Що може президент Зеленський без більшості у парламенті?
Без більшості у парламенті вплив Володимира Зеленського на розвиток країни буде досить обмеженим. Для зміни уряду чи окремих міністрів Зеленському потрібні голоси щонайменше 226 членів парламенту
Втім, у нього залишається значна частина повноважень Президента, визначених розділом V та зокрема статтею 106 Конституції України
- Рада НБУ . Президент має право звільняти та призначати половину складу Ради Національного банку. Керівник ж НБУ звільняє і призначає ВРУ, але кандидатуру голови подає президент. Щоб отримати хоч якийсь контроль над роботою Нацбанку, можна дочасно припинити повноваження своєї квоти, до прикладу, на підставі «втрати бездоганної ділової репутації».
- Телебачення. Ще одне пряме повноваження президента — призначення половини складу Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. Наразі там відсутні вакантні місця, проте у липні 2019 року закінчується строк повноважень голови нацради Юрія Артеменка і президент зможе його замінити.
- Закони, вето і референдуми. Президент має виключне право підписувати закони, ухвалені ВР. Якщо Зеленський не погоджуватиметься зі схваленим законом, то може заветувати його. Подолати вето депутати можуть 2/3 голосів. Президент має право проголосити референдум щодо зміни Конституції або за «народною ініціативою» - але на даний момент відсутній закон про референдум.
- Силовики. Для призначення чи звільнення Генпрокурора, Голови СБУ, профільних міністрів потрібно 226 голосів. Президент може змінити указом керівника генштабу, але не міністра оборони.
- Антикорупція. Президент має один важіль на Національне антикорупційне бюро — може призначити одного з трьох незалежних аудиторів. Наразі це місце вакантне.
- Робота Кабміну. Президент має повноваження зупиняти дію всіх актів Кабміну, мотивуючи це невідповідністю Конституції. І одночасно направляє на експертизу до КСУ. У кінці своєї каденції Віктор Ющенко вже використовував такі методи.
- “Губернатори”. Президент тільки подає кандидатури, призначає Кабмін. По аналогії до рішень Кабміну, Зеленський все ж таки може на них впливати на місцеві адмінстрації, адже має право скасовувати рішення їхніх голів, якщо є сумніви у конституційності.
- РНБО. Президент одноособово призначає секретаря та заступників РНБО і формує персональний склад цієї ради, окрім кількох чиновників, які входять туди за посадою. Тож замінити Олександра Турчинова він зможе хоч в день інавгурації.
- Суди. Президент має виключне повноваження призначати суддів. Робить він це з подання Вищої ради правосуддя після конкурсів, які проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів. Також глава держави призначає третину складу Конституційного суду. Проте зараз там немає жодного вакантного місця.
- Міжнародні справи. Зеленський одразу ж отримує повноваження визнання іноземних держав, а також призначати та звільняти керівників дипломатичних представництв України. Проте у ситуації з послами президент має отримати ще й підпис прем'єр-міністра та міністра закордонних справ.
- Громадянство і помилування. Президент одразу ж після вступу на посаду може застосовувати своє право на помилування засуджених українців. Президент на свій розсуд може надавати громадянство України або притулок.
Також, варто нагадати, що ряд повноважень Президента які виходять за межі конституції та створюють певні колізії. Зазначають експерти Центру політико-правових реформ та РПР.
- призначення директора НАБУ (ст. 6 ЗУ "Про Національне антикорупційне бюро України");
- призначення трьох осіб до складу конкурсної комісії, що обирає директора НАБУ (ст. 7 ЗУ "Про Національне антикорупційне бюро України");
- визначення однієї особи, що входить до комісії з відбору членів НАЗК
- призначення та звільнення голови Антимонопольного комітету України за згодою Верховної Ради України
- відповідальність Фонду державного майна України перед президентом України.
- участь у процедурі погодження керівництва Національної гвардії;
- визначення порядку прийняття на службу і її проходження військовими прокурорами, погодження призначення військових прокурорів на певні посади;
- присвоєння спеціальних звань прокурорам (ЗУ "Про прокуратуру);
- присвоєння спеціальних звань поліцейським та інші повноваження.
- Актуальне
- Важливе