Ігор Яковенко: Путін – останній ватажок цієї версії Російської імперії

Антін Борковський
7 травня, 2020 четвер
12:11

Журналіст, колишній депутат Держдуми РФ від опозиційної партії “Яблоко”, в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським" про накладання двох криз в Росії й стрімку десакралізацію Путіна

Мене не полишає відчуття якогось системного колапсу, і згадую пророчі слова Іллі Кормільцева: "Костлявиє дєті пустині стучатся в двєрі і просят об'єдков. Страна уміраєт, как дрєвній ящєр, с новим вірусом в клєтках". Щось подібне відчутне, напевно, і в Україні, і в Росії. Але в Росії, певно, своя, гостріша специфіка.

В Росії це все трохи загострюється критичною концентрацією ідіотів у владі. Ось те, що сталося у Москві, зокрема, історія з перевірками на дорогах і перевірками у метро:  були створені жахливі натовпи на вході. Звісно, жодної соціальної ізоляції і дистанції не було, люди впритул, збившись в тісні купи, стояли, дихали одне на одного, заражали одне одного. Це була вірусна бомба. Гігантська, багатотисячна вірусна бомба, створена зусиллями Собяніна і частково виконана за допомогою голови Московського столичного ГУ ВС пана Баранова. Розумієте, це бюрократична тупа машина, яка діє сама по собі. Ось вони ухвалили  таке рішення - і далі воно було реалізовано так, як воно було реалізовано. 

До того ж, вражає не лише це. Ну, зробили жахливу дурість, дурість, яку могла б передбачити дитина. Але після цього ну, хоч попросіть вибачення, хоч якось вийдіть, скажіть - так, дещо ми не розрахували. Ні, абсолютно, з відчуттям повної власної гідності виходить пан Пєсков і каже, що причина - це безвідповідальність москвичів. Розумієте, ось ця повна, патологічна безвідповідальність, вона ускладнює ситуацію. Є ще одна дивовижна історія. Є у нас такий доктор М’ясніков, який був довіреною особою Путіна, довіреною особою Собяніна, і який ще у лютому говорив, що коронавірус - це повна фігня, що насправді шансів заразитися - 0,0, що все це - істерія ЗМІ. 

"Ето всьо прідумал Черчіль в 18-м году".

Так, так. І що головне, коли пандемія тривала, і в Росії, зокрема, у березні він заявляв про те, що все це закінчиться у середині квітня, що все гаразд. Ось ця прекрасна людина призначена головною з інформації щодо коронавірусу, там створений якийсь інформаційний центр, який повинен бути рупором, і повинен відсіювати фейки щодо коронавірусу. Тобто головний виробник фейків призначений головним з інформації.

 

Є певна інерція - ментівська, гебешна, - а з іншого боку, є абсолютно, принципово нові виклики. Зграя чорних лебедів прилетіла. Але, з іншого  боку, ми, в Україні бачимо, як влада намагається використати в інструментальний спосіб це в тих чи інших своїх цілях. Ми чуємо, як триває переформатування порядку денного. Знову починаються голоси, що "Майдан був державним переворотом" і так далі, намагаються переслідувати тих чи інших учасників Майдану. Тобто не все так просто. Тому що, здавалось би, що Путін закриється в бункері, і буде тихо або голосно проповідувати ті чи інші свої речі, але і далі вловлюємо не менш небезпечні сигнали.

Україна зараз у російських ЗМІ трішки відійшла на другий план. На першому місці все таки - пандемія. Ну, а далі - Україна і Сполучені Штати, вони приблизно - на одному рівні. Але я маю сказати, що в Росії ось цей порядок денний ура-патріотичний, ось ці заяви, що все, Сполучені Штати вже всі вимерли, Сполучених Штатів більше немає, взагалі їх вже більше немає, немає на карті світу такої країни, немає на карті Європи, є Китай і Росія - дві могутні країни, китайський дракон і російський ведмідь - ось саме вони повинні будуть поділити світ. Мовляв, це вже буде не Ялта-2, а це вже буде Пекін-2 чи Владивосток-2, під час якого ці два могутні звірі - дракон і ведмідь - поділять між собою світ. Ну, ось таке зараз присутнє у російських медіа. Такий настрій. 

Безумство таких настроїв очевидне, тому що зрозуміло, що країни демократії, європейські країни, Сполучені Штати Америки, незважаючи на також величезні втрати - там зрештою теж багато дурниць наробили, і вони це самі визнають, - але там все буде відновлено, там все заллють грішми, і падає цей благословенний доларовий дощ, марочний і фунто-стерлінговий, - і все виросте. У Росії цього всього абсолютно не відбувається. Путін сидить, чахне як Кощій над златом, над своїми вісімнадцятьма трильйонами, які він накопичив, і далі їх збирає. Це  неймовірно. Зараз у Росії відбувається не спроба серйозно допомогти громадянам і бізнесу, а спроби накопичити за цих умов ще більше резервів. Навіщо? На який ще чорний день? Ось який ще може бути день, чорніший від цього? Ну, ось це просто інстинкт. Це дурість чи жадібність - чого тут більше, важко сказати. Але це відбувається. Тому, звичайно, Росію чекають дуже важкі часи. Я ще раз кажу: я не дуже впевнений, що після всієї цієї історії Росія зможе зберегтися. Існують різні сценарії, але один із цих сценаріїв дуже важкий. 

Якщо можна, трішки деталізуйте. Бо, наскільки я розумію, йде кумулятивний ефект соціальної кризи. Я насправді не знаю, що робиться у Москві, і які відмінності у настроях у столицях і в регіонах, але, за інформацією, що доходить до мене, люди починають просто вити. 

Проблема тут ось у чому. Річ в тім, що пік коронавірусу і пік озлидніння - попереду. Тобто, у Росії загалом на сьогодні у приблизно 60-70 відсотків населення взагалі нема жодних заощаджень. В умовах, коли різко впали доходи, фактично вони зникли у значної частини людей, то ситуація, коли люди дійдуть до такого стану, що їм просто не буде за що годувати сім’ї, ця ситуація, очевидно, з’явиться. Прийде  повністю, у всьому своєму обсязі. Наскільки це співпаде з тим моментом, коли можна буде скасувати карантин, це - питання. Якщо до цього часу скасування карантину не буде смертельною загрозою, то можна вважати, що Росія проскочила це вузьке горло ідеального шторму, який існує на сьогодні. Тут все залежить від того, що і наскільки відбудеться у цьому багатожильному кабелі, в якому тривають зустрічні процеси. Зараз – вирішальний момент. Тобто, триває один процес – це наростання пандемії. Триває інший процес – це реальне скорочення, тобто зникнення доходів у людей, які змушені сидіти на карантині, і в тих, що перебувають в умовах втраченої роботи. І ось коли ці два процеси зійдуться у своїй піковій точці, це – питання. Якщо пікова точка цих процесів буде розведена у часі, то Росія проскочить. Такий шанс є. Якщо це зійдеться, то будуть дуже серйозні проблеми. Тому що, розумієте, за всієї покірності, за всієї заляканості росіян, тим не менш у ситуації, коли просто ні на що буде годувати сім’ї, у людей зменшиться страх. Тобто, зменшаться два фактори: це, по-перше, зазомбованість телевізором просто зникне, це – очевидно. І, по-друге, зменшиться страх перед поліцейським насиллям. Порівнювати Росію з Україною взагалі неможливо, тому що в Росії 350 тисяч тільки нацгвардійців, озброєних бронетехнікою і іншим. Ще велика кількість фсо-шніків. Тобто, ресурси придушування в Росії незмірно більші, ніж в Україні. 

Я нехотячи, згадую 1917 рік. І ми розуміємо, що було багато козаків, було багато поліцейських, і все одно почалось велике бродіння. І почалось, напевно, це бродіння з десакралізації ролі і місця царя в цьому процесі. І зараз, наскільки я розумію, цю десакралізацію, тобто ментальне повалення народного всеросійського дуче, ми бачимо. 

Ви розумієте, в чому ще одна проблема Росії. Діло в тім, що всі процеси, які відбуваються у суспільній свідомості, вони латентні. Я дуже критично ставлюсь до Андропова, не поділяю цього захвату з приводу “генія кдб-шного”, але він сказав велику фразу у розпал свого всевладдя: “Ми не знаємо країни, в якій ми живемо”. Мене ще тоді це вразило. Дивовижно: людина, яка стоїть на чолі Радянського Союзу, сказала, що ми не знаємо країни, в якій ми живемо. Так ось ця фраза актуальна і сьогодні, дуже актуальна, тому що ми зовсім не розуміємо, що відбувається зараз у суспільній свідомості, наскільки просунулась ось ця десакралізація, про яку ви кажете, як на мене, вона дійшла до дуже серйозної стадії. Тобто, я так думаю, що імідж Путіна якщо не обнулився, то насправді знаходиться у дуже серйозному провалі. Тому що так як він поводиться, він по суті нічого не робить. Він по суті справи нічого не робить ні з чим. І всі спроби - щодня його показують по телевізору, коли він зі свого бункера несе якусь повну ахінею, я не думаю, що вони  сильно сприяють зміцненню його іміджу. Якщо обнуління іміджу Путіна співпаде з моментом серйозного погіршення стану громадян, то тоді дійсно можливі серйозні зміни. Поки що Путін ще тримається на панічному страху не громадян, а еліти. Ось еліта панічно його боїться. Поки що ще боїться. Ходять різні чутки, всякі експерти говорять про те, що з’являється новий капітан, в особі Собяніна і так далі. Я до цього ставлюсь дуже критично. Поки що, я думаю, що основна маса силових структур до Собяніна ставиться доволі відсторонено. Він все таки чужий для них. І ось тут, я якраз хочу сказати, як мені здається, доволі важливу річ: я думаю, що Путін – це, на сьогоднішній момент, остання точка збірки, яка в стані утримувати Російську імперію. Остання. Тому що після Путіна варіанта такого вселенського розводящого знайти буде дуже важко. Людини, яка виступатиме в ролі третейського судді між Кадировим і федеральними силовиками, неможливо такого придумати. Просто неможливо. І тому я думаю, що Путін – це останній ватажок ось цієї імперії. Останній. Мені складно уявити, як після путінської Росії збережеться Російська імперія. Я думаю, що вона існуватиме, щось на цій території існуватиме в інших кордонах.

Читайте також:
Флойд Мейвезер
6 травня, 2021 четвер
Мейвезер розповів, кого вважає найсильнішими та найвидовищнішими боксерами світу
субсидія
5 травня, 2021 середа
Кабмін зобов'язав претендентів на житлові субсидії подавати декларацію про доходи і витрати
Long March 5B
5 травня, 2021 середа
Китайська космічна ракета вийшла з-під контролю і може впасти на Землю
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.61
  Купівля 27.61
  Продаж 27.84
 • EUR
  Купівля 33.09
  Продаж 33.51
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
7 травня
00:19
Рома - Манчестер Юнайтед
Ліга Європи: яким буде фінал турніру
00:09
Арсенал - Вільярреал
"Арсенал" поступився "Вільярреалу" та вилетів з Ліги Європи
00:01
Едінсон Кавані
"Ман Юнайтед" програв "Ромі", але вийшов у фінал Ліги Європи

Опитування

Чи встигне влада вакцинувати більшість громадян України до Дня незалежності?
2021, четвер
6 травня
23:00
На Донбасі за добу загинув ще один український військовий
22:36
Wizz Air заявив про запуск чотирьох нових авіарейсів зі Львова
22:19
Минай - Шахтар
УПЛ: який вигляд має таблиця перед останнім туром чемпіонату України з футболу
22:16
Тихановська закликала провести міжнародну конференцію щодо Білорусі
22:10
Минай - Шахтар
УПЛ: результати всіх матчів 25-го туру чемпіонату України з футболу
22:06
На Одещині загибель прикордонника розслідують як "недбале ставлення до військової служби"
21:47
Британський корабель
Британія забирає свої бойові кораблі від острова Джерсі
21:45
Андрій Антоненко
При зустрічі сказав би Зеленському все, що думаю, - Антоненко
21:37
Минай - Шахтар
"Шахтар" розтрощив "Минай" у скандальному матчі УПЛ
21:27
ООС
У 93-й бригаді назвали прізвище солдата, який загинув 6 травня на Донбасі
21:07
Інгулець
"Інгулець" переміг "Львів" у важливому матчі за "виживання" в УПЛ
21:04
Максим Степанов
"Це виключено": Степанов щодо позову харків’янина про забезпечення українців вакциною "Спутник V"
20:53
"Рух" розгромив "Олімпік" та забезпечив собі місце в наступному сезоні у УПЛ
20:50
Микола Чаус
Поліція Молдови фактично підтвердила версію, що суддю Чауса вивезли в автомобілі посольства України – ЗМІ
20:50
Сергій Гармаш
Росія в ТКГ пропонувала передати Україні чотирьох заручниць, але представники ОРДЛО виступили проти, - Гармаш
20:48
Ексклюзив
Павло Клімкін
"Дуже важливо, щоб Україна грала у свою гру": Клімкін назвав три висновки щодо візиту Блінкена
20:26
Василь Вірастюк
Виникла екстраординарна ситуація, - ЦВК про скасування реєстрації Вірастюка нардепом
20:02
В ході спецоперації проти наркоділків в Ріо-де-Жанейро загинули близько 25 людей
19:59
Трофей Ліги Європи
Ліга Європи: букмекери спрогнозували, яким буде фінал єврокубка
19:55
Нацгвардія отримала ще один французький вертоліт Airbus Н-225
Нацгвардія отримала ще один французький вертоліт Airbus Н-225
19:32
Китайські науковці віднайшли рештки кісток динозавра віком 200 млн років
Китайські науковці віднайшли рештки кісток динозавра віком 200 млн років
19:31
Микола Цимбал
У "Минаї" передумали, вони зіграють проти "Шахтаря" в УПЛ
19:26
виставка реліквій
У Львові відкрили унікальну виставку середньовічних християнських реліквій
19:09
"Минай" не вийшов вчасно на матч проти "Шахтаря" в УПЛ
19:05
Анатолій Трубін
Вболівальники обрали найкращого футболіста "Шахтаря" у квітні
19:01
ООС
Окупанти 6 разів порушили "тишу" на Донбасі: загинув військовий ООС, ще один поранений
19:00
Вакцина Sinovac
Україна має отримати ще 3 млн доз COVID-вакцин у травні, - Степанов
18:43
Денис Берінчик
Український боксер Берінчик потрапив у перестрілку
18:42
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про декретну відпустку для чоловіків
18:27
Оновлено
вибухотехнічна служба
"Замінування": станцію метро "Хрещатик" відчинили на вхід та вихід
18:25
Максим Степанов
Український COVID-сертифікат надаватиме його власникам певні переваги, - Степанов
18:21
Микола Цимбал
"Минай" відмовився грати проти "Шахтаря" в УПЛ, - ЗМІ
18:17
КСУ
Скасування "мажоритарки" : КСУ розгляне конституційність рішення
17:58
сепар лнр
Операція "Іван": в Італії заарештували бойовика, який воював на Донбасі на боці РФ
17:52
ПЛР-тест
У Польщі виявили "бразильський" штам коронавірусу
17:52
Кулеба - Блінкен
Кулеба - Блінкену: агресія РФ проти нашої країни припиниться, коли Захід усвідомить Україну своєю частиною
17:38
сепар
Звинуватили у "держзраді": окупанти в ОРЛО відправили до в'язниці учасника обміну полоненими
Більше новин