live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4
2 квітня, 2018 понеділок

Оксана Забужко: забудьте слово "лідери"

Відома українська письменниця і публіцист закликає розширювати навколо себе простір свободи, об'єднуватися навколо справ і так нейтралізовувати цивілізаційну хворобу з РФ

Якщо ми говоримо про українське суспільство після Революції Гідності, які трансформації відбулися?

Я від 2014-го року кожного дня взагалі радію життю і радію тому, що ми виграли битву і зачепили, пройшли краєм над прірвою. Зрозуміло, що ми виграли битву, але ми ще не виграли війну. Майдан не закінчився. Революція триває і триватиме доти, доки не усунуто буде, принаймні нейтралізовано, ось це джерело загально-цивілізаційної хвороби, яке являє собою сьогоднішня російська Росія.

І наша справа, наше завдання – це розширювати довкола себе простір життя і простір свободи. Знаєте, це як кажуть буддисти – спасися сам, і довкола тебе спасеться десять тисяч. Тобто скажімо країна, яка нарешті отримала оцю свою репліку у світові історії. Україна, яка нарешті вийшла на перший план історичних дій, яка сьогодні справді творить історію.

Ми отримали цю репліку, ми отримали цей шанс і питання внутрішньої відмобілізованості українського суспільства на розбудову довкола себе ось цього простору життя і простору свободи. Це є теж частина отої самої війни за життя. За розширення багатства і розмаїтості життя, на противагу отому убиванню і нівеченню життя, яке несуть нам з північного сходу.

На вашу думку, чи потрібен українцям сильний лідер?

Тут справа ж навіть не в лідерах. А в об’єднанні людей довкола однієї справи. Має бути країна стартапів. Тільки тоді, коли люди об’єднуються довкола однієї справи і працюють на спільну мету, тоді з’являються оті об’єднання консолідації. З’являється та громадська солідарність в суспільстві, з якої в майбутньому витворюються політичні партії.

Забутьте ви це слово - лідери.

Скінчилася епоха Сталінів, Ленінів, Беріїв, Гітлерів, і слава Богу що скінчилася. На черзі і на порядку денному епоха отого самоуправлінь малих груп.

На планеті сім мільярдів людей. Ніколи не жило стільки людей на планеті, так багато, як зараз одночасно. Це закон великих чисел. Зрозуміло, що завжди в кожній групі є свій локальний лідер. Але чекати, що в умовах цієї самої статистики великих чисел планетою будуть рядити окремо взяті лідери - забутьте, Ялта скінчилась. Оті три потвори: Сталін, Рузвальд і Черчель в кріселках в Ялті, де вони ділили мапу Європи, різали і ділили долю мільйонів. Забутьте – ні.

Це інша епоха, це інша логіка, це інші закономірності. Сьогодні вони абсорбуються, якраз от на прикладі України. В 2014 році рішення боронитися приймало українське суспільство, а не українські політичні еліти, які вичікували куди вітер повіє і чия візьме. І оце показова, це поворот, це перелом. В 2014 році почалося 21 століття.

Ми все ще мислимо в категорії 20-го і все ще, як ті генерали, завжди готуються до минулої війни. Забутьте лідерів. Думайте про розвиток, зміцнення і укріплення українського суспільства яке саме дасть запит замовлення і матрицю на значно досконалішу державу аніж ту, яку ми успадкували від УРСР, яка нам зараз починає заважати. Тоді, коли вона заважатиме реформами середині суспільства – ось тоді вона прекрасно зреформується, відсохне зайве, наросте живе, але воно має наростати зсередини.

Вірити, працювати, боротись, відстоювати себе, відстоювати свою країну, відстоювати оту цупку і потужну горизонталь зв’язків в суспільстві, котра встановить контрбаланс, тому що у нас недопрацьовується по вертикалі, тобто по структурі державної влади. Оце наше слабке місце. Наша держава відстає від нашого суспільства, і головне, щоб наше суспільство не втратило ініціативи. Щоби воно не дивилося за політиками, як йому постійно пропонують ЗМІ, щоб воно не стежило за ними, що вони запропонують . А щоб воно вело їх за собою.

На вашу думку, що ми маємо робити для нашої інформаційної безпеки?

Україна на передовій. Решта країн, ще не всі усвідомили наскільки масштабний цей тектонічний процес. Років десять найближчих нам забезпечено до дуже ненудного життя. Я маю на увазі всіх жителів планети Земля. 90% цієї війни - це не залізо, не буки, не гради. 90% успіху оцієї чекістської імперії в цій війні – це обробка мізків, вербовка мізків. Країна ніби готова до поділу внаслідок послідовної і системної інформаційної обробки.

Вимкніть телевізор, читайте хороші книжки, слухайте хорошу музику, спілкуйтеся з дітьми, присвятіть своє життя справжньому.

Чим вища екологія захисту людської свідомості, тим менша вразливість цієї свідомості на маніпуляцію у висліді яких люди віддають загарбникові ключі від свого міста самі. Як це сталося у Криму і певною мірою на Донбасі. Тобто тільки це і більше нічого.  Це є тема, принаймні я цьому присвятила цілу книжку "І знов я влізаю в танк".

Яким, на вашу думку, є рецепт успіху для українців?

Універсальний рецепт успіху – це коли Україна перемагає Росію. Ось це універсальний рецепт успіху.

Поки Росія існує в нинішньому її вигляді – це є агресивна остання анахронічна газпромівська імперія, керована спецслужбами техніками і тактиками спецслужб. Ця війна не може не бути. Плюньте у вічі тому, хто скаже: "Успішна, демократична Україна, тільки таким чином переборовши корупцію ми можем перемогти Росію», - відразу знайте, що це шахраї.

Це дуже масштабна і дуже грандіозна історична ера, в якій ми зараз перебуваємо. Всі ці трансформації стосуються цілої цивілізації.

 

Введіть слово, щоб почати