Віталій Портников: Кремль продовжує шантажувати Зеленського


фото: reuters
Заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко заявив, що для проведення нової зустрічі в нормандському форматі необхідно побачити результати попередніх домовленостей. Таким чином, в Москві перейшли до тієї ж самої тактики, яку застосовували перед проведенням саміту в Парижі

Тоді Володимир Путін вимагав "домовитися перед домовленостями" - і Москва фактично блокувала проведення саміту і відкладала його до моменту, поки Володимир Путін не повірив, що Володимир Зеленський не піде на значні поступки. Так, цих значних поступок на самому саміті домогтися не вдалося. Однак тепер у Москві, по суті, знову намагаються схилити українського президента до тих самих поступок.

Головна проблема відсутності прогресу у виконанні Мінських домовленостей, на думку Грушка - "відсутність будь-якої готовності Києва до нормального діалогу з Донецьком і Луганськом". Це зовсім не те, про що домовлялися в Парижі. Однак те, до чого Путін намагається схилити українських президентів - спочатку Порошенка, а тепер Зеленського - з першого дня окупації Донбасу. Розмовляти з найманцями! Визнати, що Росія - не окупант, а посередник! Це одне з найважливіших завдань Путіна. І зараз Москва буде переконувати Зеленського, що без такого "діалогу" новий саміт взагалі не відбудеться.

Виконання всіх інших домовленостей, здебільшого, залежить від Кремля. Москва не зацікавлена ​​у припиненні вогню на Донбасі. Якби була зацікавлена ​​- обстріли української території давно вже припинилися б і без домовленостей у Парижі. У Кремлі не поспішають з новим розведенням військ, хоча саме розведення - і це теж потрібно зрозуміти - носить здебільшого косметичний характер і серйозним чином не впливає на позиції сторін. Москва блокує розширення мандата місії ОБСЄ, хоча домовленості про можливість цілодобового спостереження вважалися одним з небагатьох досягнень саміту в Парижі. Ну і обмін - він завжди залежить від Путіна, тільки від нього.

Що дійсно залежить від Києва - так це імплементація формули Штайнмаєра до українського законодавства. Але зараз Зеленський - якби і хотів - не може нічого зробити навіть для демонстрації готовності до здійснення такого кроку. Український парламент всерйоз і надовго "заблокований" земельним законом. І навіть після того, як розгляд цього законодавства завершиться - а це може статися вже після початку запланованої дати саміту - немає ніяких гарантій, що для горезвісної імплементації вистачить голосів.

Все це означає, що у Путіна - простір для шантажу. І він може схиляти Зеленського до нових і нових поступок - поки український президент не зрозуміє, що його російський колега не збирається припиняти війну і повертати Донбас і Крим. Що мета Путіна - захоплення України, а не компроміс із Зеленським. І для того, щоб розмовляти з Путіним на рівних цю просту істину потрібно для початку просто усвідомити. Це і стане першим кроком Зеленського до власного політичного одужання - і, можливо, такий крок змусить і необачних прихильників президента України переміститися до реального світу з країни телевізійних чудес.

новини партнерів

6 березня, 2021 субота

5 березня, 2021 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати