live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Віталій Портников: "Північний потік-2" визнаний політичним проектом


фото: REUTERS
Меркель вперше визнала, що при будівництві газопроводу необхідно враховувати політичні чинники

Українські спостерігачі - особливо з тих медіа, які намагаються підігравати російському політичному «темнику» - з радістю оголосили візит президента Петра Порошенка до Берліну безрезультатним.

Дійсно, домогтися якихось реальних результатів у врегулюванні на Донбасі при очевидній російській обструкції практично неможливо. Однак друге важливе питання порядку денного - участь Німеччини в будівництві газопроводу "Північний потік-2" несподівано отримало новий вимір саме після переговорів Порошенка і Меркель.

Федеральний канцлер вперше визнала, що при будівництві газопроводу необхідно враховувати політичні чинники і що з її точки зору - тобто з точки зору Німеччини - "проект неможливий до того часу, поки у нас не буде ясності, якою є подальша доля українського транзиту".

Простіше кажучи - Німеччина не погодиться із будівництвом "Північного потоку-2" в разі, якщо не буде забезпечено продовження транзиту по українській трубі.

Читайте також: "Газпром" відповів Меркель: транзит газу через Україну не припиниться за однієї умови

А оскільк весь проект замислювався саме для того, щоб "Газпром" міг відмовитися від цього транзиту, "Північний потік-2" втрачає практичний сенс. Тому що прокачувати газ по українській ГТС набагато дешевше. І - що є найважливішим - завдяки наявності унікальних підземних сховищ кількість газу, яку можна поставити через українську ГТС, збільшується або зменшується в залежності від потреб. А "Північний потік-2" має конкретну пропускну потужність.

Меркель важко і раніше було назвати активною прихильницею проекту "Північний потік-2". Проте вона була змушена погоджуватися з логікою його лобістів, серед яких були і лідери соціал-демократів, її партнерів по "великої коаліції".

Однак в новому уряді немає вже багатьох нерозлучних друзів головного лобіста Москви Герхарда Шредера. Та й ставлення до Росії на Заході після ексцесів в Солсбері і Думі погіршується з кожною годиною. Меркель може більше не боятися, що відмова від підтримки "Північного потоку-2" негативно вплине на її позиції.

Просто порівняйте те, що говорила канцлер про "Північний потік-2" ще в лютому, після переговорів з прем'єр-міністром Польщі Матеушем Моравецьким і те, що вона сказала на прес-конференції із Петром Порошенком. І ви побачите чітку відмінність в оцінках.

Ніде правди діти, керівництво "Газпрому" останнім часом теж визнає неможливість відмови від українського транзиту. На тлі переговорів Порошенка і Меркель у московській газеті "Ведомости" з'явилася інформація про початок консультацій між "Газпромом" і "Нафтогазом" про підготовку нової транзитної угоди, яке буде діяти з 2020 року.

Як це не парадоксально, але українська сторона зараз має куди більше можливостей відстояти угоду, норми якої "Газпром" змушений буде виконувати - адже норм чинного зараз транзитного договору російський газовий монополіст не дотримувався ніколи.

новини партнерів

15 грудня, 2018 субота

15 грудня, 2018 субота

14 грудня, 2018 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати