live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
Уляна Букатюк 27 грудня, 2017 середа

Як в Україні зміниться паркування: Нові штрафи, покарання для євроблях та знижки для відповідальних

Чого ще очікувати від паркувальної реформи

2017 рік виявився неймовірно щедрим на зміни для водіїв. Окрім тимчасового посвідчення та зменшення дозволеної швидкості до 50 км/год,яке тепер варто бути дуже уважними під час паркування автівки, адже якщо воно неналежне - доведеться платити значно вищі штрафи.

Навіщо щось змінювати

Українці почали купувати більше автівок - імпорт за рік зріс на 92%, а власне виробництво на 77%. А ще існує схема ввезення автівок на єврономерах, яка дозволила провезти в країну за даними ДФС понад 383,3 тис. авто.

Але при цьому паркувати свої автівки водії люблять абияк. Наприклад, «Київтранспарксервіс» два роки працював у збиток. Лише в 2016 році замість запланованого прибутку в  5,2 млн грн підприємство потягнуло для обслуговування парковок 2,8 млн грн з податків містян.

Та в 2017 році ситуацію вдалося дещо покращити, щоправда незначно. Наприклад, за даними інформаційної системи “Майно”, в липні найбільше на парковках заробили 5-го числа — аж 53 тисячі гривень.

За даними київських активістів із Реанімаційного пакету реформ, у місті 6689 паркомісць. Тобто в цей день одне паркомісце принесло Києву 7 гривень 90 копійок.

В чому ж проблема. Журналісти видання “Тексти.org.ua”  поставили відеокамери над трьома парковками і порахували, скільки автомобілів реально паркується протягом трьох днів, та порівняли з офіційними даними щодо грошей, які приносять місту ці парковки.

Джерело: Тексти.org.ua

Як бачимо, на парковці в центрі міста вдалося зібрати лише 90 грн за день. А можна було в 12 разів більше.

Головну провину покладали на паркувальників, які замість того, щоб передавати гроші від паркування в бюджет, клали їх до власних кишень, “за меншою таксою”.

Тож від людського фактору в паркуванні вирішили відмовитися взагалі - з 10 серпня в столиці заплатити за паркування можна лише безготівково (через паркомати, sms чи місячні талони на оплату парковки, які можна купити в кіосках продажу преси чи інформаційних кіосках).

Та вирішити проблему з паркуванням в місті повністю не вдалося, адже є водії, які свідомо не платять за паркування, або залишають автівку в невідповідному місці, як-от: трамвайні колії, обочини, місця для людей з інвалідністю тощо. Тому вирішили вдатися до посилення покарань.

Що вже змінили

Якщо порушення правил паркування побачить поліція, патрульний повинен дочекатися порушника, скласти адмінпротокол та виписати штраф. Подекуди доводиться чекати годинами, а в поліцейських повно інших обов’язків. Тому чимало порушників так і залишаються непокараними, а міські бюджети втрачають колосальні суми.

Спочатку законотворці взялися за незаконну парковку на місцях для людей з інвалідністю. 26 жовтня в Україні набув чинності закон № 2109-VIII, який передбачає суворіше покарання за таке порушення.

За зупинку або стоянку транспортних засобів на місцях, на яких знаками або розміткою дозволена зупинка або стоянка тільки для водіїв з інвалідністю, передбачений штраф від 1020 до 1700 грн.

Аналогічний штраф загрожує і за створення перешкод у зупинці або стоянці для таких людей, а також неправомірне використання на автомобілі розпізнавального знака "водій з інвалідністю".

Та стосується посилення відповідальності не лише водіїв. Власникам майданчиків або паркомісць, що не обладнують або не виділять місця для безкоштовного паркування авто осіб з інвалідністю, також загрожує від 1020 до 1700 грн штрафу.

Законом також передбачено, що на парковках місця для водіїв з інвалідністю повинні становити не менше 10% від загальної кількості паркомісць. Місця для водіїв-інвалідів повинні бути розміщені максимально близько до входу в будівлю і житлові будинки, а на парковці - максимально близько до виїзду з неї.

Читайте також: Українці купили вдвічі більше імпортних авто, аніж минулоріч. Звідки взявся цей автобум

Паркувальна реформа

21 грудня ВРУ ухвалила в цілому законопроект №5364 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів". Що зміниться.

Платити в 20 разів більше. Згідно з новим законом, штрафи за несплату вартості послуг за паркування будуть в 20 разів вищими за стандартну оплату однієї години послуги.

Якщо залишити автівку на платній парковці в Києві коштує умовно 10 грн., то в разі несплати доведеться платити штраф в розмірі 200 грн. Якщо залишити машину на увесь робочий день, доведеться попрощатися з 1600 грн.  

Перші 10 хвилин стоянки на будь-якій парковці будуть безкоштовними. Але якщо авто знаходитиметься на парковці довше, а водій не сплатить - доведеться платити штраф.

Паркувальні інспектори. Тепер поліцейському не доведеться чекати на водія-порушника увесь день. Цю роботу виконуватимуть паркувальні інспектори, яких найматиме місцева влада.

Ці люди будуть відповідати за виписування і стягнення нових штрафів із порушників. Паркінспектори будуть, фактично, виконувати роботу патрульної поліції, яка зараз відповідає за покарання водіїв неправильно припаркованих авто.

Без порушника. Але й інспектори не зобов’язані чекати на водія-порушника увесь день, щоб вручити протокол про порушення. Контакт інспектора та автомобіліста при цьому необов'язковий.

Достатньо буде сфотографувати машину і залишити повідомлення на лобовому склі. Для цього паркувальному інспектору видадуть спеціальне обладнання для фіксації порушення парковки у "ручному" фото- і відеорежимі.

В повідомленні буде номер машини, умови порушення і лінк на спеціальний сайт, де водій може побачити фото його авто в момент порушення та копію постанови про накладання штрафу. Потім інспектор повинен зробити запит до Єдиного державного реєстру про власника транспорту та внести відповідні дані про правопорушення.

Автоматизація. Окрім  обладнання для фіксації порушення парковки в інспектора, існує автоматична система фіксування порушень ПДР, що працює на базі стаціонарних камер на дорогах. Вся ця система фіксуватиме такі порушення як неправильна зупинка, парковка в недозволеному місці, несплата за парковку.

Рішення про призначення штрафу ухвалюється, виходячи з фото й відео, а факт порушення визначається електронним пристроєм. Це повинно виключити ймовірну корупційну складову.

Евакуація. Також можлива евакуація транспортного засобу, якщо в цьому є необхідність. Паркувальний інспектор робитиме фотофіксацію порушення, вноситиме дані про нього і про адресу евакуації авто у реєстр, повідомлятиме про це в МВС та публікуватиме на сайті відповідної міської чи селищної ради.

Після сплати штрафу, послуги евакуації та часу стоянки на штраф-майданчику, власник отримає можливість забрати автівку.

Закон передбачає, що відправити машину на штраф-майданчик можливо у випадках, якщо авто запарковане у заборонених місцях:

 • на залізничних переїздах;
 • на трамвайних коліях;
 • на естакаді, мості, шляхопроводі чи під ним, або у тунелі;
 • на пішохідному переході чи ближче 10 м від нього з обох боків;
 • ближче 10 м від краю перехрестя;
 • ближче 30 м з обох боків від зупинки громадського транспорту;
 • ближче 10 м від місця виконання дорожніх робіт і в зоні їх виконання;
 • ближче 10 м від виїздів з прилеглих територій і безпосередньо в місці виїзду;
 • на проїзній частині, якщо для об’їзду авто залишається смуга менше 3 метрів дороги;
 • у місцях, де буде неможливим зустрічний роз'їзд або об'їзд машини, що зупинилася;
 • авто робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, в тому числі інвалідів та людей із дитячими візками;
 • авто стоїть так, що блокує проїзд по двох або більше смугах руху.

Відповідальність за авто на власнику. Нові штрафи за парковку не торкнуться власників машин, з яких вкрадені номери, або якщо сам автомобіль в угоні. Якщо за кермом авто була інша людина, покарання торкнеться саме її, але власник транспорту повинен довести цей факт.

В усіх інших випадках (коли ви дали покататися дружині, чоловікові, сестрі тощо) штраф за паркування в невідповідному місці або за несплату послуги паркування платитиме власник автівки.

Водії євроблях також нестимуть відповідальність. Водія автівки з єврономерами тяжко притягнути до відповідальності, адже фактичний власник такої автівки перебуває закордоном. Та законотворці придумали, як вирішити цю проблему.

В разі порушення правил паркування, штрафувати будуть особу, яка ввезла транспортний засіб на територію України. Постанову про штраф водіям таких автомобілів з іноземним громадянством вручатиме Держприкордонслужба.

Читайте також: Україну заполонили євробляхи. 7 причин, чому виник шалений бум на авто з єврономерами

Знижка за вчасну оплату. Своєрідним пряником буде можливість отримати 50% знижку штрафу, якщо порушник заплатить його протягом 10 банківських днів.

 Якщо за увесь день несплати за послугу парковки у вас “набігло” 1600 грн штрафу, то в разі сплати його в перші 10 днів зможете зекономити половину - тобто, сплатити лише 800 грн.

Та є й батіг. Якщо впродовж 30 днів штраф не буде сплачено, то інспектор накладає на нього пеню у розмірі 100%. Ще через 30 днів справа передається у Виконавчу службу для примусового стягнення оплати. Тож 1600 грн перетворяться в 3200 грн.

Закон вступає в силу через 180 днів з дня його опублікування.

Введіть слово, щоб почати