміс фейком. Тож питання залишилося відкритим.

На початку жовтня в ефірі “5 каналу” Южаніна заявила, що проект закону щодо розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації вже готовий. Й схоже, що про послаблення умов там не йдеться.

“ ...ми не можемо зараз проводити акцію для тих людей, які скористалися прогалинами в митному законодавстві, порушили законодавство існуюче і використали цю систему незаконного ввозу в режимі тимчасового ввезення або режимі транзиту”, - заявила вона.

За її словами, лібералізація має застосовуватися з підвищуючим коефіцієнтом залежно від віку автомобіля. Автомобілісти одразу відреагували на цю заяву, назвавши законопроект антинародним і таким, що не враховує інтересів користувачів євротранспорту.

Та справжній сюрпризом став законопроект №7286 від Володимира Гройсмана, де йдеться про посилення відповідальності за неналежне кермування на дорогах.

В одному з абзаців законопроекту зазначено, що всі незареєстровані в Україні транспортні засоби, які в'їдуть в країну на термін понад 90 днів, необхідно буде поставити на облік в МРЕВ протягом 10 робочих днів з моменту в'їзду. Власник при цьому може зберегти іноземний номер і документи.

Це може суттєво ускладнити життя українським власникам автівок на єврономерах.

Тепер він (іноземець власник авто, - ред.) буде зобов'язаний приїхати за місцем проживання покупця авто - українця, піти в СЦ МВС і зареєструвати там авто на єврономерах, вказавши адресу українця. Така норма і раніше була прописана в постанові КМУ 1388, а тепер буде і в Законі”,- пояснює директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів (ВААІД) Олег Назаренко в себе на Facebook-сторінці.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
07:24
Ємен, хусити
Хусити намагались атакувати корабель над Аденською затокою балістичною ракетою: військові США знищили ворожу ціль
07:03
ЗСУ
За минулу добу на фронті відбулося 104 бойові зіткнення, - Генштаб
06:56
Україна, Португалія
Україна почала перемовини з Португалією про безпекову угоду
06:53
Дмитро Лубінець
РФ заявила про "перші очні переговори" з Україною щодо обміну дітей, Лубінець спростував заяву і уточнив формат
06:43
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони просунулися біля Кринків: ISW оцінив ситуацію на фронті
06:42
OPINION
Микола Княжицький
Чи блокуватиме Польща інтеграцію України з ЄС?
06:21
Telegram логотип
"Щоб залишатись у доступі": Дуров попередив про зміни для українських користувачів Telegram
05:59
ракета ATACMS
В ISW припустили, що могло стати ціллю удару ЗСУ ракетами ATACMS під Бердянськом
05:36
Руйнування Спасо-Преображенського кафедрального собору в Одесі
Італія підпише угоду з Україною та ЮНЕСКО про відбудову Одеси
05:08
Католицька церква
В Іспанії жертви домагань представників РКЦ отримають компенсацію
04:40
соцмережа Х (Твіттер)
Соцмережа X запускає спеціальний TV додаток для відео
04:12
Танкер для доставки СПГ
Німеччина пропонує ввести ембарго на імпорт СПГ з РФ до Євросоюзу
03:44
Росія ветувала резолюцію Радбезу ООН про недопущення гонки озброєнь у космосі
03:16
Russia Today
У RT витратили рекордні 27,5 млрд рублів на пропаганду і суттєво збільшують штат
02:48
TikTok
 Байден підписав закон, який може змусити материнську компанію продати TikTok у США
02:20
КПП "Рафах"
Ізраїль готовий почати штурм Рафаха. США стурбовані гуманітарними наслідками, — Reuters
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
Більше новин